Z głową pełną pomysłów

Z głową pełną pomysłów

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Arkadego Fiedlera, Dębno

Okazało się, że każdy z nas ma głowę pełną pomysłów, co niezwykle pomogło nam w przygotowaniach. Największą zmorą aktorów okazało się być o wiele za szybkie tempo wygłaszania kwestii oraz głośne mówienie. Nie każdy miał wyćwiczony aparat głosowy, więc nie obyło się bez ćwiczeń . Mimo wszystko udało nam się opanować nasze niedoskonałości.

Niepełnosprawność wywraca życie do góry nogami

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Arkadego Fiedlera, Dębno

Dzień dobry. Proszę się przedstawić.
– Dzień dobry. Nazywam się Adam Zieliński.
– Jest Pan niepełnosprawny. Jeździ na wózku. Proszę nam opowiedzieć , jak do tego doszło.
– Pewnego, zimowego dnia jechałem samochodem. Temperatura oscylowała w okolicach zera stopni Celsjusza. Nie zwracałem za bardzo uwagi na stan nawierzchni drogi. Przekroczyłem dozwoloną szybkość. Wpadłem w poślizg. Samochód zjechał na pobocze i uderzyłem w drzewo. Zostałem sparaliżowany od pasa w dół. Nogi odmówiły mi posłuszeństwa. Od tamtej pory poruszam się na wózku inwalidzkim.
– Jak zmieniło się Pana życie po wypadku?
– Większość czasu spędzam w domu. Straciłem pracę. Dostałem rentę.
– Jak szybko przyzwyczaił się Pan do nowej sytuacji?
– Z początku ciężko było mi się przyzwyczaić. Straciłem mobilność. Każda próba przemieszczenia się była uzależniona od mojego wózka.
– Jak Pan sobie radzi z codziennymi czynnościami?
– Wszystkie czynności domowe robię sam. Natomiast gdy muszę wyjść, jestem uzależniony od pomocy innych. Mieszkam na drugim piętrze w bloku, w którym nie ma windy.
– Czy rodzina Panu pomaga?
– Mój brat mi pomaga. Mieszka w tym samym mieście. Jak mam sprawę do załatwienia, przyjeżdża i znosi mnie na parter, a następnie wozi po sklepach i urzędach.
– Jakie są Pana największe problemy w związku z niepełnosprawnością?
– Przede wszystkim przemieszczanie się. Infrastruktura w moim mieście nie jest przystosowana do osób niepełnosprawnych. Nie mogę podjąć żadnej pracy, gdyż nie ma ofert dla ludzi o tak poważnej niepełnosprawności jak moja. Poza tym i tak nie miałbym jak dostać się do zakładu pracy.
– Jak wygląda teraz Pana sytuacja finansowa?
– Moja sytuacja finansowa pogorszyła się. Renta jest dwa razy mniejsza, niż moje byłe wynagrodzenie. W ciągu miesiąca dokonuję wielu kompromisów.
– Mam nadzieję, że Pana sytuacja się poprawi. Chciałabym Panu podziękować za przeprowadzony wywiad.
– Proszę bardzo. Było mi niezmiernie miło. To ciekawe urozmaicenie mojej codzienności.
Niepełnosprawność wywraca życie do góry nogami. Zamyka ona pewien etap w życiu człowieka. Egzystencja staje się bardziej monotonna.

„Strasznie fajny” horror

„Strasznie fajny” horror

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Arkadego Fiedlera, Dębno

Jagoda Szymczyk wykonała reklamę, w której główną rolę zagrała Klaudia Kreczmer oraz … książka “To” Stephena Kinga. Plusem filmiku jest sceneria, w której była ona nagrywana – pokój nastolatki. Możemy więc wnioskować, iż jest ona skierowana do młodzieży. Ponadto bardzo podoba mi się, że w reklamie nie użyto ani jednego słowa, a mimo tego przekaz jest jasny i klarowny. Cieszę się także, że moi rówieśnicy są skorzy do pomocy swoim koleżankom, kolegom. Jak widać, od dobrych ocen, “przysłowiowego wyścigu szczurów” i rywalizacji, ważniejsza jest przyjaźń, dobre stosunki z klasą oraz czyste sumienie.