Wizyta młodzieży z Francji

Wizyta młodzieży z Francji

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W WIELUNIU, WIELUŃ

W dniu 13 marca młodzież z Francji w wieku od 13-17 lat przybyła w nasze progi, aby zobaczyć jak funkcjonuje nasza szkoła. Patronat nad gośćmi przejął sprytnie Samorząd Uczniowski. Młodzież zagraniczna mogła zobaczyć i wcielić się choć na chwilkę w ekonomistę, logistyka, budowlańca, geodetę czy architekta. Trochę nieśmiało krążyli po naszych korytarzach, gdyż to był ich pierwszy dzień w Polsce. Uczęszczają do mniejszej niż nasza szkoły, a to co im się udało zauważyć, to zdecydowanie większy dystans między uczniami a nauczycielami w ich placówce.
Co lepsze?… to już kwestia sytuacji podejścia młodzieży :)
Zobaczcie sami.. wygląda, że im się podobało :)

Od recytacji do śpiewu. O poezji, piosence poetyckiej i poezji śpiewanej

Od recytacji do śpiewu. O poezji, piosence poetyckiej i poezji śpiewanej

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W WIELUNIU, WIELUŃ

W dniu 21.02.2018 odbyła się lekcja otwarta z języka polskiego na temat „Od recytacji do śpiewu. O poezji, piosence poetyckiej i poezji śpiewanej”. Lekcja została przygotowana i poprowadzona przez Panią Katarzynę Szafran i Panią Kamilę Trzeciak.
Na lekcji przedstawiono różne odsłony poezji – recytację, inscenizację utworów poetyckich oraz śpiewanie. Uczniowie zostali zapoznani z poezją śpiewaną i piosenką poetycką. W trakcie zajęć mieli możliwość poznania różnych aranżacji tego samego utworu i przekonania się, który przekaz do nich bardziej przemawia. Część lekcji poświęcona była Agnieszce Osieckiej i Julianowi Tuwimowi. Podczas zajęć zostały bardziej szczegółowo omówione utwory „Miasteczko cud” A. Osieckiej oraz „Do prostego człowieka” J. Tuwima. Na lekcji wykorzystano też utwory zespołów Maanam, Akurat oraz Hanki Ordonówny. Całość została wzbogacona prezentacją multimedialną.

21 marca Dzień Przedsiębiorczości. Zachęcamy do udziału!

21 marca Dzień Przedsiębiorczości. Zachęcamy do udziału!

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W WIELUNIU, WIELUŃ

Podczas ubiegłorocznego Dnia Przedsiębiorczości, uczennica obecnej klasy drugiej technik ekonomista finanse i bankowość, mogła obserwując pracę naszego regionalnego Radia, nagrać piosenkę. Muzyka to Jej pasja, zatem była to dla niej swego rodzaju realizacja marzenia, które dzięki takiemu programowi mogło się spełnić.
Piosenka została wykorzystana jako podkład do wspomnień z wycieczki klasowej do Wisły.
Dzień przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.
Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość:
• odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy weryfikującej plany edukacyjne,
• zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
• pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
• doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
• zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.
Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału.

Stan Wojenny w realiach PRL-u

Stan Wojenny w realiach PRL-u

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W WIELUNIU, WIELUŃ

W rocznicę wybuchu Stanu Wojennego w ZS1, odbyła się otwarta lekcja w korelacji międzyprzedmiotowej. Uczniowie i nauczycieli wzięli udział najpierw w sondażu, potem w lekcji, która na płaszczyźnie historycznej, gospodarczej i religijnej przedstawiła uczniom okoliczności wybuchu i przebiegu Stanu Wojennego. Treści merytoryczne wzbogacone zostały scenkami z filmów okresu PRL-u przedstawione przez koło teatralne, które prężnie rozwija swoją działalność.
A czy u Was w szkole funkcjonują koła artystyczne?
Życzymy miłego oglądania :)

Ku przestrodze

Ku przestrodze

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W WIELUNIU, WIELUŃ

Bezpieczeństwo w ruchu komunikacyjnym to priorytet.
Kapela Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu, w której skład wchodzą nie tylko funkcjonariusze straży, ale również jej sympatycy w niesamowity sposób dają lekcje bezpieczeństwa. Muzycznie pokazuję fragmenty swoje pracy, ku przestrodze dla innych. Teksty piosenek po ciężkiej służbie same cisną się na usta…. przeżywane widoki tragedii, często z lekkomyślności, powodują, że powstaje materiał, którym warto podzielić się z innymi.
Klipy PSP Sieradz, są świetnym materiałem na lekcje wychowawcze, dla młodzieży która “stawia pierwsze kroki za kierownicą”, na czas wakacji- bezpieczeństwa nad wodą”.
Dają obraz czyhającego niebezpieczeństwa.
Polecam obejrzenie Klipów, ale również udział w edukacyjnych koncertach- “Kręci nas bezpieczeństwo”.
Piosenka “Czarny worek” nie jest do tańca, nie opowiada o beztroskim życiu, jest nieco “przydługa” i opowiada o ludzkich tragediach, a także o rozterkach ratowników uczestniczących w tych tragediach!
Zachęcam do obejrzenia…

Kręci nas bezpieczeństwo

Kręci nas bezpieczeństwo

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W WIELUNIU, WIELUŃ

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w koncercie/spektaklu wykonanym przez Kapela PSP Sieradz, pt. “Twoje życie w Twoich rękach”.
Była to duża dawka różnych informacji, spostrzeżeń, ostrzeżeń, próśb, przestróg, faktów z życia zawodowych strażaków, którzy przedstawili wizualnie i muzycznie sytuacje zagrożenia naszego życia, jak i konsekwencji lekkomyślnego zachowania…
Dotarli w niesamowity sposób do młodych ludzi, co można było zauważyć po łzach, zadumie, zastanowieniu się…
Kapelę tworzą zawodowi strażacy, którzy jak sami twierdzą, zbyt często biorą udział w tragediach młodych ludzi, zbyt młodych, przed którymi całe życie…Nie tak wyobrażali sobie swój zawód…
Nie można narażać drugiego człowieka na śmierć, ani pozwolić zabrać swojego życia. Nie można zrobić tego rodzicom, którzy poświęcają swoim dzieciom całe swoje życie…
Nie dopuścić, aby głównym bohaterem stał się dzisiejszy przysłowiowy “czarny worek”….
Nasze życie to nie gra… mamy je tylko jedno! Nie należy go zmarnować…
Spektakl był czymś w rodzaju Zaduszek, wspomnień o życiu tych, których z różnych powodów już nie ma i przestrogą, aby z powodu lekkomyślności nie skończyć tragicznie…
Niesamowita lekcja…