TOP Lista najchętniej czytanych książek przez uczniów ZST

TOP Lista najchętniej czytanych książek przez uczniów ZST

Zespół Szkół Technicznych, Mikołów

Sesja czytelnicza w ZST odbyła się 18.04.2018r pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego – mgr Mireli Mrowiec-Hamerlik,a z udziałem bibliotekarzy szkolnych. Była ona podsumowaniem naszych projektów czytelniczych, zrealizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W sesji brały udział klasy 3ME, 3THR, 3TI, 4TI, 4ME, 3MPS. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nauczyciele języka polskiego zrealizowali w roku szkolnym 2016/17 następujące projekty czytelnicze:
– Książka, która uczy – klasy 1-wsze technikum ( M. Maniowska)
– Książka, którą polecam – klasy 2-gie technikum ( M. Mrowiec – Hamerlik )
– Lektury naszych rodziców – klasy 3-e technikum – (R. Włodarz)
– Lektury do matury – klasy 4-te technikum ( A. Szafraniec)
– Poznajemy literaturę i kulturę naszego regionu – ZSZ ( J.Smorz, B. Fischer)
– Postać i twórczość pisarza roku: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad – projekt międzyoddziałowy ( J. Smorz).\
Relacje z projektów w postaci prezentacji bądź filmów przedstawili uczniowie i uczennice ZST: Michał Roj, Dominika Krzekotowska, Marcin Baran, Adrian Skrzydło i Patryk Michalec.

Na zakończenie sesji przedstawiono dwa fragmenty spektaklu, który zdobył I miejsce w Powiatowym Konkursie Teatralnym „Pomagamy” – łączy je wspólny motyw: pomóc, otulić miłością dzieci bite, krzywdzone, cierpiące…
Łukasz Piesocki ( 2thr) przedstawił monolog przedstawiający fragment głośnej książki: „Oskar i pani Róża” Érica-Emmanuela Schmitta – francuskiego powieściopisarza.
Michał Roj ( 3ti) zaprezentował fragment bardzo głośnej, kilka lat temu, książki Wojciecha Kuczoka pt. „Gnój”– książki o przemocy w rodzinie i wpływie tego faktu na całe dorosłe życie bohatera.
Biblioteka ZST w Mikołowie stała się beneficjentem Priorytetu 3 Narodowego Programy Rozwoju Czytelnictwa, uzyskując w ramach programu 15000 zł. Na zakup nowości wydawniczych, przy wsparciu organu prowadzącego, czyli Starostwa Powiatowego w Mikołowie. Za uzyskane pieniądze zakupiono ponad 700 nowych książek wzbogacając księgozbiór szkolnej biblioteki. Są to lektury szkolne, książki z dziedziny literatury pięknej i popularnonaukowej, poradniki oraz przewodniki turystyczne.
Biblioteka szkolna podjęła współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną w Mikołowie w zakresie planowania zakupu książek i wymiany informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo. Godziny pracy biblioteki dostosowano do potrzeb uczniów, a także rodziców uczniów, wprowadzając popołudniowe dyżury bibliotekarzy we wtorki i środy. W zakupach planowanych książek uwzględniono potrzeby uczniów ( w tym niepełnosprawnych ) oraz nauczycieli przeprowadzając ankiety i słowne wywiady z czytelnikami. Przeprowadzono konkurs promujący czytelnictwo wśród uczniów, planuje się zorganizować spotkania czytelnicze z autorami książek oraz z ciekawymi osobami. Są prowadzone lekcje biblioteczne promujące czytelnictwo.

Biblioteka szkolna zorganizowała następujące konkursy czytelnicze w ramach rozwoju czytelnictwa:
-konkurs czytelniczy o bohaterach literackich,
-walentynkowy konkurs czytelniczy,
-konkurs ,,Zrób sobie zdjęcie z książką,,
-współorganizacja akcji ,,Jak nie czytam, jak czytam,,

-akcja czytelnicza ,,Książkobranie,,
– udział w ogólnopolskiej akcji ,,Jak nie czytam, jak czytam,,
– całoroczny konkurs na najlepszego czytelnika miesiąca.
Zmodyfikowano zakładkę biblioteki szkolnej na stronie internetowej ZST, w której informujemy o nowościach czytelniczych i konkursach.
Na organizowaną sesję regionalną bibliotekarze przygotowali wystawę książek na temat Śląska. Przygotowują wystawę na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez państwo polskie.

Dzień maturzysty

Dzień maturzysty

Zespół Szkół Technicznych, Mikołów

W dniu 19 stycznia 2018r. od rana na korytarzach Zespołu Szkół Technicznych można było spotkać polityków, przedstawicieli duchowieństwa, policjantki, misie, rolników i wiele innych ciekawych postaci. To tradycyjne już w naszej szkole święto odbywa się w dniu studniówki. Maturzyści mają swój wielki dzień. Było kolorowo i śmiesznie. Zapraszamy na krótką fotorelację.

Magia Matematyki

Magia Matematyki

Zespół Szkół Technicznych, Mikołów

Uczniowie klasy 1Ti wraz z opiekunami: panią Anną Bulichowską i panem Grzegorzem Nowrotem zwiedzili interaktywną wystawę pt. Magia Matematyki, prezentowaną na terenie Silesia CC.
Uczniowie mieli okazję poznać zastosowania zagadnień matematycznych takich jak: gdzie można spotkać hiperboloidę jednopowłokową, co to jest ścieżka Hamiltona, co wspólnego mają grafy i kolorowanie mapy oraz wiele innych…

TVP w ZST

TVP w ZST

Zespół Szkół Technicznych, Mikołów

9 maja Zespół Szkół Technicznych gościł Telewizję Polską, która nagrywała reportaż o realizowanym w powiecie mikołowskim projekcie “Nowoczesna Szkoła – modernizacja i doposażenie pracowni, laboratoriów i sal dydaktycznych szkół Powiatu Mikołowskiego”, współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata
2014-2020. Materiał ukaże się w TVP3 28 maja 2018r. Zapraszamy!