Tajniki zawodu funkcjonariusza  bezpieczeństwa publicznego

Tajniki zawodu funkcjonariusza bezpieczeństwa publicznego

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W WIELUNIU, WIELUŃ

Uczniowie klasy 3tf oraz 3zm2, wzięli udział w projekcie Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości. Włączając się do Projektu dostali szansę na poznanie rynku pracy w miejscu zamieszkania, poznania specyfiki zawodu funkcjonariusza publicznego i zaplanowania dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Mogli porozmawiać zarówno z pracownikiem drogówki, dzielnicowym, technikiem kryminalnym, pracownikiem z wydziały prewencji, itp.
Poznali ścieżkę kariery zawodowej oraz mogli rozwiązać przykładowe testy dla kandydata do Policji.
Spotkanie było świetną lekcją poznania osobowości zawodowej młodzieży naszej szkoły.
Serdecznie dziękujemy KPP w Wieluniu a w szczególności Pani Kasi i Pani Monice za możliwość udziału.

Dzień Edukacji Narodowej 2018r.  w ZS1

Dzień Edukacji Narodowej 2018r. w ZS1

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W WIELUNIU, WIELUŃ

Jak co roku, świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej, tym razem oprócz podziękowań dyrekcji i uczniów -nauczycielom za trud włożony w edukację młodzież, oraz pracownikom obsługi, nauczyciele postanowili podziękować wspaniałej młodzieży, za to, że praca z nimi to sama przyjemność, w ramach podziękowań powstał krótki spot.
Sami zobaczcie!

Innowacje w branży budowlanej

Innowacje w branży budowlanej

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W WIELUNIU, WIELUŃ

Pion budowlany zdobywa nowe doświadczenia, aby być bardziej konkurencyjnym na rynku pracy. Na nowo powstających warsztatach budowanych Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu odbyło się szkolenie praktyczne przygotowujące do wylania płynnego styropianu czyli styrobetonu oraz układania jastrychów anhydrytowych.

Styropian płynny wykonywany jest z odpadów budowlanych styropianu. W ramach szkolenia uczniowie poziomowali czyli ustawiali przenośne repery wysokościowe za pomocą szlaufwagi elektronicznej. Następnie została wylana płynna mieszanka do wylewki. Uczniowie wykonywali wszystko pod nadzorem nauczycieli i przedstawicieli firmy Wolplan po 4 osoby, tak aby każdy z nich mógł spróbować.

Firma Wolplan przyjechała z Legnicy aby pokazać nową technologię do wykonywania wylewek. Na warsztatach zastosowano pierwszy etap: płynny styropian czyli podkład pod wylewkę. Wszystkie czynności na tym etapie wykonywali uczniowie naszej szkoły pod nadzorem pracowników szkoleniowych z firmy Wolplan.
Wcześniej przy pomocy noży trzeba było docinać płyty styropianowe a w nowej technologii z samochodu podawany jest płynny styropian. Uczniowie pomagają ułożyć pierwszą warstwę. Następnie po upływie ok. tygodnia jest kładziony anhydryt. W tym szkoleniu chodzi o to, aby młodzież zapoznać z nowymi technologiami na rynku.

– mówi Piotr Kowalski, nauczyciel praktycznej nauki zawodu w ZS1

Płynne układanie styrobetonu oraz jastrychów anhydrytowych stosuje się zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i przemysłowym, gdyż nie wymaga zbrojenia.

Stosujemy tutaj technologię, nieznaną na chwilę obecną w Polsce, dostarczaną w silosach dwukomorowych, technologię ciekłych jastrychów i ciekłych podkładów uzupełniających, podkładów podłogowych w zastępstwie styropianu. Pokazujemy jak wykonać tutaj podkład bez styropianu suchego, na mokro wykorzystując i ratując polskie składy śmieci czyli wielkie wysypiska, odzyskując materiał eko, produkując materiały z tego co już zalega nam na śmietnikach.

Produkujemy to wszystko z granulatów przetworzonych, które są bardzo tanie bo produkujemy to z odpadów. Materiały te są czyste i bardzo wytrzymałe, łatwe i przyjazne dla wykonujących. Nawet osobom mającym awersję do budownictwa, do ciężkiej pracy, bardzo ułatwia to życie.

Dzięki tej technologii może uda się przekonać trochę młodzież aby chcieli zostać w budowlance. Pomimo, że dużo osób uczy się w tym zakresie, wiele osób jednak odchodzi szukając innej, lżejszej pracy. Dotychczasowe technologie są stare. My wprowadzamy taką, która w 95% eliminuje pracę człowieka oprócz tego, że musi tym ostatnim dotknięciem położyć na podłodze.

Technologia ta dopiero zaczyna wchodzić do Polski z tego względu, że zaczęliśmy ją robić rok temu. Jak przywieźliśmy pierwsze metry sześcienne to w ciągu miesiąca produkowaliśmy 10-20 metrów sześciennych. Na dzień dzisiejszy robimy 1,5 tysiąca czyli już ogromną ilość. Wiele firm się do tego przekonuje. Działamy pro usługowo dla małych i średnich firm czyli dla 2-4 osobowych.

Tutaj nie trzeba kupować sprzętu za miliony bo sprzęt jest do dyspozycji dla wszystkich zwłaszcza, że dajemy cały komplet narzędzi. Oprócz gumaczków nie trzeba w nic inwestować.

– mówi Piotr Daćków, technolog w firmie Wolplan

Kolejnym etapem po wylaniu, aby wyrównać, jest szlifowanie zastygniętego już styrobetonu. Następnie kładzie się folię budowlaną i przykleja taśmę dylatacyjną na ścianach aby wykonać kolejną innowacyjną technologię jastrychów anhydrytowych.

Wizyta młodzieży z Francji

Wizyta młodzieży z Francji

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W WIELUNIU, WIELUŃ

W dniu 13 marca młodzież z Francji w wieku od 13-17 lat przybyła w nasze progi, aby zobaczyć jak funkcjonuje nasza szkoła. Patronat nad gośćmi przejął sprytnie Samorząd Uczniowski. Młodzież zagraniczna mogła zobaczyć i wcielić się choć na chwilkę w ekonomistę, logistyka, budowlańca, geodetę czy architekta. Trochę nieśmiało krążyli po naszych korytarzach, gdyż to był ich pierwszy dzień w Polsce. Uczęszczają do mniejszej niż nasza szkoły, a to co im się udało zauważyć, to zdecydowanie większy dystans między uczniami a nauczycielami w ich placówce.
Co lepsze?… to już kwestia sytuacji podejścia młodzieży :)
Zobaczcie sami.. wygląda, że im się podobało :)

21 marca Dzień Przedsiębiorczości. Zachęcamy do udziału!

21 marca Dzień Przedsiębiorczości. Zachęcamy do udziału!

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W WIELUNIU, WIELUŃ

Podczas ubiegłorocznego Dnia Przedsiębiorczości, uczennica obecnej klasy drugiej technik ekonomista finanse i bankowość, mogła obserwując pracę naszego regionalnego Radia, nagrać piosenkę. Muzyka to Jej pasja, zatem była to dla niej swego rodzaju realizacja marzenia, które dzięki takiemu programowi mogło się spełnić.
Piosenka została wykorzystana jako podkład do wspomnień z wycieczki klasowej do Wisły.
Dzień przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.
Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość:
• odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy weryfikującej plany edukacyjne,
• zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
• pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
• doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
• zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.
Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału.