ODKRYWAMY LYON

ODKRYWAMY LYON

Centrum Edukacji, Zabrze

Powoli zwiedzamy Francję. Czasami mamy dość już zajęć praktycznych od 8.30 do 17.00, więc miło troszeczkę odetchnąć od pracy i pora na zakosztowanie odrobiny wolności. Zatem ruszamy na wycieczkę do Lyonu. Lyon to trzecie co do wielkości miasto we Francji. Dzisiaj słynie przede wszystkim jako ośrodek handlowo-finansowy, z ogromną ilością banków, z giełdy oraz z wielobranżowych targów międzynarodowych. Trzeba jednak pamiętać, że to miasto z bogatą historią, sięgającą czasów rzymskich, bo aż do V w. p.n.e. Zapraszamy do zwiedzenia miasta wraz z nami.

Klasa II TB na praktykach zawodowych w St Etiennie

Klasa II TB na praktykach zawodowych w St Etiennie

Centrum Edukacji, Zabrze

4 marca 2017 uczniowie klasy II TB o kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej wyruszyli do Francji, do miejscowości St Etienne na praktyki zawodowe. Zaraz po przyjeździe uczniowie mieli okazję zwiedzić miasto i zakosztować świetnych, choć nieco egzotycznych potraw.
W poniedziałek, 6 marca rozpoczęły się już regularne zajęcia. Najpierw praktykanci spotkali się w Centrum Budowlano-Instalatorskim CFA BTP Loir, gdzie zapoznano ich z działalnością instytucji, a następnie zostali oprowadzeni po wszystkich oddziałach tej placówki edukacyjnej. M.in. pokazano im wydziały budowlane, malarskie, instalatorskie, elektryczne, wodno-kanalizacyjne i technologii energetycznych. Po lunchu zaś uczniowie uczestniczyli w planowych zajęciach z zakresu instalatorstwa obsługi OZE. Zobaczcie fotorelację pana Krzysztofa Kaptura – opiekuna grupy.

NASI NA KONCERCIE MONTEVERDIEGO W LYON

NASI NA KONCERCIE MONTEVERDIEGO W LYON

Centrum Edukacji, Zabrze

W tym roku przypada 450 rocznica urodzin Claudio Monteverdiego. Znakomitego kompozytora, violisty, śpiewaka, twórcy wielu znakomitych oper. m.in. „Orfeusza”, „Ariadny”, czy „Andromedy”. Z tej okazji w Operze w Lyon odbyło się 11 marca 2017r. uroczyste wykonanie koncertowe „Koronacji w Poppei”. Nasi uczniowie przebywający na praktyce we Francji mieli okazję wysłuchać jej w znakomitym wydaniu. Przede wszystkim usłyszeli świetną szwedzką sopranistkę Miah Persson czy rewelacyjnego włoskiego instrumentalistę Rinaldo Alessandriniego. Cały koncert był właśnie przygotowany przez jego zespół muzyki dawnej Concerto Italiano.

Spacer po Château de Bouthéon

Spacer po Château de Bouthéon

Centrum Edukacji, Zabrze

Przebywając na praktyce zawodowej we Francji nie tylko szkolimy się, zdobywamy wiedzę teoretyczną i praktyczną, sprawdzamy nowy rynek pracy, ale mamy również okazję zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Oto relacja z pobytu w miejscowości Bouthéon. Bouthéon to miasteczko w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Loara. Wśród najciekawszych atrakcji tego miejsca jest zamek, o którym pierwsze zmianki pojawiły się w XIII w. Zamek był na przestrzeni wieków rezydencją takich rodów jak La Fayette, Bourbonów, czy Gadagnów. Dzisiaj to przede wszystkim ciekawy punkt na mapie turystycznej Francji.

Brąz dla naszych siatkarzy

Brąz dla naszych siatkarzy

Centrum Edukacji, Zabrze

20.02.2017r. nasi siatkarze zajęli w Mistrzostwach Zabrza w Piłce Siatkowej dla młodzieży trzecie miejsce. Po bardzo zaciętym trójmeczu o miejscu na podium decydowało ratio małych punktów. Ono niestety okazało się dla naszej drużyny niekorzystne i zdobyliśmy brązowy medal. Pamiętać jednak należy, że jesteśmy TRZECIĄ drużyną w Zabrzu na szesnaście biorących udział w rozgrywkach!!! To ogromny sukces! Szczególne gratulacje dla Krzysztofa Lasończyka, Kuby Naczyńskiego, Łukasza Kudzi, Daniela Hajduka, Patryka Skoniecznego, Adama Janusza, Kamila Kamińskigo i Maksymiliana Lesia.