jwvein.jpg
fot. pixabay/jwvein

Rozwijanie świadomości tego, że jesteśmy Polakami jest bardzo ważne. Często zapominamy o historii naszego kraju i o tym, że nasi rówieśnicy nie mieli tak beztroskiego dzieciństwa jakie my mamy. W naszej szkole dyrekcja i nauczyciele dbają o to, żebyśmy wyrośli na prawdziwych Polaków, którzy są dumni ze swojej Ojczyzny. Obchody święta Niepodległości to tylko początek. Patriotyzm mamy w sercach i w naszej szkole pamiętamy o tym każdego dnia.

9 listopad w szkole podstawowej nr 1 w Puławach był dniem świątecznym. Już po godzinie 7 do szkoły wchodzili nauczyciele i uczniowie ubrani odświętnie. Mimo to uczniowie mieli plecaki wypełnione książkami i zeszytami, a nauczyciele nieśli materiały pomocnicze na lekcje. Patrząc  z boku wydawać by się mogło, że przed nimi zwykły dzień pracy. Tak jak zwykle zabrzmiał dzwonek na lekcję. Nauczyciele otworzyli drzwi zapraszając uczniów do klas. Uczniowie wyjęli ze swoich plecaków potrzebne książki, zeszyty i inne przybory szkolne. Nauczyciele sprawdzili listę obecności i zaczęły się normalne lekcje. Uwagę zwracały odświętne stroje, które mówiły o tym że to nie jest zwykły dzień, coś wyjątkowego się tego dnia wydarzy. Wyjątkowo do bluzek, sukienek, koszul, marynarek nauczyciele i uczniowie mieli przyczepione kotyliony w barwach narodowych, czyli w kolorze biało-czerwonym. Tak wyglądało życie szkolne do 4 godziny lekcyjnej. Po 3 lekcji nauczyciele wraz z uczniami zeszli do sali gimnastycznej, by tam wszyscy razem uczcić 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Część uczniów, około 80 par z klas od 4 do 8 zatańczyło Poloneza dla NIEPODLEGŁEJ. Natomiast o godzinie 11:11 wszyscy zgromadzeni uroczyście odśpiewali hymn Polski “Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie zebrani goście, nauczyciele i uczniowie śpiewali patriotyczne pieśni, tj. “Rota”, “Ukochany kraj”, “Żeby Polska była Polską”, “Białe róże”, ” Piechota”, “Ja to mam szczęście”, “My pierwsza brygada – Legiony”.

Szczęśliwi i uśmiechnięci wróciliśmy na lekcje, a na przerwach rozmawialiśmy o wydarzeniu, które sprawiło, że to nie był zwykły dzień. Uczniowie byli szczęśliwi, że chociaż na chwilę nie musieli siedzieć w ławkach i pracować.

Julita Paprocka

źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/flaga-god%C5%82o-narodowo%C5%9B%C4%87-patriotyzm-3386232/ [dostęp z dnia: 21.11.18 r.]