Wojna według Pana Wacława
Jak sam przyznaje, takich jak on jest z roku na rok mniej. Tym bardziej wielkim wydarzeniem dla nas, uczniów GM 13, było spotkanie z byłym więźniem czterech obozów z czasów II wojny światowej, panem Wacławem Bryjanowskim.
Jak sam przyznaje, takich jak on jest z roku na rok mniej. Tym bardziej wielkim wydarzeniem dla nas, uczniów GM 13, było spotkanie z byłym więźniem czterech obozów z czasów II wojny światowej, panem Wacławem Bryjanowskim.
Wiele osób w czasie wakacji wyjeżdża z dużych miast daleko, szukając odpoczynku na łonie przyrody. Okazuje się, że cudze chwalimy, swojego nie znamy… przynajmniej we Wrocławiu. Na Dolnym Śląsku nie trzeba jeździć daleko, by stanąć oko w oko z przyrodą w niewielkim tylko stopniu przekształconą przez człowieka. W granicach administracyjnych stolicy naszego regionu kilka lat temu utworzono 7-kilometrową ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną z 14. przystankami zaopatrzonymi w tablice informacyjne. Ścieżka zlokalizowana jest na terenie Parku Krajobrazowego “Dolina Bystrzycy”. W ostatni weekend odwiedziliśmy ten zapomniany przez Boga i wrocławian, cudowny zakątek Wrocławia…
Rząd czwarty, miejsce ósme – całkiem dobry widok na „Szosę Wołokołamską”… Scena na Świebodzkim w intrygujący sposób przedstawia dzieło Heinera Mullera, niemieckiego dramatopisarza.
5 września nasza szkoła miała przyjemność gościć Krzysztofa Ignaczaka, reprezentanta Polski w piłce siatkowej. Przed spotkaniem ze społecznością szkolną udało mi się porozmawiać z tym znakomitym sportowcem.
Natalia Szlachetka z klasy 3 e tak się przejęła wydaniem specjalnym naszej szkolnej gazetki o Januszu Korczaku, że napisała – wcielając się w podopieczną Pana Doktora – list do człowieka, który zginął razem ze swoimi wychowankami w komorze gazowej Treblinki.
Z Maciejem Jaroszem, byłym reprezentantem Polski w siatkówce, a obecnie nauczycielem wuefu w naszej szkole, o mistrzostwach świata w naszym kraju rozmawialiśmy kilka dni przed pierwszym meczem. Z tej perspektywy interesująco będzie prześledzić, co o wielkiej sportowej imprezie miał do powiedzenia człowiek znający się jak mało kto na tej pięknej dyscyplinie.
W trakcie wykładu wygłoszonego przez prof. Łukasza Turskiego na I Kongresie Naukowym Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek związanych ze stolicą Dolnego Śląska. Okazuje się, że żyli tu i działali znakomici uczeni, po których, niestety, słuch zaginął.
Nauczyciel z SP nr 17 we Wrocławiu, pan Sławomir Wolski to pasjonat gry w scrabble. Jest ojcem chrzestnym wspaniałej imprezy „Majówka-scrabblówka” rozgrywanym w SP 17, a obecnie przygotowuje z innymi pasjonatami ciekawe działania w ramach „Roku słowa”.
Jednym z ostatnich przed wakacjami zdań domowych z języka polskiego w mojej klasie było napisanie własnego dokończenia znanej baśni Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami”.
Stereotypy mówią, iż całe młode pokolenie nie szanuje ludzi starszych. Chciałabym poddać w wątpliwość taki sposób myślenia. Postaram się porównać pokolenia oraz podważyć stereotypy.