CnU_budzik czerwony.jpg
Program Polskiego Instytutu Mindfulness

Każdy doświadcza w swoim życiu stresujących sytuacji, które mają ogromny wpływ na jego samopoczucie. Zdarza się, że stres bywa tak silny, że człowiek przestaje zauważać otaczające go piękno. W walce ze stresem może pomóc zupełnie nowy, lecz skuteczny projekt stworzony przez Polski Instytut Mindfulness, ,,Czas na uważność’’.

Kto może wziąć w nim udział? 

Jest on skierowany głównie do uczniów starszych klas szkół podstawowych, jednak każdy zainteresowany może samodzielnie stosować i ćwiczyć naukę uważności. Projekt Czas na uważność zrealizowało już prawie 100 realizatorów – nauczycieli , psychologów, pedagogów szkolnych i z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych z około 45 placówek, objętych programem zostało ponad 1300 uczniów z całej Polski. Pomaga on nie tylko w radzeniu sobie ze stresem, ale i w polepszeniu koncentracji i pamięci oraz we wdrażaniu nowatorskiego podejścia do uważności jako kompetencji życiowej.

Jak wyglądają lekcje uważności? 

Podczas dwunastu godzin wychowawczych nauczycielki i nauczyciele ćwiczą z uczennicami i uczniami między innymi sztukę uważnego oddychania, zauważania swych emocji i myśli. Oto wypowiedź jednej z uczestniczek projektu: ,,Moim zdaniem najciekawsza była lekcja, podczas której mieliśmy okazję poznać świat z perspektywy osoby niewidomej. Było to dla mnie nowe doświadczenie. Jednym z ćwiczeń było losowanie przedmiotu z kartonowego pudła, oczywiście z zamkniętymi oczami. Czułam niepewność, ale i ciekawość. Kolejnym ćwiczeniem był spacer w parze. Jedna z osób szła z zamkniętymi oczami, kurczowo trzymając się drugiej, która ją prowadziła. Było dużo śmiechu i zabawy, ale kluczową rolę odgrywało tutaj zaufanie. Nauczyłam się też bardziej wykorzystywać inne zmysły niż wzrok i zrozumiałam, że da się bez niego żyć, szczególnie gdy ma się dookoła wspierających i godnych zaufania ludzi” – mówi z uśmiechem Sara, uczennica klasy 8e.

Co trzeba mieć, aby uczestniczyć w zajęciach uważności? 

Dla każdego uczestnika/uczestniczki projektu przeznaczony jest specjalny zeszyt z wszelkiego rodzaju zadaniami na każdą lekcję. Znajdują się w nim również strony przeznaczone do planowania tygodnia. Zeszyt ten jest niezwykle pomocny, gdy wdrażamy w życie naukę uważności. Można zapisywać w nim emocje i zmiany, które zauważamy w naszym ciele. Nie jest on jednak konieczny. Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość i spokój. Aby zauważyć efekty, należy regularnie ćwiczyć to, z czym ma się trudności.

Stop uzależnieniom!

Projekt ,,Czas na uważność” może pomóc też w radzeniu sobie z uzależnieniami i niedoprowadzeniu do nich. Niektóre nałogi bywają wyjątkowo niebezpieczne. Przykładem jest chociażby palenie papierosów. Z czasem organizm przyzwyczaja się do nikotyny zawartej w tytoniu i traktuje ją jak coś potrzebnego do normalnego funkcjonowania. Projekt Polskiego Instytutu Mindfulness pozwala uwolnić się od nałogu, ucząc radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Wiąże się to też ze wzrostem poczucia własnej wartości. Będąc uzależnionym człowiek jest skazany na bycie niewolnikiem nałogu. Często wyjście z niego wydaje się być niemożliwe, lecz w wielu przypadkach wystarczy odrobina czasu i chęci.

Podsumowując, projekt ,,Czas na uważność” pomaga radzić sobie ze stresem, uzależnieniami i innymi kryzysami, które możemy napotkać na swojej drodze. Uczy, że nigdy nie należy się poddawać i cierpliwie dążyć do celu pomimo wielu przeszkód, z którymi trzeba się zmierzyć.

Joanna Matuszewska, uczennica kl. 8

fot. J.Ilasz fot.J.Ilasz fot, J.Ilasz