14
lipca
2014
Klasa 1 e w sądzie
11 września 2014 roku we wrocławskim Gimnazjum nr 13 w klasie 1 e o godzinie 13:00 rozpoczęła się rozprawa przeciwko Wisławie Szymborskiej.
Wojna według Patryka
Proponujemy dziś rozmowę z Patrykiem Tomczykiem, który urodził się we Wrocławiu, ale od 4. roku życia mieszka w Libanie (jego tata jest Libańczykiem). Patryk chodził jakiś czas temu do naszej szkoły, kiedy przyjazd do Wrocławia okazał się praktycznie jedyną możliwością ucieczki przed szalejącą w Libanie wojną między Izraelem a Libanem.
Konwent fanów anime
Zorganizowany we Wrocławiu konwent fanów anime „B.A.K.A” przyciągnął wiele osób, które kochają konwenty, mangę i anime.
Nie zwalniajmy się z myślenia!
Rozmowa z Wojciechem Walczakiem, współorganizatorem konkursu „Mag słowa” i Korytarza Różewicz
5 pytań do… … 17-letniego ćpuna – Uciekłem z pułapki…
Łatwo jest wpaść niektórym słabym jednostkom w szpony narkotykowego nałogu. Trudniej z niego wyjść, o czym mówi 17-latek żałujący, że wstydzi się swojego nazwiska (dlatego jest to wywiad anonimowy).
Skąd zło? To nie tylko atak na WTC…
Życie? Czym jest dla nas, młodych ludzi? Niby często mówiono nam już od małego, iż jest to najpiękniejszy dar, jaki mógł otrzymać człowiek. Jednak jak trudno jest się nim cieszyć i żyć w pełni, kiedy nieodłącznym elementem życia staje się… zło.
Różewicz złapany w pułapkę à la Krauze
9 października w ramach aż dwóch festiwali: ISCM World Music Days 2014 oraz IV Festiwalu Opery Współczesnej mieliśmy okazję obejrzeć i posłuchać, w Operze Wrocławskiej, „Pułapki” Zygmunta Krauzego, opery napisanej na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza wykonanej po raz pierwszy w grudniu 2011 r. w tym samym teatrze.
Najpiękniejsze wiersze Nauczycielka Janka Rybowicza
Nie znamy większego hołdu, jaki uczeń może oddać swojej byłej nauczycielce, większego uwielbienia po latach niż to, o czym czytamy w zapomnianym (jak większość tej genialnej twórczości!) wierszu Jana Rybowicza. Pedagog, który potrafi przekazywać, czym są najważniejsze w życiu człowieka uczucia – to jest to! Pozazdrościć takim nauczycielom niespotykanej na co dzień umiejętności przekazania wiedzy dotyczącej miłości, dobroci, szlachetności, czułości, czyli zestawu rzeczy dziś niepopularnych, które były tematem poezji takich twórców jak Rybowicz czy Edward Stachura.
Utwór Jana Rybowicza w wykonaniu “Starego Dobrego Małżeństwa” pozwala choć przez chwilę uwierzyć, że jest jeszcze po co żyć w tłumie tych, którzy już dawno zapomnieli o czymś takim jak wiersze…
Redaktorzy szkolni gazetki “CARPE DIEM”
Najpiękniejsze wiersze Z dala od zakłamanego świata
Jan Rybowicz – poeta zapomniany… A jednak tu i tam, np. w pieśniach Krzysztofa Myszkowskiego ze “Starego Dobrego Małżeństwa”, powracają motywy tego najbardziej niedocenionego polskiego poety XX wieku. Jedną z kultowych piosenek “SDM” jest wiersz, który dziś przypominamy.