Człowiek dąży w swoim życiu do wielu rzeczy. Jedni chcą osiągnąć sukces zawodowy, a inny zdobyć wielki majątek. Jednak przecież bez zdrowia nic nie da się zrobić.

Czasami słyszymy o ludziach, którzy osiągnęli wszystkie swoje założenia, zrealizowali swoje marzenia i wtedy niespodziewanie zachorowali. Jeśli przy tym okazało się, że cierpią na nieuleczalną chorobę to wtedy z całą świadomością dociera do nich fakt, jak mało znaczy to wszystko, do czego doszli. Nawet największe pieniądze czasami nic nie dadzą. Przecież zdrowia nie da się kupić.

Dobrze byłoby, aby każdy z nas miał świadomość wartości zdrowia, jeszcze zanim pojawi się jakieś schorzenie, czy duże dolegliwości. Wtedy jest już za późno na wiele spraw. Aby kiedyś w dorosłym życiu nie żałować zmarnowanych szans, powinniśmy zawsze troszczyć się o naszą sprawność i tężyznę fizyczną. Jak mówi stare przysłowie: w zdrowym ciele -zdrowy duch.

Wiedza o zachowaniach zdrowotnych dzieci i młodzieży powinna stanowić podstawę programowania i ewaluacji edukacji zdrowotnej. Chyba każdy z nas ma świadomość jak wielką wartością jest nasze zdrowie. Żyjemy jednak w takim pędzie i pośpiechu, że zwykle nie znajdujemy czasu na zastanowienie się nad stylem naszego życia na zachowaniu optymalnych warunków do jego zachowania. Modnym stał się zwrot “żyję w stresie”, a co się z tym wiąże to brak dostatecznego wypoczynku, nałogi, wyczerpanie organizmu. Możemy, na co dzień obserwować jak gwałtownie wzrasta liczba chorób cywilizacyjnych, a współczesny człowiek staje się coraz mniej odporny na szkodliwy wpływ środowiska determinujący nasz styl życia.
Przyzwyczailiśmy się, że winę za nasze złe samopoczucie, chorobę czy brak uśmiechu zadowolenia, na co dzień zrzucamy na przypadek, złośliwość losu. Jednak dzieje się tak, że właśnie decyzje podejmowane przez nas każdego dnia bezpośrednio wpływają na sposób, w jaki żyjemy, a ten z kolei na nasze zdrowie.