LUBIMY  SIĘ  BAĆ…

LUBIMY SIĘ BAĆ…

Centrum Edukacji, Zabrze

Relacja: Krzysztof Kurczyna

Kolejna edycja Szkolnego Konkursu Filmoznawczego zatytułowana została „Kino lęków”, dotyczyła bowiem grozy na srebrnym ekranie (horror, thriller i filmy katastroficzne). Jakoś tak się składa, że młodzież lubi być straszona, choć może nie w szkole, ale w kinie czy Internecie. Konkurs odbył się 15 listopada br. tradycyjnie w sali 220 (mgr K. Kurczyna), natomiast II tura (finałowa) tydzień później, czyli 22 listopada. Na początku były 23 osoby z gimnazjum, liceum i technikum, do finału przeszło tylko 8 uczniów, przy czym do ostatecznej walki przystąpiło „siedmiu wspaniałych”. Pojedynek był zacięty. W pierwszej fazie nasi uczniowie na bazie kadrów i plakatów filmowych wyświetlanych na tablicy interaktywnej uzupełniali test złożony z 35 pytań, odwołujących się do historii „kina straszącego” (amerykańskiego, europejskiego, azjatyckiego, australijskiego). Druga faza to 28 zadań, głównie zamkniętych, nieco trudniejszych niż na początku. Nagrody to bilety do Multikina (na dowolne filmy), oceny z j. polskiego oraz punkty do oceny z zachowania.

Oto lista laureatów:
1. Marta Fusek (gimnazjum) – 1 bilet i ocena celująca
2. Monika Gąsior (II La) – 1 bilet i ocena bardzo dobra
3. Seweryn Zatoń (I Ls) – 1 bilet i ocena bardzo dobra
4. Marcin Świąć (IV Tb) – ocena bardzo dobra

IX Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej PROMUJ ŚLĄSK

IX Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej PROMUJ ŚLĄSK

Centrum Edukacji, Zabrze

15.11.2017r. W Chorzowskim Centrum Kultury odbył się IX Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej PROMUJ ŚLĄSK. Konkurs był zorganizowany przy współudziale Lekkiego Teatru Przenośnego. Uczniowie recytowali dwa utwory: jeden wiersz i jeden fragment prozy autorów związanych ze Śląskiem. Jak się okazało największą popularnością cieszyły się teksty Wojciecha Kuczoka i Tadeusz Kijonka. Centrum Edukacji w Zabrzu reprezentowała Julia Stefańczyk z kl.II LA. Wystąpiła z tekstami Wojciecha Kuczoka i Ryszarda Jęczalika.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości  rozpoczęty

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości rozpoczęty

Centrum Edukacji, Zabrze

RELACJA: Krzysztof Kaptur
13.11.2017r. w Zabrzu rozpoczął się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. W inauguracyjnym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 1 LA wraz z nauczycielami, p. Krzysztofem Kapturem i p. Małgorzatą Załęska – Michniak. Oprócz prezentacji i wykładów młodzież została zaproszona do gry miejskiej i konkursu na biznes plan.

IX Wszechstronny Konkurs Konesera Polszczyzny

IX Wszechstronny Konkurs Konesera Polszczyzny

Centrum Edukacji, Zabrze

7.11.2017r. w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbył się IX Wszechstronny Konkurs Konesera Polszczyzny zorganizowany pod patronatem Zespołu Dydaktycznego Rady Języka Polskiego i Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Centrum Edukacji w Zabrzu reprezentowali: Dagmara Lange, Justyna Ciszowska, Alicja Grochowalska i Piotr Frelke. Podczas dyktanda i testu językowego uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością reguł pisowni i interpunkcji polskiej, wiedzą i umiejętnościami z zakresu nauki o języku, przede wszystkim z takich działów, jak: słownictwo i frazeologia oraz stylistyka. Konkurs ten to nie tylko okazja do rywalizacji, ale przede wszystkim świetna zabawa, podczas której zmierzyła się młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego Śląska.

KLASA 2TB w FREESTYLE PARK’u

KLASA 2TB w FREESTYLE PARK’u

Centrum Edukacji, Zabrze

16.10.2017r. klasa 2 Tb zorganizowała sobie wycieczkę do Freestyle Parku. To wyjątkowo fajne miejsce, by aktywnie spędzić czas, Obiekt znajduje się na terenie zakładów Hajduki w Chorzowie. Jest tam ogromna hala wyposażona w trzy skocznie o zróżnicowanym poziomie trudności z lądowaniem do dołu z gąbkami, profesjonalna plansza akrobatyczna oraz 4 trampoliny osadzone w podłożu z możliwością wykonywania elementów do dołu z gąbkami. Całości dopełnia skatepark. Rewelacja polecamy.

Wicemistrzostwo naszych gimnazjalistek w XIX Integracyjnych Mistrzostwach Zabrza w Ringo. BRAWO!!!

Wicemistrzostwo naszych gimnazjalistek w XIX Integracyjnych Mistrzostwach Zabrza w Ringo. BRAWO!!!

Centrum Edukacji, Zabrze

FOTO: Gosia Gerlich

26.10.2017r. Na hali MOSiR odbyły się XIX Integracyjne Mistrzostwa Zabrza w Ringo zorganizowane m.in. przez Stowarzyszenie “Nasza szkoła – nasz dom”. Patronat nad imprezą objęła pani prezydent Małgorzata Mańka -Szulik. Głównym celem rozgrywek była popularyzacja tej dyscypliny sportowej na terenie miasta oraz integracja dzieci i młodzieży ze śląskich szkół. Centrum Edukacji reprezentowali Adam Halama i Krzysztof Połeć oraz Klaudia Kowalczyk i Agnieszka Habura. Drużyny do zawodów przygotowała mgr Małgorzata Gerlich. Ogromne brawa należą się dziewczynom, które ostatecznie zdobyły wicemistrzostwo. GRATULACJE!!!!

Warsztaty Polskiej Akcji Humanitarnej w CE

Warsztaty Polskiej Akcji Humanitarnej w CE

Centrum Edukacji, Zabrze

RELACJA: Dagmara Lange i Szymon Kosowski.

19.10.2017 w Centrum Edukacji w Zabrzu odbyły się warsztaty zorganizowane przez pracowników Polskiej Akcji Humanitarnej ze siedzibą w Krakowie. Organizacja ta od lat zajmuje się pomaganiem ofiarom kryzysów spowodowanych konfliktami zbrojnymi i katastrofami naturalnymi. Wolontariusze PAH docierają do Sudanu, Syrii, Somalii, Iraku. Dostarczają żywność, budują studnie, organizują szkoły. Jednakże podjęli się również innej misji: prowadzenia edukacji globalnej wśród polskiej młodzieży.