Narada Obywatelska o Edukacji w SP 11!

Narada Obywatelska o Edukacji w SP 11!

Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego, Poznań

W miniony wtorkowy wieczór, 2 kwietnia, w SP 11 w Poznaniu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W szkolnej stołówce zgromadzili się uczniowie, rodzice i nauczyciele, aby wspólnie zastanowić się nad kształtem edukacji w naszym kraju. Organizatorką spotkania na Wichrowym Wzgórzu była Justyna Ilasz, nauczycielka języka polskiego i niestrudzona inicjatorka spraw, w których powodzenie wierzy i, mimo ogromu pracy, zawsze chętnie podejmuje.

ODKRYWCY NIEZWYKŁEGO ŚWIATA

ODKRYWCY NIEZWYKŁEGO ŚWIATA

Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego, Poznań

To było kwestią czasu. Kiedy uczniowie klasy 7a obejrzeli ekranizację powieści Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”, oczywistą stała się wyprawa odkrywców śladami polskich bohaterów lotnictwa w bitwie o Anglię podczas II wojny światowej.
W podpoznańskim Puszczykowie piękna willa z początku XX wieku była niegdyś domem i pracownią wielkiego podróżnika oraz interesującego pisarza Arkadego Fiedlera, dziś jest siedzibą muzeum jego twórczości, odkryć i dokonań. Właśnie tam w specjalnie wydzielonej części znajduje się bogata kolekcja zdjęć i pamiątek Arkadego Fidlera z czasów jego pobytu w Anglii, gdy poznawał i opisywał niebywałe czyny polskich lotników z Dywizjonu 303. Zwieńczeniem tej kolekcji jest stojąca w ogrodzie replika samolotu Hurricane, jednego z tych, na których latali nasi bohaterowie.
To był zaledwie początek atrakcji, jakich doświadczyć mogli uczniowie klas 7a i 7x ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Poznaniu. Z wielkim zainteresowaniem zwiedzili wierną replikę żaglowca Santa Maria, na którym Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę w 1492 roku, podziwiali znajdującą się opodal piramidę Cheopsa i strzegącego jej Sfinksa, przeszli przez Bramę Słońca Tiahuanaco, odkryli Tajemniczy Świat Indian wraz z grotą skarbów, odszyfrowali ogromny dysk z kalendarzem Azteków, ostrożnie minęli postać z naczyniem ofiarnym na serca z Chac Mool, uśmiechnęli się tajemniczo do olmeckiej głowy z Meksyku oraz głowy z Wyspy Wielkanocnej, powitali wielkiego Buddę oraz boga Quetzalcoatla i znaleźli chwile wytchnienia pod chłodnym okiem wodza Tatanka Iyotake z plemienia Hunkpapa Teton Dakotów.
W domu Arkadego Fiedlera atrakcjom nie było końca. Od pięknej i niebezpiecznej piranii, poprzez wyprawioną skórę niedźwiedzia kanadyjskiego, budzące trwogę szczęki rekina, miecz ryby piły, krokodyle i kajmany, aż po zadziwiające kolekcje pająków oraz przepięknych motyli. Podziw budziły rzeźby i rytualne maski ludów Afryki oraz naszyjniki i ozdoby afrykańskich kobiet. Z wielkim zaciekawieniem uczniowie słuchali opowieści wnuka Arkadego Fiedlera o wyprawach i odkryciach pisarza i podróżnika, o jego książkach przyrodniczych, podróżniczych i powieściach, studiowali fotografie, podziwiali pamiątki.
Młodych odkrywców ze Szkoły Podstawowej nr 11 pod kierownictwem pani Moniki Kos z żalem żegnało smutne spojrzenie Ishi, ostatniego z Indian kalifornijskich plemienia Yahi, którego podobizna dumnie zdobi wejście do muzeum.