Pieniądze w świecie futbolu
Czy to pieniądze powinny kształtować piłkę nożną? Takie pytanie zadaję sobie sporo redaktorów sportowych, jak i ludzi interesujących się tym sportem.
Czy to pieniądze powinny kształtować piłkę nożną? Takie pytanie zadaję sobie sporo redaktorów sportowych, jak i ludzi interesujących się tym sportem.
Piłka nożna (ang. association football, soccer) – gra zespołowa. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie.
Od 1900 r. dyscyplina olimpijska. Na całym świecie w 2009 roku w rozgrywkach udział brało 265 milionów zawodniczek i zawodników, oraz 5 milionów sędziów należących do 206 lokalnych związków zrzeszonych w FIFA[1]. W meczach piłkarskich uczestniczą dwie rywalizujące ze sobą drużyny. Celem gry jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Zwycięża drużyna, która w regulaminowym czasie gry (dwie połowy po 45 minut każda w rozgrywkach seniorów) zdobędzie więcej bramek. Mecze piłkarskie odbywają się na prostokątnym, pokrytym murawą boisku. Rozmiary boiska to 45 do 90 m szerokości i długości od 90 do 120 m, lecz boisko nie może być kwadratowe. Od 14 marca 2008 roku każde nowe boisko powinno mieć 105 metrów długości i 68 metrów szerokości. Decyzję tę przyjął Komitet Wykonawczy FIFA na podstawie przepisów opracowanych przez IFAB instytucję odpowiedzialną za Przepisy Gry w Piłkę Nożną[2].
Drużyna piłkarska składa się z 11 zawodników (aby zespół został dopuszczony do meczu musi być ich co najmniej 7) i zazwyczaj 7 rezerwowych (w finałach Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy – 12). Wśród graczy wyróżniamy bramkarza i graczy z pola: obrońców, pomocników i napastników. Podział graczy z pola na pozycje jest czysto umowny, w aktualnie stosowanych strategiach gry często następuje podczas meczu płynna wymiana między nimi. Bramkarz jest jedynym zawodnikiem, który może dotykać i łapać piłkę rękami w czasie gry, jednak zgodnie z Przepisami może to mieć miejsce jedynie we własnym polu karnym. W przypadku rozmyślnego zagrania piłki ręką przez bramkarza poza własnym polem karnym, jego drużyna zostaje ukarana rzutem wolnym bezpośrednim (zobacz Wykroczenia i kary), tak samo jak w przypadku pozostałych zawodników. Wbrew powszechnie panującej opinii, ukaranie bramkarza za rozmyślne zagranie piłki ręką w czasie gry poza własnym polem karnym karą indywidualną w postaci żółtej lub czerwonej kartki, może mieć miejsce jedynie w ściśle określonych w Przepisach Gry sytuacjach. Bramkarzowi nie wolno zagrywać piłki ręką po podaniu jej do niego przez współpartnera z wrzutu oraz po podaniu od współpartnera nogą (a konkretnie jej częścią poniżej kolana), jednak jeśli intencją zawodnika z drużyny nie było podanie piłki do bramkarza a wynikło to z przypadku, w takiej sytuacji bramkarz może zagrywać ręką, nieważne, którą częścią ciała zagrał współpartner.
Przemoc domowa – to działania lub rażące zaniedbania dokonywane przez jednego z członków rodziny przeciwko pozostałym, wykorzystujące istniejącą lub stworzoną przez okoliczności przewagę sił lub władzy, co powoduje u ich ofiar szkody lub cierpienie.
Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna człowieka ma bardzo duży wpływ na jego zdrowie. Wiele osób prowadzi aktywny tryb życia i nie zapomina o bardzo ważnej rzeczy czyli o wysiłku fizycznym. Skutkuje to dobrym zdrowiem, zarówno fizycznym jak i psychicznym.
Naughty Dog to studio które od początku istnienia konsol Play Station dostarcza graczom tytuły, które są czymś więcej niż tylko chwilą relaksu. Są to gry najwyższej jakości, które potrafią przyciągnąć na wiele godzin, a granie w nie to po prostu czysta przyjemność. Wiele osób mówi, że Naughty Dog dorastało razem z graczami i w mojej ocenie jest to stuprocentowa prawda. Ten utalentowany deweloper tworzy dziś tytuły dla tych samych graczy dla których “dłubał” przy swoich pierwszych grach na PS1, potem na PS2, a teraz PS3 i PS4. Już niedługo Naughty Dog wyda swój pierwszy pełnoprawny tytuł tylko na konsole PS4, którym jest Uncharted 4. Ale zanim to nastąpi przyjrzyjmy się ich ostatniemu dziełu wydanemu na PS3, czyli The Last of Us.
Czy szkoła oznacza tylko siedzenie w ławkach i przygotowywanie się na sprawdziany ? Niekoniecznie . Otóż istnieje dość nietypowa szkoła , która uczy nas nie tylko przez książki , ale również przez trudy życia na morzu . Dzisiaj w moim liceum miałem okazję dowiedzieć się więcej na temat tego intrygującego przedsięwzięcia .
W Nowym Jorku pojawia się seryjny morderca, atakujący przypadkowych ludzi w piwnicach i podziemiach miasta, działający w wyjątkowo wyrafinowany sposób. To artysta, który wykonuje ofiarom tajemnicze tatuaże, tyle że zamiast barwnika używa śmiertelnych trucizn. Policja jest bezradna, ponieważ zbrodniarz bardzo starannie zaciera po sobie wszelkie ślady.
Dlaczego człowiek się uczy? Ponieważ ma określone potrzeby i motywy, np. zdobycia wiedzy i rozumienia, poznania, uzyskania akceptacji i uznania, rozwoju osobowości, zyskania prestiżu itd. Uczenie się to nie tylko zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności. Według znanego powiedzenia uczymy się przez całe życie. Jest ono słuszne, bo przecież ciągle, niemal od urodzenia nabywamy nowych doświadczeń i nawyków, uczymy się nowych zachowań, przeżywania emocji itp.
Niedawno miałam okazje przeczytać książkę pt. ” Żona Psychopaty”. Jest to książka opisująca życie kobiety upokorzonej, zniewolonej, upodlonej ze strony najbliższej osoby – męża.
Wizja przyszłości, przedstawiona w książce Lissy Price to niezwykła opowieść o tym w jakim stopniu może się zmienić nasz świat i jaką siłę ma miłość do brata.