20180314_103003 (800x450).jpg

Quo Vadis, homo sapiens?

Quo Vadis, homo sapiens?

To hasło X Powiatowego  Młodzieżowego Festiwalu Nauki w Mikołowie, który odbył się 14 marca w Miejskim Domu Kultury.  Festiwal rozpoczął się uroczystą galą, podczas której wręczono nagrody i podziękowania uczestnikom oraz wszystkim, którzy przez ostatnie dziesięć lat wspierali organizację imprezy. Po zakończeniu części oficjalnej, uczniowie na stanowiskach swoich szkół,  prezentowali efekty pracy „zespołu młodych naukowców”. W tym roku szczególne znaczenie miało poszukiwanie dobrych, pozytywnych rozwiązań w każdym aspekcie życia, z przesłaniem dla następnych pokoleń. Temat stwarzał możliwość prowadzenia badań we wszystkich dziedzinach,  ze szczególnym uwzględnieniem przedmiotów artystycznych i technicznych. Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie reprezentowali uczniowie klasy 4 technikum informatycznego: Maciej Rim, Patrycja Bojdoł i Paweł  Żochowski , pod opieką  p. mgr inż. Danuta Wojtkiewicz – Lazman i mgr Aliny Pluty. Na stoisku ZST zaprezentowali autorską aplikację internetową, która służy do nauki języków obcych, pozwala gromadzić materiały z zakresu informatyki, języka polskiego i wielu innych przedmiotów. Celem aplikacji jest uatrakcyjnienie nauki oraz szybszy dostęp do potrzebnych  materiałów.

Ponadto, od listopada 2017r. w ramach tego samego projektu,  uczniowie mikołowskich szkół mieli możliwość udziału w trzech konkursach tematycznych: plastycznym, fotograficznym i filmowym.

W konkursie plastyczno – fotograficznym inspiracją  miało być hasło: „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”  W tym konkursie uczestniczyli  uczniowie klasy 2 technikum organizacji reklamy. Etap szkolny wygrał plakat  Soni Domagały, Pauliny Wieczorek i Sławomira Grelicha. Na szczeblu powiatowym,  ich praca zajęła II miejsce. GRATULUJEMY!

Z kolei na konkurs filmowy „Zakręćmy się”, wpłynął interesujący film uczennic klasy 3 tor: Karoliny Bieniek i Karoliny Rybarz, mówiący o roli przyjaźni i kontaktu z drugim człowiekiem.

Tak wiec jubileuszowy  Festiwal Nauki był ważnym wydarzeniem naukowo – artystycznym w naszym mieście, a jednocześnie nie lada wyzwaniem dla uczniów,  sprawdzianem ich umiejętności, talentów i kreatywności.