Pion budowlany zdobywa nowe doświadczenia, aby być bardziej konkurencyjnym na rynku pracy. Na nowo powstających warsztatach budowanych Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu odbyło się szkolenie praktyczne przygotowujące do wylania płynnego styropianu czyli styrobetonu oraz układania jastrychów anhydrytowych.

Styropian płynny wykonywany jest z odpadów budowlanych styropianu. W ramach szkolenia uczniowie poziomowali czyli ustawiali przenośne repery wysokościowe za pomocą szlaufwagi elektronicznej. Następnie została wylana płynna mieszanka do wylewki. Uczniowie wykonywali wszystko pod nadzorem nauczycieli i przedstawicieli firmy Wolplan po 4 osoby, tak aby każdy z nich mógł spróbować.

Firma Wolplan przyjechała z Legnicy aby pokazać nową technologię do wykonywania wylewek. Na warsztatach zastosowano pierwszy etap: płynny styropian czyli podkład pod wylewkę. Wszystkie czynności na tym etapie wykonywali uczniowie naszej szkoły pod nadzorem pracowników szkoleniowych z firmy Wolplan.
Wcześniej przy pomocy noży trzeba było docinać płyty styropianowe a w nowej technologii z samochodu podawany jest płynny styropian. Uczniowie pomagają ułożyć pierwszą warstwę. Następnie po upływie ok. tygodnia jest kładziony anhydryt. W tym szkoleniu chodzi o to, aby młodzież zapoznać z nowymi technologiami na rynku.

– mówi Piotr Kowalski, nauczyciel praktycznej nauki zawodu w ZS1

Płynne układanie styrobetonu oraz jastrychów anhydrytowych stosuje się zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i przemysłowym, gdyż nie wymaga zbrojenia.

Stosujemy tutaj technologię, nieznaną na chwilę obecną w Polsce, dostarczaną w silosach dwukomorowych, technologię ciekłych jastrychów i ciekłych podkładów uzupełniających, podkładów podłogowych w zastępstwie styropianu. Pokazujemy jak wykonać tutaj podkład bez styropianu suchego, na mokro wykorzystując i ratując polskie składy śmieci czyli wielkie wysypiska, odzyskując materiał eko, produkując materiały z tego co już zalega nam na śmietnikach.

Produkujemy to wszystko z granulatów przetworzonych, które są bardzo tanie bo produkujemy to z odpadów. Materiały te są czyste i bardzo wytrzymałe, łatwe i przyjazne dla wykonujących. Nawet osobom mającym awersję do budownictwa, do ciężkiej pracy, bardzo ułatwia to życie.

Dzięki tej technologii może uda się przekonać trochę młodzież aby chcieli zostać w budowlance. Pomimo, że dużo osób uczy się w tym zakresie, wiele osób jednak odchodzi szukając innej, lżejszej pracy. Dotychczasowe technologie są stare. My wprowadzamy taką, która w 95% eliminuje pracę człowieka oprócz tego, że musi tym ostatnim dotknięciem położyć na podłodze.

Technologia ta dopiero zaczyna wchodzić do Polski z tego względu, że zaczęliśmy ją robić rok temu. Jak przywieźliśmy pierwsze metry sześcienne to w ciągu miesiąca produkowaliśmy 10-20 metrów sześciennych. Na dzień dzisiejszy robimy 1,5 tysiąca czyli już ogromną ilość. Wiele firm się do tego przekonuje. Działamy pro usługowo dla małych i średnich firm czyli dla 2-4 osobowych.

Tutaj nie trzeba kupować sprzętu za miliony bo sprzęt jest do dyspozycji dla wszystkich zwłaszcza, że dajemy cały komplet narzędzi. Oprócz gumaczków nie trzeba w nic inwestować.

– mówi Piotr Daćków, technolog w firmie Wolplan

Kolejnym etapem po wylaniu, aby wyrównać, jest szlifowanie zastygniętego już styrobetonu. Następnie kładzie się folię budowlaną i przykleja taśmę dylatacyjną na ścianach aby wykonać kolejną innowacyjną technologię jastrychów anhydrytowych.