Wojna według Patryka

Gimnazjum nr 13 im. Unii Europejskiej we Wrocławiu, Wrocław

Proponujemy dziś rozmowę z Patrykiem Tomczykiem, który urodził się we Wrocławiu, ale od 4. roku życia mieszka w Libanie (jego tata jest Libańczykiem). Patryk chodził jakiś czas temu do naszej szkoły, kiedy przyjazd do Wrocławia okazał się praktycznie jedyną możliwością ucieczki przed szalejącą w Libanie wojną między Izraelem a Libanem.

Najpiękniejsze wiersze Nauczycielka Janka Rybowicza

Gimnazjum nr 13 im. Unii Europejskiej we Wrocławiu, Wrocław

Nie znamy większego hołdu, jaki uczeń może oddać swojej byłej nauczycielce, większego uwielbienia po latach niż to, o czym czytamy w zapomnianym (jak większość tej genialnej twórczości!) wierszu Jana Rybowicza. Pedagog, który potrafi przekazywać, czym są najważniejsze w życiu człowieka uczucia – to jest to! Pozazdrościć takim nauczycielom niespotykanej na co dzień umiejętności przekazania wiedzy dotyczącej miłości, dobroci, szlachetności, czułości, czyli zestawu rzeczy dziś niepopularnych, które były tematem poezji takich twórców jak Rybowicz czy Edward Stachura.
Utwór Jana Rybowicza w wykonaniu “Starego Dobrego Małżeństwa” pozwala choć przez chwilę uwierzyć, że jest jeszcze po co żyć w tłumie tych, którzy już dawno zapomnieli o czymś takim jak wiersze…
Redaktorzy szkolni gazetki “CARPE DIEM”