W tym roku karnawał rozpoczął się 6 stycznia, a skończy się 21 lutego, czyli w Środę Popielcową. W tym artykule chcę opisać tradycje karnawałowe, które praktykuje się w różnych krajach.
Hiszpania
W Hiszpanii na wyspie Teneryfa 21 lutego, czyli w Środę Popielcową, karnawał kończy się charakterystycznym dla tamtejszej tradycji pogrzebem sardynki, który trochę przypomina topienie polskiej Marzanny. Papierowa kukła ryby niesiona jest w procesji żałobnej, a następnie zostaje utopiona w oceanie na znak odrodzenia się ludzi do nowego życia.
Brazylia
Obchodzony od XVII wieku karnawał w Rio de Janeiro co roku przyciąga tłumy turystów (w 2014 roku na ulicach miasta bawiło się ponad 5 mln osób, w tym aż milion turystów). Jedną z największych atrakcji jest konkurs szkół samby, podczas którego wiele zespołów prezentuje swoje układy taneczne. Przez 5 dni i 5 nocy na ruchomej platformie, czyli Sambodromie, odbywają się kolorowe pokazy.
Włochy
Jeden z najbardziej znanych karnawałów na świecie odbywa się w Wenecji. Bardzo znane są tam weneckie maski. Tradycja ich noszenia sięga XIII wieku i jest związana z faktem, że dzięki maskom można poczuć się anonimowo, czyli pozwolić sobie na większą swobodę. Karnawał w Wenecji rozpoczyna się od tzw. lotu anioła, który polega na tym, że akrobata unosi się na stalowych linach nad Placem św. Marka. Po raz pierwszy lot odbył się w 1548 roku.
Dania
W zabawach karnawałowych w Danii biorą udział przede wszystkim dzieci. Jedną z zabaw jest uderzanie kijem w wiszącą na drzewie beczkę z namalowanym na niej kotem. W beczce znajdują się słodycze, wysypujące się, gdy tylko odpadnie dno. Każdy z uczestników zabawy ma ograniczoną liczbę uderzeń, a zwycięzca – poza cukierkami – otrzymuje również tytuł Kociego Króla.
Niemcy
W Nadrenii i Westfalii w ostatni czwartek karnawału kobiety obcinają mężczyznom krawaty i przepraszają za to buziakami. O godzinie 11.11 wchodzą do ratuszy, by uciąć krawaty urzędnikom i symbolicznie przejąć władzę w miastach. Zwyczaj ten zapoczątkowała w 1824 roku grupa praczek, które postanowiły wziąć udział w zabawach karnawałowych zarezerwowanych tylko dla mężczyzn.
Francja
Najważniejszą atrakcją karnawału we francuskiej Nicei są bitwy kwiatowe. W czasie przejazdu platform ozdobionych roślinami ozdobnymi uczestnicy parady obrzucają się gałązkami mimozy, gerberami, liliami i różami. Podczas jednej bitwy wykorzystywanych jest nawet 100 tysięcy świeżych kwiatów. Ta tradycja pochodzi z XIX wieku, kiedy mieszkańcom Lazurowego Wybrzeża spodobała się organizacja kwiatowych pojedynków.
Źródło informacji: https://polskicaravaning.pl/dzial/242-podroze/artykuly/zwyczaje-karnawalowe-swiata,52937