Piątek trzynastego – niby pechowy a dla nas szczęśliwy

Piątek trzynastego – niby pechowy a dla nas szczęśliwy

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Arkadego Fiedlera, Dębno

13.02.2015 roku w Dębnowskim Ośrodku Kultury w Dębnie odbyły się eliminacje rejonowe do 60.Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W skład komisji wchodzili : pan Anatol Wierzbicki, ani Joanna Symeniuk oraz pani Justyna S.
Według niektórych osób, piątek trzynastego jest szczególnie pechowym dniem, jednak dla nas okazał się być szczęśliwy. Gimnazjum Publiczne im. Arkadego Fiedlera w Dębnie reprezentowały :
– Katarzyna Kazimierczuk z klasy 3b z utworem Agnieszki Filipczyk “Mój świat” i Pauliny Stefanowskiej ” Z perspektywy czasu “,
– Karolina Rejniak z klasy 1g z tekstem Hanny Winnickiej “Próbowałam” i Dominiki Maraniuk “Gdy przyjdzie”,
-Izabela Cisek z klasy 1g z utworem Joanny Preisner ” Na krawędzi ” i Katarzyny Gąsiorek “Zakład”,
-Julia Gąsior z klasy 2a z utworem Andrzeja Sapkowskiego ” Chrzest Ognia” i Daniela Leżona ” Deszczutka “.
Wybierając tekst do recytacji, kierowałyśmy się :
“Tym, by mój wiersz był znacznie krótszy od prozy, żeby słowa nie były trudne i znane mi z życia codziennego. Nie jestem typem człowieka, który lubi się uczyć wierszy lub jakiegoś tekstu. Moim głównym argumentem było to, by teksty były proste w nauce. ” ~Katarzyna Kazimierczuk kl 3b
“Tym, by wiersz i proza ukazywały emocjonalne uczucia bohaterów i nawiązywały do życia codziennego. Wybrałam prozę o śmierci, bo chciałam pokazać ludziom, ile ludzi walczy każdego dnia o to, by nie popełnić samobójstwa. Chciałam żeby teksty były proste i miały dużo dialogów” ~ Izabela Cisek l 1g
” W wyborze tekstów kierowałam się tym, czy będę w stanie oddać uczucia narratora i jego stan emocjonalny. Poza tym nie chciałam występować z długimi utworami, bo gdy na scenie złapie mnie trema, to im krócej tam będę, tym lepiej” ~Julia Gąsior
” Kiedy przyszedł czas na wybór wiersza, kierowałam się tym, czy dam radę nauczyć się tekstu. Wybrałam utwory o miłości, ponieważ w nim czułam się najpewniej.” ~ Karolina Rejniak.
Kiedy przyszliśmy do DOK-u , kolejność recytacji była już ustalona. Tuż po dziesiątej rozpoczęły się przesłuchania. Ciszę na sali kilkakrotnie zakłóciły spóźnione osoby. Jednak mimo wszystko panowała przyjazna atmosfera.
Gimnazjalistkom towarzyszyła trema aż do końca konkursu , ale dobry humor ich nie opuszczał.
Po długim oczekiwaniu na werdykt poznaliśmy decyzję jurorów. Kwalifikację do etapu powiatowego Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego otrzymały dwie uczennice z naszego gimnazjum : Julia Gąsior i Izabela Cisek.
Kolejny etap odbędzie się w marcu 2015 roku w Myśliborzu. Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów.

„Mechaniczna Księżniczka” to powieść, która pozostawia niesamowite wrażenie na czytelniku

„Mechaniczna Księżniczka” to powieść, która pozostawia niesamowite wrażenie na czytelniku

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Arkadego Fiedlera, Dębno

„Mechaniczna Księżniczka” napisana przez Cassandrę Clare to trzeci tom serii “Diabelskie Maszyny”. Biorąc go do ręki, myślałam, że przyniesie zakończenie całej historii i wyjaśni wszystkie dotąd nierozwiązane problemy postaci. Szczerze mówiąc, obawiałam się, jak potoczą się dalsze losy bohaterów, z którymi sympatyzowałam podczas lektury poprzednich dwóch części trylogii. Nie wiadomo przecież, na jaki pomysł wpadnie autor historii, czy zakończy ją szczęśliwie, czy wręcz przeciwnie. Na pewno mogę powiedzieć, że „Mechaniczna Księżniczka” to powieść, która pozostawia niesamowite wrażenie na czytelniku.