Krakowpanoramamin.webp
https://grandascot.pl/blog/gdzie-podziwiac-niezapomniane-widoki-na-panorame-krakowa/

Mieszkasz w Krakowie i nie masz, co robić? Odwiedź ciekawe miejsca, które przedstawiam poniżej.

Zalew Zakrzówek 
Zalew Zakrzówek powstał po zalaniu wapiennego kamieniołomu w 1990 r. W zeszłym roku powstały tam nowe kąpieliska. Baseny są połączone drewnianymi pomostami, a woda ma piękny turkusowy kolor. Wstęp na basen jest bezpłatny, jedynie obowiązuje limit osób. Powstało tam 5 basenów o różnych głębokościach.

https://www.frantkiwedrowniczki.pl/2023/06/spacerem-po-krakowskim-parku-zakrzowek.html

Wawel

Wawel był przez wieki siedzibą królów polskich i symbolem państwowości. W 1930 r. zamek stał się także jednym z najważniejszych muzeów w Polsce. Gromadzi on kolekcje obrazów, grafik, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany i mebli. Zamek Królewski jest też ważnym ośrodkiem konserwacji dzieł sztuki.

https://www.krakow.pl/odwiedz_krakow/1356,artykul,zamek_krolewski_na_wawelu.html

Sukiennice 

Sukiennice to centralny budynek krakowskiego rynku. Nazwa Sukiennice wzięła się od sukna, które można było tam kupić. Sukno to materiał wełniany.  Na początku Sukiennice były dwoma rzędami kramów handlowych. Zostały założone w XIII w. z polecenia księcia Bolesława Wstydliwego.

https://krakow.travel/54-krakow-sukiennice

Smocza jama

Smocza jama to jaskinia w zachodnim zboczu wawelskiego wzgórza. Powstała około 12 milionów lat temu w wyniku krasowienia skał jurajskich. Ma 3 komory, jej długość wynosi 270 metrów, a do zwiedzania udostępnione jest 81 metrów.

https://www.kawiarniany.pl/2020/07/27/smocza-jama-wawel-krakow/

Kopiec Kościuszki

Kopiec został stworzony ku pamięci Tadeusza Kościuszki. Zaczęto go usypywać 17 października 1820 roku, a skończono w 1823 roku.  Znajduje się na szczycie Wzgórza Św. Bronisławy, w zachodniej części Krakowa, a na wierzchołku umieszczono granitowy kamień. Z jego szczytu rozpościera się przepiękny widok na miasto i okolice.

https://krakow.tvp.pl/54403955/kopiec-kosciuszki-chce-przyciagnac-wiecej-zwiedzajacych