Zdrowe odżywianie

XI LIceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu., Radom

Zdrowe odżywianie staje się coraz popularniejsze. Rośnie liczba osób, które chcą odżywiać się prawidłowo. Zdrowe żywienie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia, a tym samym determinuje długość życia. Złe nawyki żywieniowe przyczyniają się do wielu chorób cywilizacyjnych – otyłości, cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia oraz nowotworów.
Podstawowe grupy spożywcze to:

Produkty zbożowe i ziemniaki – stanowią główne źródło węglowodanów w postaci skrobi. Ponadto dostarczają witaminy z grupy B oraz składniki mineralne (magnez, potas, fosfor, żelazo). Zawarty w nich błonnik daje uczucie sytości i przyspiesza przemianę materii.
Warzywa i owoce – są najlepszym źródłem witamin, składników mineralnych oraz błonnika.
Mleko i produkty mleczne (jogurty, kefiry, sery twarogowe) – dostarczają głównie pełnowartościowe białko oraz łatwoprzyswajalny wapń.
Mięso, wędliny, drób, ryby, jaja – stanowią cenne źródło pełnowartościowego białka, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (ryby), witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D) oraz B12. Ponadto dostarczają łatwo przyswajalne żelazo.
Tłuszcze (masło, śmietana, smalec, słonina, tran, oleje roślinne) – są źródłem zarówno nasyconych, jak i nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz w przypadku olejów roślinnych (słonecznikowy, rzepakowy, oliwa z oliwek) witaminy E.
Cukier i słodycze (czekolady, herbatniki, ciasta) stanowią źródło zarówno węglowodanów (sacharoza), jak i tłuszczu. Słodycze dostarczają małych ilości witamin i składników mineralnych. Miód pszczeli jest cennym produktem spożywczym, gdyż zawiera łatwo przyswajalne węglowodany (glukoza, fruktoza) oraz substancje bakteriostatyczne.
Warto zapamiętać, że wartość odżywcza produktów spożywczych w znacznej mierze zależy od sposobu i warunków ich przechowywania, a także sposobu przygotowania ich do spożycia.

Listy do Julii

Listy do Julii

XI LIceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu., Radom

Od mniej więcej 150 lat dom, gdzie prawdopodobnie mieszkała Julia Capuletti jest miejscem pielgrzymek zakochanych – czasami parami (gdy są szczęśliwie zakochani), czasami pojedynczo (zazwyczaj, gdy są zakochani nieszczęśliwie). Ci drudzy zostawiają w murze liściki z prośbą o radę i pomoc. I wychodzę z podziwu, że tak genialny motyw został włożony do filmu dopiero w 2010 roku!

To co dla mnie najważniejsze.

To co dla mnie najważniejsze.

XI LIceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu., Radom

Znasz to uczucie, kiedy coś pochłania cię do tego stopnia, że tracisz poczucie czasu, nie czujesz głodu, chociaż z twojego brzucha zaczynają wydobywać się niepokojące i często przerażające dźwięki, takie, że myślisz iż nosisz w swoim ciele obcego? Gdy od leżenia w jednej pozycji bolą cię plecy, masz skurczę mięśni, o istnieniu których nie miałeś pojęcia?