Mikołajki w zabrzańskim Centrum Edukacji

Mikołajki w zabrzańskim Centrum Edukacji

Centrum Edukacji, Zabrze

Samorząd Szkolny Centrum Edukacji w Zabrzu i tym razem nie zapomniał o starej polskiej tradycji. 6 grudnia to przecież MIKOŁAJKI. Od samego rana uczniowie wędrowali po szkole w charakterystycznych czerwonych czapeczkach zabezpieczających dzisiejszego dnia przed ustnymi odpowiedziami. A potem Mikołaj z Mikołajową obdarowywali prawdziwymi podarkami, nie tylko tych grzecznych:). Zwróćcie uwagę, że już na kilka dni wcześniej pomagierzy Świętego przygotowywali słodkości.

Centrum Edukacji w Zabrzu  na  warsztatach edukacyjnych „Nasz wspólny świat”

Centrum Edukacji w Zabrzu na warsztatach edukacyjnych „Nasz wspólny świat”

Centrum Edukacji, Zabrze

30.11.2017r. uczniowie naszego liceum Julia Stefańczyk, Aleksandra Sadkowska, Jacek Krawczyński i Piotr Frelke wzięli udział w zorganizowanych przez Fundację Centrum im. Bronisława Geremka. Warsztaty te stanowią element edukacji globalnej i jak czytamy w założeniach organizatorów pozwolą „zrozumieć współczesny, różnorodny i dynamicznie zmieniający się świat oraz umożliwią młodych ludziom wyposażyć się w w kompetencje konieczne do sprawnego i bezkonfliktowego poruszania się w nim”.
Całe to przedsięwzięcie odbyło się w w formule e-learningowej i trwało 2,5 godziny. Podczas spotkania dyskutowano na temat wzajemnych relacji i współzależności pomiędzy różnymi miejscami, konieczności współpracy na linii Północ-Południe, odnoszono się do funkcjonujących w świecie stereotypów, zwracano uwagę na brak zrozumienia i empatii dla Innego, zastanawiano się nad rodzącymi się postawami wrogości i przejawami agresji.

Prowadzącym warsztaty był pan dr Robert Łuczak – geograf i socjolog; adiunkt w Instytucie Studiów Regionalnych i Globalnych Uniwersytetu Warszawskiego, stypendysta m.in. Fundacji Fulbrighta i Komisji Europejskiej; ekspert Global Development Research Group. Autor lub współautor publikacji, podręczników i programów kształcenia dotyczących rozwoju globalnego. Szef projektu badawczo-edukacyjnego „Tworzenie trwałych podstaw dla kształcenia liderów międzynarodowej współpracy rozwojowej: wykorzystanie doświadczeń modelu nordyckiego” realizowanego wspólnie przez GDRG, Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej oraz Norwegian Institute of International Affairs.

Warto podkreślić, ze udział w warsztatach to wielkie wyróżnienie dla naszych uczniów, ale i dla opiekuna pana mgr Adama Łacwika., który wzorcowo przygotował cały zespół do powyższego projektu, dzięki czemu Centrum Edukacji w Zabrzu przeszło trudny etap kwalifikacji pomyślnie. Gratulujemy całej ekipie.

X WOJEWÓDZKI  TURNIEJ  ARTYSTYCZNY

X WOJEWÓDZKI TURNIEJ ARTYSTYCZNY

Centrum Edukacji, Zabrze

RELACJA: Krzysztof Kurczyna

Jubileuszowa X edycja WTA, adresowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, odbyła się we wtorek 28 listopada o godz. 10.00 w okazałym gmachu Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego w Gliwicach (ul. Okrzei 20), położonego tuż obok Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. Naszą szkołę reprezentowała dzielnie utalentowana Nikola Wladarz z III Lb, która już nieraz zdobywała dla CE laury w dziedzinie piosenki.

LUBIMY  SIĘ  BAĆ…

LUBIMY SIĘ BAĆ…

Centrum Edukacji, Zabrze

Relacja: Krzysztof Kurczyna

Kolejna edycja Szkolnego Konkursu Filmoznawczego zatytułowana została „Kino lęków”, dotyczyła bowiem grozy na srebrnym ekranie (horror, thriller i filmy katastroficzne). Jakoś tak się składa, że młodzież lubi być straszona, choć może nie w szkole, ale w kinie czy Internecie. Konkurs odbył się 15 listopada br. tradycyjnie w sali 220 (mgr K. Kurczyna), natomiast II tura (finałowa) tydzień później, czyli 22 listopada. Na początku były 23 osoby z gimnazjum, liceum i technikum, do finału przeszło tylko 8 uczniów, przy czym do ostatecznej walki przystąpiło „siedmiu wspaniałych”. Pojedynek był zacięty. W pierwszej fazie nasi uczniowie na bazie kadrów i plakatów filmowych wyświetlanych na tablicy interaktywnej uzupełniali test złożony z 35 pytań, odwołujących się do historii „kina straszącego” (amerykańskiego, europejskiego, azjatyckiego, australijskiego). Druga faza to 28 zadań, głównie zamkniętych, nieco trudniejszych niż na początku. Nagrody to bilety do Multikina (na dowolne filmy), oceny z j. polskiego oraz punkty do oceny z zachowania.

Oto lista laureatów:
1. Marta Fusek (gimnazjum) – 1 bilet i ocena celująca
2. Monika Gąsior (II La) – 1 bilet i ocena bardzo dobra
3. Seweryn Zatoń (I Ls) – 1 bilet i ocena bardzo dobra
4. Marcin Świąć (IV Tb) – ocena bardzo dobra

IX Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej PROMUJ ŚLĄSK

IX Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej PROMUJ ŚLĄSK

Centrum Edukacji, Zabrze

15.11.2017r. W Chorzowskim Centrum Kultury odbył się IX Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej PROMUJ ŚLĄSK. Konkurs był zorganizowany przy współudziale Lekkiego Teatru Przenośnego. Uczniowie recytowali dwa utwory: jeden wiersz i jeden fragment prozy autorów związanych ze Śląskiem. Jak się okazało największą popularnością cieszyły się teksty Wojciecha Kuczoka i Tadeusz Kijonka. Centrum Edukacji w Zabrzu reprezentowała Julia Stefańczyk z kl.II LA. Wystąpiła z tekstami Wojciecha Kuczoka i Ryszarda Jęczalika.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości  rozpoczęty

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości rozpoczęty

Centrum Edukacji, Zabrze

RELACJA: Krzysztof Kaptur
13.11.2017r. w Zabrzu rozpoczął się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. W inauguracyjnym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 1 LA wraz z nauczycielami, p. Krzysztofem Kapturem i p. Małgorzatą Załęska – Michniak. Oprócz prezentacji i wykładów młodzież została zaproszona do gry miejskiej i konkursu na biznes plan.