Życie? Czym jest dla nas, młodych ludzi? Niby często mówiono nam już od małego, iż jest to najpiękniejszy dar, jaki mógł otrzymać człowiek. Jednak jak trudno jest się nim cieszyć i żyć w pełni, kiedy nieodłącznym elementem życia staje się… zło.

Codziennie wśród naszych najgłębszych przemyśleń oraz pytań stawianych samym sobie pojawia się problem, czemu na świecie jest tyle zła? I w czym przejawia się zło współczesnego świata? Alkohol, przemoc, nałogi, terroryzm, pochopne decyzje, niekontrolowane emocje… Te oraz inne czynniki przyczyniają się do triumfu zła. Spójrzmy np. na to, co dzieje się w mediach. Większość telewizyjnych wiadomości przepełnionych jest złymi wydarzeniami.  W minionym roku mogliśmy oglądać na małym ekranie ludzi przeżywających 12. rocznicę ataku na World Trade Center, który miał miejsce 11 września 2001 roku. To przykład zła wyrządzonego trzem tysiącom niewinnych ludzi, którzy zniknęli z tego świata po ataku przepełnionym wrogością. Śledząc na bieżąco aktualne wiadomości, usłyszeliśmy, że wśród tych, którzy tamtego pamiętnego, tragicznego dnia spieszyli z pomocą, są ludzie do dziś cierpiący na różne schorzenia, w tym na raka, co zwiększa liczbę ofiar po zniszczeniu World Trade Center. Trzeba także zwrócić uwagę na to, jak pokrzywdzone zostały najbliższe osoby i rodziny ofiar, na które tak nagle spadła ta tragedia, wyrządzając im ból nie do opisania.

Częstym i przykrym zjawiskiem jest ostatnio wszechobecna przemoc w postaci fizycznej oraz psychicznej. Coraz częściej stykamy się z teoriami, które mówią, iż ta psychiczna jest nawet gorsza. Nieraz każdy z nas słyszał w mediach  o sprawach przedstawiających problem przemocy psychicznej m. in. w formie  wulgarnych, obraźliwych słów, podawania się w internetowym świecie za inną osobę bądź wyszydzanie innych. Niejednokrotnie taka przemoc kończy się problemami psychicznymi w postaci depresji czy samobójstwami.

Ludzie najczęściej nie mogą sobie poradzić z problemami psychicznymi, popadając w nałogi, które nas zabijają. Bardzo trudno jest zrezygnować z nałogu. Alkohol, który wzbudza w nas agresję, zmusza do podjęcia złych czynów i decyzji, kiedy na przykład pijani kierowcy siadają za kierownicę, przyczyniając się do wielu bardzo tragicznych wypadków. Myślę, że w tym momencie można zadać sobie kolejne pytanie: Czemu człowiek wyprodukował alkohol, papierosy, używki, które powodują na świecie tyle zła? Szukając odpowiedzi na to pytanie, trafiamy np. na pieniądze, które na początku wywołują w nas euforię, otwierają nam bramy do wyimaginowanego szczęścia. W tym stanie zatracamy prawdziwych siebie i pozwalamy tym małym, papierkowym banknotom przejąć kontrolę nad naszym życiem, co w wielu przypadkach kończy się nieszczęściem. Każdy z nas może dołożyć starań, aby tak się nie stało. Oczywisty jest fakt, że nie jesteśmy w stanie zmienić całego świata, ale możemy przyczynić się do tego, aby w małej przestrzeni, w której żyjemy, zła było po prostu mniej. Nikt z nas nie chce, aby na świecie dominowało zło, dlatego wciąż powstają rozmaite instytucje pozwalające ludziom rozwiązywać problemy oraz ośrodki pomagające zwalczać nałogi.

Sandra Domagalska – 3e, Gimnazjum nr 13 im. Unii Europejskiej we Wrocławiu