Zdrowe odżywianie

XI LIceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu., Radom

Zdrowe odżywianie staje się coraz popularniejsze. Rośnie liczba osób, które chcą odżywiać się prawidłowo. Zdrowe żywienie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia, a tym samym determinuje długość życia. Złe nawyki żywieniowe przyczyniają się do wielu chorób cywilizacyjnych – otyłości, cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia oraz nowotworów.
Podstawowe grupy spożywcze to:

Produkty zbożowe i ziemniaki – stanowią główne źródło węglowodanów w postaci skrobi. Ponadto dostarczają witaminy z grupy B oraz składniki mineralne (magnez, potas, fosfor, żelazo). Zawarty w nich błonnik daje uczucie sytości i przyspiesza przemianę materii.
Warzywa i owoce – są najlepszym źródłem witamin, składników mineralnych oraz błonnika.
Mleko i produkty mleczne (jogurty, kefiry, sery twarogowe) – dostarczają głównie pełnowartościowe białko oraz łatwoprzyswajalny wapń.
Mięso, wędliny, drób, ryby, jaja – stanowią cenne źródło pełnowartościowego białka, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (ryby), witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D) oraz B12. Ponadto dostarczają łatwo przyswajalne żelazo.
Tłuszcze (masło, śmietana, smalec, słonina, tran, oleje roślinne) – są źródłem zarówno nasyconych, jak i nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz w przypadku olejów roślinnych (słonecznikowy, rzepakowy, oliwa z oliwek) witaminy E.
Cukier i słodycze (czekolady, herbatniki, ciasta) stanowią źródło zarówno węglowodanów (sacharoza), jak i tłuszczu. Słodycze dostarczają małych ilości witamin i składników mineralnych. Miód pszczeli jest cennym produktem spożywczym, gdyż zawiera łatwo przyswajalne węglowodany (glukoza, fruktoza) oraz substancje bakteriostatyczne.
Warto zapamiętać, że wartość odżywcza produktów spożywczych w znacznej mierze zależy od sposobu i warunków ich przechowywania, a także sposobu przygotowania ich do spożycia.

Wpływ telefonów komórkowych na nasze zdrowie

Wpływ telefonów komórkowych na nasze zdrowie

XI LIceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu., Radom

Telefony komórkowe znacznie uprościły nasze życie. Komórki używane są przez dorosłych oraz dzieci. Jednak od czasu do czasu przez media przewija się dyskusja na temat wpływu tych urządzeń na stan zdrowia człowieka.

W Internecie można znaleźć raporty mówiące o szkodliwości telefonów komórkowych i ich wpływie na zdrowie ich użytkowników. Jednakże informacje te wielokrotnie okazują się powierzchowne lub nieprawdziwe. Jak zatem pole elektromagnetyczne, emitowane przez komórki, oddziałuje na ludzi?
Jak pole elektromagnetyczne wpływa na organizm?

Zauważono, że obecność pola elektromagnetycznego wpływa na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Badania pokazują zwiększenie metabolizmu struktur mózgowia, w pobliżu których znajdował się telefon komórkowy. Przebadano epidemiologiczne związek między używaniem telefonów komórkowych a powstawaniem nowotworów mózgu . Okazuje się, że taki związek nie istnieje. Jednakże niektórzy badacze twierdzą, że promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez telefony komórkowe, chroni przed rozwojem guzów w mózgu. Jednak oni sami krytycznie podchodzą do stawianych przez siebie tez.

Jak ograniczyć wpływ promieniowania na organizm?

Wystarczy przestrzegać kilku zasad. W trakcie rozmowy nie należy trzymać telefonu bezpośrednio przy uchu, korzystając ze słuchawek lub zestawów głośnomówiących, rozmawiać możliwie krótko i nie nosić telefonu cały czas przy sobie. Dobrze byłoby wyłączać telefon, kiedy nie jest potrzebny. Nie zaleca się prowadzenia rozmów w miejscach o małym zasięgu lub w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ telefon emituje wtedy promieniowanie o większej mocy. Nie należy pozwalać na używanie komórek dzieciom.

Fale uchodźców, które każdego dnia przybywają do Europy, od kilku tygodni stały się tematem numer jeden we wszystkich krajach zagrożonych napływem dziesiątek tysięcy ludzi z różnych powodów opuszczających swoją ojczyznę.

Fale uchodźców, które każdego dnia przybywają do Europy, od kilku tygodni stały się tematem numer jeden we wszystkich krajach zagrożonych napływem dziesiątek tysięcy ludzi z różnych powodów opuszczających swoją ojczyznę.

XI LIceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu., Radom

Kto ucieka?

Najczęściej do Europy zmierzają mieszkańcy Syrii, Afganistanu, Erytrei oraz Nigerii, których szacunkowa liczba z ostatnich sześciu miesięcy wyniosła blisko 340 tysięcy osób. Oprócz nich migracja dotyczy również Kosowian oraz Albańczyków, którzy pragną poprawienia poziomu swojego życia. Przybysze z odległych krajów emigrują do Europy szlakiem przez Morze Śródziemne – z Turcji do Grecji czy też z Libii do Włoch.

Dokąd zmierzają i w jakim celu?

Uchodźcy najczęściej trafiają do Włoch, skąd starają się przedostać do Niemiec, Francji, Szwecji czy też Norwegii. Powodem takiego wyboru są dobre warunki socjalne, jakie mogą otrzymać. Wielu przybyszów, określając się mianem „uchodźców”, przybywa do Europy tylko w celu uzyskania tych właśnie świadczeń. Niestety nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, którzy uciekinierzy naprawdę potrzebują pomocy, a którzy pragną życia za pieniądze europejskich mocarstw. Warto podkreślić również definicję imigrantów ekonomicznych, którzy przybywają do Europy z krajów, w których nie panuje wojna. Tacy ludzie pragną rozwijać się, pracować, edukować oraz zamieszkać w miejscu, w którym otrzymają większą szansę na sukces. Doskonałym przykładem mogą być obywatele Kosowa. Europa nie musi udzielać pomocy takim ludziom, gdyż ich życie nie jest bezpośrednio zagrożone

Czy Polska jest zagrożona falą uchodźców?

Oprócz krajów Unii Europejskiej swoją pomoc uchodźcom zaoferowały w ostatnich miesiącach Australia, USA, Wenezuela i Brazylia, które zdeklarowały pełną gotowość do przyjęcia osób zagrożonych wojną. Jeśli chodzi o Polskę, to nasz kraj jest raczej przystankiem w drodze na zachód. Status uchodźcy w ubiegłym roku otrzymało 16 procent osób, gdyż większość spraw została umorzona ze względu na wyjazd tych ludzi do innego kraju. Do Polski z kolei przyjeżdża wielu imigrantów ekonomicznych, którzy do naszego kraju dostają się legalnie, posiadając pozwolenie na pobyt i pracę. Są to głównie Ukraińcy, Białorusini, Litwini i Chińczycy. Ich liczebność wynosi 188 tysięcy osób.