Zdrowe odżywianie

XI LIceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu., Radom

Zdrowe odżywianie staje się coraz popularniejsze. Rośnie liczba osób, które chcą odżywiać się prawidłowo. Zdrowe żywienie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia, a tym samym determinuje długość życia. Złe nawyki żywieniowe przyczyniają się do wielu chorób cywilizacyjnych – otyłości, cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia oraz nowotworów.
Podstawowe grupy spożywcze to:

Produkty zbożowe i ziemniaki – stanowią główne źródło węglowodanów w postaci skrobi. Ponadto dostarczają witaminy z grupy B oraz składniki mineralne (magnez, potas, fosfor, żelazo). Zawarty w nich błonnik daje uczucie sytości i przyspiesza przemianę materii.
Warzywa i owoce – są najlepszym źródłem witamin, składników mineralnych oraz błonnika.
Mleko i produkty mleczne (jogurty, kefiry, sery twarogowe) – dostarczają głównie pełnowartościowe białko oraz łatwoprzyswajalny wapń.
Mięso, wędliny, drób, ryby, jaja – stanowią cenne źródło pełnowartościowego białka, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (ryby), witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D) oraz B12. Ponadto dostarczają łatwo przyswajalne żelazo.
Tłuszcze (masło, śmietana, smalec, słonina, tran, oleje roślinne) – są źródłem zarówno nasyconych, jak i nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz w przypadku olejów roślinnych (słonecznikowy, rzepakowy, oliwa z oliwek) witaminy E.
Cukier i słodycze (czekolady, herbatniki, ciasta) stanowią źródło zarówno węglowodanów (sacharoza), jak i tłuszczu. Słodycze dostarczają małych ilości witamin i składników mineralnych. Miód pszczeli jest cennym produktem spożywczym, gdyż zawiera łatwo przyswajalne węglowodany (glukoza, fruktoza) oraz substancje bakteriostatyczne.
Warto zapamiętać, że wartość odżywcza produktów spożywczych w znacznej mierze zależy od sposobu i warunków ich przechowywania, a także sposobu przygotowania ich do spożycia.

Wpływ telefonów komórkowych na nasze zdrowie

Wpływ telefonów komórkowych na nasze zdrowie

XI LIceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu., Radom

Telefony komórkowe znacznie uprościły nasze życie. Komórki używane są przez dorosłych oraz dzieci. Jednak od czasu do czasu przez media przewija się dyskusja na temat wpływu tych urządzeń na stan zdrowia człowieka.

W Internecie można znaleźć raporty mówiące o szkodliwości telefonów komórkowych i ich wpływie na zdrowie ich użytkowników. Jednakże informacje te wielokrotnie okazują się powierzchowne lub nieprawdziwe. Jak zatem pole elektromagnetyczne, emitowane przez komórki, oddziałuje na ludzi?
Jak pole elektromagnetyczne wpływa na organizm?

Zauważono, że obecność pola elektromagnetycznego wpływa na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Badania pokazują zwiększenie metabolizmu struktur mózgowia, w pobliżu których znajdował się telefon komórkowy. Przebadano epidemiologiczne związek między używaniem telefonów komórkowych a powstawaniem nowotworów mózgu . Okazuje się, że taki związek nie istnieje. Jednakże niektórzy badacze twierdzą, że promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez telefony komórkowe, chroni przed rozwojem guzów w mózgu. Jednak oni sami krytycznie podchodzą do stawianych przez siebie tez.

Jak ograniczyć wpływ promieniowania na organizm?

Wystarczy przestrzegać kilku zasad. W trakcie rozmowy nie należy trzymać telefonu bezpośrednio przy uchu, korzystając ze słuchawek lub zestawów głośnomówiących, rozmawiać możliwie krótko i nie nosić telefonu cały czas przy sobie. Dobrze byłoby wyłączać telefon, kiedy nie jest potrzebny. Nie zaleca się prowadzenia rozmów w miejscach o małym zasięgu lub w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ telefon emituje wtedy promieniowanie o większej mocy. Nie należy pozwalać na używanie komórek dzieciom.