Włochy zdobyte

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W WIELUNIU, WIELUŃ

Uczniowie naszej szkoły 2 tygodnie temu pod opieką p. A. Warczak, p. N. Namyślak, i p. S. Spaleniaka wrócili z tygodniowej wycieczki do Włoch. Zwiedzili 7 miast m.in Wenecję, San Marino i Toskanię. Każdy dzień przynosił nowe wrażenia oraz zaskoczenia. Po każdym dniu zostali zakwaterowani w hotelu gdzie mieli możliwość przyrządzenia sobie posiłku.
Po zakończeniu wycieczki zmęczeni, ale w rewelacyjnych nastrojach wrócili do domu.

Sprawni jak żołnierze

Sprawni jak żołnierze

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W WIELUNIU, WIELUŃ

Po raz kolejny w naszej szkole odbyły się zawody sportowo-obronne, Sprawni jak żołnierze.
Miło nam poinformować wszystkich o wynikach wojewódzkich XLII zawodów sportowo-obronnych Sprawni Jak Żołnierze.
W kategorii dziewcząt:
1 miejsce ZSCKP w Bujnach
2 miejsce ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W WIELUNIU
3 miejsce ZSP w Kleszczowie
4 miejsce ZSP nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim
5 miejsce ZSP w Błaszkach,
6 miejsce MLO w Łodzi
7 miejsce ZSP w Warcie
8 miejsce ZSP w Kamieńsku
9 miejsce XVIII w Łodzi.
W kategorii chłopców:
1 miejsce ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W WIELUNIU
2 miejsce ZSP w Kleszczowie
3 miejsce MLO w Łodzi
4 miejsce ZSCKP w Bujnach
5 miejsce ZSP nr 1 w Sieradzu
6 miejsce XVIII w Łodzi
7 ZSM-T w Ostrowie
8 miejsce ZSP w Kamieńsku
9 ZSP nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim
10 ZSP w Błaszkach.
Reprezentacja naszych dziewcząt ; Dominika Górna 2 TB, Katarzyna Żurek 2TZ, Monika Kurpet 2TNG reprezentacja chłopców Wojciech Jakubowski 2TB, Daniel Jakubowski 2TB, Kordian Janicki 2TB, zawodników przygotowała i czuwała nad całością zawodów Pani Renata Kaczmarek.
Gratulacje!!!
p.s. Fil autorstwa A. Ogieli i J. Zadwornego, serdecznie dziękujemy.

Tajniki zawodu funkcjonariusza  bezpieczeństwa publicznego

Tajniki zawodu funkcjonariusza bezpieczeństwa publicznego

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W WIELUNIU, WIELUŃ

Uczniowie klasy 3tf oraz 3zm2, wzięli udział w projekcie Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości. Włączając się do Projektu dostali szansę na poznanie rynku pracy w miejscu zamieszkania, poznania specyfiki zawodu funkcjonariusza publicznego i zaplanowania dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Mogli porozmawiać zarówno z pracownikiem drogówki, dzielnicowym, technikiem kryminalnym, pracownikiem z wydziały prewencji, itp.
Poznali ścieżkę kariery zawodowej oraz mogli rozwiązać przykładowe testy dla kandydata do Policji.
Spotkanie było świetną lekcją poznania osobowości zawodowej młodzieży naszej szkoły.
Serdecznie dziękujemy KPP w Wieluniu a w szczególności Pani Kasi i Pani Monice za możliwość udziału.

Innowacje w branży budowlanej

Innowacje w branży budowlanej

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W WIELUNIU, WIELUŃ

Pion budowlany zdobywa nowe doświadczenia, aby być bardziej konkurencyjnym na rynku pracy. Na nowo powstających warsztatach budowanych Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu odbyło się szkolenie praktyczne przygotowujące do wylania płynnego styropianu czyli styrobetonu oraz układania jastrychów anhydrytowych.

Styropian płynny wykonywany jest z odpadów budowlanych styropianu. W ramach szkolenia uczniowie poziomowali czyli ustawiali przenośne repery wysokościowe za pomocą szlaufwagi elektronicznej. Następnie została wylana płynna mieszanka do wylewki. Uczniowie wykonywali wszystko pod nadzorem nauczycieli i przedstawicieli firmy Wolplan po 4 osoby, tak aby każdy z nich mógł spróbować.

Firma Wolplan przyjechała z Legnicy aby pokazać nową technologię do wykonywania wylewek. Na warsztatach zastosowano pierwszy etap: płynny styropian czyli podkład pod wylewkę. Wszystkie czynności na tym etapie wykonywali uczniowie naszej szkoły pod nadzorem pracowników szkoleniowych z firmy Wolplan.
Wcześniej przy pomocy noży trzeba było docinać płyty styropianowe a w nowej technologii z samochodu podawany jest płynny styropian. Uczniowie pomagają ułożyć pierwszą warstwę. Następnie po upływie ok. tygodnia jest kładziony anhydryt. W tym szkoleniu chodzi o to, aby młodzież zapoznać z nowymi technologiami na rynku.

– mówi Piotr Kowalski, nauczyciel praktycznej nauki zawodu w ZS1

Płynne układanie styrobetonu oraz jastrychów anhydrytowych stosuje się zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i przemysłowym, gdyż nie wymaga zbrojenia.

Stosujemy tutaj technologię, nieznaną na chwilę obecną w Polsce, dostarczaną w silosach dwukomorowych, technologię ciekłych jastrychów i ciekłych podkładów uzupełniających, podkładów podłogowych w zastępstwie styropianu. Pokazujemy jak wykonać tutaj podkład bez styropianu suchego, na mokro wykorzystując i ratując polskie składy śmieci czyli wielkie wysypiska, odzyskując materiał eko, produkując materiały z tego co już zalega nam na śmietnikach.

Produkujemy to wszystko z granulatów przetworzonych, które są bardzo tanie bo produkujemy to z odpadów. Materiały te są czyste i bardzo wytrzymałe, łatwe i przyjazne dla wykonujących. Nawet osobom mającym awersję do budownictwa, do ciężkiej pracy, bardzo ułatwia to życie.

Dzięki tej technologii może uda się przekonać trochę młodzież aby chcieli zostać w budowlance. Pomimo, że dużo osób uczy się w tym zakresie, wiele osób jednak odchodzi szukając innej, lżejszej pracy. Dotychczasowe technologie są stare. My wprowadzamy taką, która w 95% eliminuje pracę człowieka oprócz tego, że musi tym ostatnim dotknięciem położyć na podłodze.

Technologia ta dopiero zaczyna wchodzić do Polski z tego względu, że zaczęliśmy ją robić rok temu. Jak przywieźliśmy pierwsze metry sześcienne to w ciągu miesiąca produkowaliśmy 10-20 metrów sześciennych. Na dzień dzisiejszy robimy 1,5 tysiąca czyli już ogromną ilość. Wiele firm się do tego przekonuje. Działamy pro usługowo dla małych i średnich firm czyli dla 2-4 osobowych.

Tutaj nie trzeba kupować sprzętu za miliony bo sprzęt jest do dyspozycji dla wszystkich zwłaszcza, że dajemy cały komplet narzędzi. Oprócz gumaczków nie trzeba w nic inwestować.

– mówi Piotr Daćków, technolog w firmie Wolplan

Kolejnym etapem po wylaniu, aby wyrównać, jest szlifowanie zastygniętego już styrobetonu. Następnie kładzie się folię budowlaną i przykleja taśmę dylatacyjną na ścianach aby wykonać kolejną innowacyjną technologię jastrychów anhydrytowych.

Dzień Edukacji Narodowej 2018r.  w ZS1

Dzień Edukacji Narodowej 2018r. w ZS1

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W WIELUNIU, WIELUŃ

Jak co roku, świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej, tym razem oprócz podziękowań dyrekcji i uczniów -nauczycielom za trud włożony w edukację młodzież, oraz pracownikom obsługi, nauczyciele postanowili podziękować wspaniałej młodzieży, za to, że praca z nimi to sama przyjemność, w ramach podziękowań powstał krótki spot.
Sami zobaczcie!