Dzień Wszystkich Świętych i jego tradycje
1 listopada obchodzony jest Dzień Wszystkich Świętych. Związanych jest z nim wiele polskich tradycji. A nieco wcześniej, 31 października wieczorem, niektórzy rozpoczynają kostiumową zabawę, zwaną Halloween.
1 listopada obchodzony jest Dzień Wszystkich Świętych. Związanych jest z nim wiele polskich tradycji. A nieco wcześniej, 31 października wieczorem, niektórzy rozpoczynają kostiumową zabawę, zwaną Halloween.
„Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu zawdzięcza tak wiele tak nielicznym” – słowa te padły podczas przemówienia w brytyjskiej Izbie Gmin na temat pilotów RAF-u i innych krajów alianckich, odbyła się 20 sierpnia 1940 roku, a padły z ust samego Winstona Churchilla, premiera Wielkiej Brytanii, głowy Anglii i osoby najbardziej rozpoznawalnej podczas trwania drugiej wojny. To pokazuje wkład polskich lotników w zwycięską bitwę. Arkady Fiedler z polecenia Władysława Sikorskiego napisał o tych osiągnięciach książkę, której treść postaram się Wam streścić i zachęcić do jej przeczytania.
13 stycznia 2019r. odbyła się coroczna ogólnoświatowa zbiórka pieniędzy, w Dębnie zorganizowana przez Dębnowski Ośrodek Kultury. Podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrana kwota została przeznaczona na specjalistyczne urządzenia do dziecięcych szpitali.
Nie wybieramy gdzie się urodziliśmy, ale za to możemy mieć wpływ na to, kim się staniemy i jacy będziemy w relacjach międzyludzkich.
Kolejny świetny występ uczniów Gimnazjum Publicznego im. A. Fiedlera w Dębnie dla Klubu Abstynenta “Życie”. Jak co roku nasi uczniowie pod okiem pani Wioletty Rafałowicz przygotowali autorskie przedstawienie specjalnie na kolejną, już dwudziestą czwartą rocznicę istnienia klubu. Scenariusz, który niezwykle poruszył widzów, napisała uczennica – Wiktoria Jelińska, co można było zauważyć po skupieniu i oglądaniu spektaklu z wielkim podziwem.
“Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi.” – Jan Paweł II
„Każde dziecko pewnego dnia musi sobie zdać sprawę, że dorośli również popełniają błędy i okazują słabość, tak jak wszyscy inni. Następnego dnia, czy tego chce czy nie, nie jest już dzieckiem”.
Wojsko nauczyło mnie samodyscypliny, nauczyłem się tam samoobrony, posługiwać się bronią. Dzięki temu potrafię obronić swoją ojczyznę i rodzinę w razie konieczności.
Ponadczasowe utwory, takie jak “Skąpiec” Moliera, niosą aktualne w każdej epoce przesłania. Warto jest poznawać te treści za pośrednictwem różnych form, jak na przykład teatr. Co wynikło ze spotkania ze Skąpcem?