Kilka słów o uważnym oddychaniu
Uważność jest pełnią obecności. To myślenie o tym, co dzieje się w danej chwili, a przede wszystkim bycie tu i teraz. W każdym momencie.
Uważność jest pełnią obecności. To myślenie o tym, co dzieje się w danej chwili, a przede wszystkim bycie tu i teraz. W każdym momencie.
Każdy doświadcza w swoim życiu stresujących sytuacji, które mają ogromny wpływ na jego samopoczucie. Zdarza się, że stres bywa tak silny, że człowiek przestaje zauważać otaczające go piękno. W walce ze stresem może pomóc zupełnie nowy, lecz skuteczny projekt stworzony przez Polski Instytut Mindfulness, ,,Czas na uważność’’.
Uczniowie klas ósmych z poznańskiej podstawówki zakończyli nowatorski program Instytutu Mindfulness ’’Czas na Uważność’’. To, co się wydarzyło przeszło nasze oczekiwania.
Niejedna tęga głowa próbowała rozwikłać zagadkę Kapelusznika. Tymczasem być może znajduje się ona całkiem blisko – w Dziedzince, leśniczówce, w której mieszkała odważna i wytrwała kobieta, która zeszła z udeptanej ścieżki. A ponieważ potrafiła porozumiewać się ze zwierzętami jak nikt inny, niektórzy nazywali ją “czarownicą”, sama uznawała siebie za zoopsychologa. Wiedziała, że porozumiewać można się nie tylko za pomocą słów. Swoje obserwacje spisywała na biurku w towarzystwie kruka, rysia i dzika. I stąd moje skojarzenie z “Alicją w Krainie Czarów”. Z jej książek i publikacji możemy nauczyć się miłości do przyrody, o której często zapominamy, goniąc za, wydawałoby się, ważniejszymi sprawami. Ale w edukacji nie ma spraw ważniejszych niż nauka, jak być dobrym człowiekiem i jak dbać o przyrodę, by przyszłe pokolenia ludzi, zwierząt i roślin mogły egzystować. A pomagają w tym projekty.
Wyjazd za granicę w okresie pandemicznym na szkolenie był nie lada wyzwaniem, przede wszystkim logistycznym, zmieniające się przepisy, inne w różnych krajach były udręką. Jednak jak się okazało Florencja była tego warta!
Jaka jest współczesna szkoła, każdy widzi. System edukacyjny nie sprzyja naturalnym procesom uczenia się oraz zdrowemu i twórczemu rozwojowi. Szkoła nie uczy ważnych życiowych umiejętności, a tym samym nie najlepiej przygotowuje do swobodnego i odważnego poruszania się we współczesnym świecie.
Pierwszą lekturą, jaką czytali uczniowie klasy 6b i 6d, był „Hobbit, czyli tam i z powrotem” Tolkiena. Naszą przygodę z książką rozpoczęliśmy od budowania norek, bezpiecznych miejsc w przestrzeni klasowej służącej czytaniu.
Co pomyślałby sobie i co zrobiłby przeciętny Kowalski, gdyby nagle dowiedział się, że idzie potop? Budowałby arkę czy może żył jakby nigdy nic, korzystając z życia póki czas?
Wymazywanie – tak mogłyby określić to, co spotkało bohaterki wystawy, którą od 29 października przez najbliższy miesiąc można obejrzeć w Kawiarnii Artystycznej “Kóltura” przy ul. 23 Lutego 8 w Poznaniu.
Umiejętność publicznego zabierania głosu jest bardzo ważna we współczesnym świecie, tak samo jak umiejętność uważnego słuchania, dlatego ogromnie się cieszę, że grupa dwudziestu dziewcząt z naszej szkoły bierze udział w innowacyjnym programie p.t. „WZMACNIANIE KOMPETENCJI PRZYWÓDCZYCH DZIEWCZĄT”, prowadzonym przez Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży oraz Fundację “Projekty Edukacyjne”.