Recenzja “Niepokonanych. Niesamowitych historii przetrwania”

Recenzja “Niepokonanych. Niesamowitych historii przetrwania”

Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego, Poznań

“Poszukiwanie przygód zawsze wiąże się z niebezpieczeństwem. Niewiele opowieści o przetrwaniu może dorównać prawdziwym relacjom przedstawionym w tej książce. Czasem ich bohaterowie świadomie podejmowali ryzyko, a nieraz mieli po prostu wielkiego pecha. W obu przypadkach opisani tu mężczyźni, kobiety i dzieci musieli walczyć z żywiołami: na morzu, w powietrzu i w przerażających sytuacjach na ziemi.
Jak odkryjesz podczas lektury, ludzie ci, żeby przetrwać, musieli znaleźć w sobie zadziwiającą siłę, wytrzymałość i wiarę we własne możliwości. Nie wszyscy wyszli z przeprawy bez szwanku, kilkoro całkiem poważnie ucierpiało, ale ich historie są niezwykle ciekawe, mądre, inspirujące i choć trudno w to uwierzyć – prawdziwe.”

VIII  Międzyszkolny Turniej SUDOKU

VIII Międzyszkolny Turniej SUDOKU

Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego, Poznań

W dniu 15 marca 2019 r. grupa reprezentantów naszej szkoły uczestniczyła w VIII edycji MIĘDZYSZKOLNEGO TURNIEJU SUDOKU, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 65 w Poznaniu.

Po pierwszej rundzie trwającej 30 minut do ścisłego finału zakwalifikowali się uczniowie: Jakub Waśkowski z klasy 7a, Patryk Mendelewski z klasy 7x, Bartosz Styziński z klasy 6a, Eryk Gałążewski z klasy 5b, Julian Kuskowski z klasy 5d oraz Maja Kuskowska z klasy 4s.

W finale miejsce II wywalczył Eryk Gałążewski w kategorii klas V. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Sport, zabawa oraz gry… (cd.)

Sport, zabawa oraz gry… (cd.)

Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego, Poznań

BIEGAJĄCE “KÓŁKO I KRZYŻYK” to jedna z ulubionych zabaw ruchowych uczniów klasy III B. W grze liczy się refleks i pomysł, bowiem sytuacja na “hula – hopowej” planszy zmienia się bardzo szybko. Poza tym presja czasu dodatkowo komplikuje zabawę.
Ta gra uczy szybkiego podejmowania decyzji, rozwija motorykę i koncentrację. Zawsze towarzyszą jej spore emocje.

ODKRYWCY NIEZWYKŁEGO ŚWIATA

ODKRYWCY NIEZWYKŁEGO ŚWIATA

Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego, Poznań

To było kwestią czasu. Kiedy uczniowie klasy 7a obejrzeli ekranizację powieści Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”, oczywistą stała się wyprawa odkrywców śladami polskich bohaterów lotnictwa w bitwie o Anglię podczas II wojny światowej.
W podpoznańskim Puszczykowie piękna willa z początku XX wieku była niegdyś domem i pracownią wielkiego podróżnika oraz interesującego pisarza Arkadego Fiedlera, dziś jest siedzibą muzeum jego twórczości, odkryć i dokonań. Właśnie tam w specjalnie wydzielonej części znajduje się bogata kolekcja zdjęć i pamiątek Arkadego Fidlera z czasów jego pobytu w Anglii, gdy poznawał i opisywał niebywałe czyny polskich lotników z Dywizjonu 303. Zwieńczeniem tej kolekcji jest stojąca w ogrodzie replika samolotu Hurricane, jednego z tych, na których latali nasi bohaterowie.
To był zaledwie początek atrakcji, jakich doświadczyć mogli uczniowie klas 7a i 7x ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Poznaniu. Z wielkim zainteresowaniem zwiedzili wierną replikę żaglowca Santa Maria, na którym Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę w 1492 roku, podziwiali znajdującą się opodal piramidę Cheopsa i strzegącego jej Sfinksa, przeszli przez Bramę Słońca Tiahuanaco, odkryli Tajemniczy Świat Indian wraz z grotą skarbów, odszyfrowali ogromny dysk z kalendarzem Azteków, ostrożnie minęli postać z naczyniem ofiarnym na serca z Chac Mool, uśmiechnęli się tajemniczo do olmeckiej głowy z Meksyku oraz głowy z Wyspy Wielkanocnej, powitali wielkiego Buddę oraz boga Quetzalcoatla i znaleźli chwile wytchnienia pod chłodnym okiem wodza Tatanka Iyotake z plemienia Hunkpapa Teton Dakotów.
W domu Arkadego Fiedlera atrakcjom nie było końca. Od pięknej i niebezpiecznej piranii, poprzez wyprawioną skórę niedźwiedzia kanadyjskiego, budzące trwogę szczęki rekina, miecz ryby piły, krokodyle i kajmany, aż po zadziwiające kolekcje pająków oraz przepięknych motyli. Podziw budziły rzeźby i rytualne maski ludów Afryki oraz naszyjniki i ozdoby afrykańskich kobiet. Z wielkim zaciekawieniem uczniowie słuchali opowieści wnuka Arkadego Fiedlera o wyprawach i odkryciach pisarza i podróżnika, o jego książkach przyrodniczych, podróżniczych i powieściach, studiowali fotografie, podziwiali pamiątki.
Młodych odkrywców ze Szkoły Podstawowej nr 11 pod kierownictwem pani Moniki Kos z żalem żegnało smutne spojrzenie Ishi, ostatniego z Indian kalifornijskich plemienia Yahi, którego podobizna dumnie zdobi wejście do muzeum.