Dowcip zeszytów szkolnych
Publikujemy garść kwiatków językowych z wypracowań i zadań domowych z języka polskiego.
Publikujemy garść kwiatków językowych z wypracowań i zadań domowych z języka polskiego.
Warsztaty aktorskie w Gimnazjum nr 13
Pod koniec roku szkolnego w klasie 2 e odbyły się nietypowe warsztaty aktorskie polegające na wcielaniu się w role… tabletki, trzęsienia ziemi, pizzy, szlafroka. Okazało się, że uczniowie nie mieli z tym, pozornie niełatwym, zadaniem żadnych trudności.
Uczniowie klas filologiczno-dziennikarskich i działań twórczych z Gimnazjum nr 13 im. Unii Europejskiej we Wrocławiu przeprowadzili 9 października akcję “Korytarz Różewicz”, która polegała na prezentowaniu w różnych punktach stolicy Dolnego Śląska działań performansowych związanych z twórczością zmarłego 24 kwietnia br. Tadeusza Różewicza. Końcowym akordem “Korytarza” była wizyta uczniów klas: 2 e, 3 e oraz 3 h w foyer Wrocławskiego Teatru Współczesnego, w którym młodzi “aktorzy” zaprezentowali wybrane fragmenty swojego projektu przygotowanego w związku z 93. rocznicą urodzin “Maga słowa”.
Na zdjęciach uczniowie Gimnazjum nr 13 w akcji, m. in. zbiorowa fotka w sali przygotowań, stara kobieta udająca się do “pracy” (Ola Zawadzka), uczennice klasy działań twórczych w trakcie prezentacji montażu poetycko-dramatycznego według Tadeusza Różewicza, prezentacja piosenki do słów starszego brata Tadeusza – Janusza Różewicza oraz Zuzia Sawicka w tłumie widzów Teatru Współczesnego – jak przystało na Wielką Gwiazdę zapewniająca wszystkich o własnej doskonałości oraz Marlena Urbaniak i Weronika Skrabalak w foyer na I piętrze teatru. To było wielkie przyżycie… – w tak młodym wieku zagrać w profesjonalnym teatrze dla publiczności z całego Wrocławia!
Redakcje szkolnych gazetek GM nr 13: “Szczęśliwej Trzynastki” i “Carpe diem”
Zdjęcia: MAJA KOWALSKA – 3 e
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, o czym myślą zwierzęta? Ja zastanawiam się tym niemal codziennie – jestem przecież posiadaczką nadąsanego wiecznie kota oraz szczęśliwego, wiernego psa.
26. września obchodzimy jako wciąż mało znany, a jednak ważny dzień. To EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH.
Ćpał, każdy myślał, że po to, aby zaakceptowano go w grupie. – Nigdy bym nie pomyślała, że chodzi o głosy w jego głowie – opowiada 15-letnia M., zwykła nastolatka z Wrocławia nosząca glany i posiadająca własny styl. Moja koleżanka z ławki.
Do naszej szkoły przybył pod koniec minionego roku szkolnego dostojny gość, wybitny językoznawca, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego, Profesor Jan Miodek.
Nauczyciel z SP nr 17 we Wrocławiu, pan Sławomir Wolski to pasjonat gry w scrabble. Jest ojcem chrzestnym wspaniałej imprezy „Majówka-scrabblówka” rozgrywanym w SP 17, a obecnie przygotowuje z innymi pasjonatami ciekawe działania w ramach „Roku słowa”.
Wielki Wybuch to uznany za najbardziej prawdopodobny początek naszego wszechświata. W celu przybliżenia nastolatkom tego zjawiska przeprowadziliśmy wywiad z profesorem Krzysztofem Radziszewskim, heliofizykiem z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, który na co dzień zajmuje się badaniami Słońca.