Czarnoskóre

Czarnoskóre

XI LIceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu., Radom

Powieść, która podbiła serca czytelników na całym świecie. Akcja koncentruje się na relacjach czarnoskórych kobiet służących w domach białych rodzin na południu Stanów Zjednoczonych w latach 60. XX wieku. Jednak pod warstwą tematyki rasistowskiej autorka ukryła pokłady uniwersalnych rozważań nie tylko o istocie człowieczeństwa i tolerancji, ale przede wszystkim o zmaganiu się ze stereotypami, o przezwyciężaniu strachu, o ograniczeniach, którym wszyscy podlegamy i które pragniemy znieść. I wreszcie o przyjaźni i solidarności, których siła potrafi zdziałać cuda. Służące to świetnie napisana książka o zaskakująco wyzwalającej mocy.

,,Podziel się moją tajemnicą z wiatrem, ale nie miej pretensji, że on przekaże ją drzewom” – recenzja książki Tysiąc wspaniałych słońc.

XI LIceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu., Radom

Przyznaję się, że niegdyś bardzo unikałam książek, w których głównym wątkiem była kultura, gdzie kobieta nie ma praw i traktowana jest jak przedmiot. Zawsze uważałam, że mam zbyt słabą psychikę do czytania takich lektur. Sytuacja zmieniła się gdzy w moje ręce wpadła książka Khaleda Hosseiniego pod tytułem ,,Tysiąc wspaniałych słońc”

Popularne stroje na Hallowen

XI LIceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu., Radom

Halloween już niedługo. Najwyższy czas zacząć myśleć o tym, jak zrobić strój na Halloween, który zrobi straszne wrażenie. Dziś podpowiemy Wam kilka pomysłów zarówno na strój na Halloween dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Z pewnością wielu rodziców zastanawia się, za co przebrać dziecko na Halloween, aby strój oddawał upiorny charakter tego dnia. Pomysłów jest kilka. Najpopularniejsze są przebrania:
– czarownic i czarodziejów,
– duchów,
– upiorów,
– pająków,
– kościotrupów,
– nietoperzy,
– strasznej dyni.
Wybierając strój na Halloween dla dziecka, pamiętajmy o tym, aby był on nie tylko wygodny, ale również bezpieczny. W przypadku maluchów unikajmy wszelkich ostrych krawędzi lub kostiumów, które mogą zbytnio krępować ruchy. Powinny one być również wychodne do założenia i ściągnięcia, na przykład w sytuacji, gdy dziecko będzie musiało skorzystać z toalety.
STROJE NA HALLOWEEN DLA DOROSŁYCH
Halloween to dzień, w którym również dorośli organizują imprezy przebierane w gronie znajomych, a ich pomysłowość, jeśli chodzi o strój, nie zna granic.
do najciekawszych propozycji na strój na halloween dla dorosłych można zaliczyć:
– Zombie,
– drapieżna kobieta Kot,
– żądny krwi wampir,
– kostucha,
– wiedźma,
– Drakula,
– upiór,
– grabarz.

Dzień Wszystkich Świętych 1 listopada-Jak obchodzimy? Tradycje i zwyczaje.

XI LIceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu., Radom

Wszystkich Świętych to dzień, w którym wspomina się zmarłych. Ma ono wymiar powszechny, celebruje się je w każdym kościele katolickim na świecie. Na 1 listopada wyznaczył je papież Grzegorz IV w 837 roku. Jak w Polsce obchodzimy Wszystkich Świętych? Jakie tradycje i zwyczaje na święto zmarłych przetrwały przez lata?