ejaugsburg.jpg
fot.pixabay.com/ejaugsburg

Problem dużej ilości śmieci na świecie pojawia się coraz częściej w różnego rodzaju mediach: telewizji, internecie, czasopismach. I to bardzo dobre! Nasza planeta nas potrzebuje! Dziesiątki lat zapominania o tym, że zdrowe powietrze i czyste otoczenie są nam niezbędne do życia zaowocowały tym, że teraz musimy walczyć ze smogiem i dzikimi wysypiskami. Nie trzeba wiele by pomagać naszej planecie! Nie wierzycie? Przekonajcie się sami!

Każdy z nas produkuje ogromne ilości śmieci rocznie, na szczęście niektóre z nich można powtórnie przetworzyć i wykorzystać.

Własnie po to wymyślono kolorowe kosze na śmieci, które pomagają nam w segregacji odpadów. Myślę, że każdy powinien pamiętać, że do zielonego i białego kontenera powinniśmy wrzucać szkło (oddzielnie kolorowe i białe). Niebieski kosz przyda nam się kiedy chcemy pozbyć się papieru, ponieważ to własnie w nim znajduje się makulatura. W żółtym pojemniku powinien znaleźć się plastik i metal, a w brązowym czerstwy chleb i bułki. Przy niewielkim nakładzie pracy, każdy z nas może pomóc planecie stosując się tylko do powyższych zasad korzystania ze zwykłych koszy na śmieci.

Bardzo ważne w dbaniu o naszą planetę jest też troska o lasy. To jasne, że potrzebujemy drewna do ogrzewania naszych domów i papieru by korzystać z książek i zeszytów, pamiętajmy jednak o tym, że wycięcie jednego drzewa trwa chwilę, jego wzrost – lata. Poza tym w momencie jego ścinania dom traci bardzo wiele zwierząt – ptaki, wiewiórki, owady i wiele innych.

Warto też  zwrócić uwagę na zanieczyszczone powietrze. Coraz częściej słyszymy o smogu, który jest niekorzystny dla naszego organizmu, a przecież wystarczy porozmawiać z rodzicami o założeniu specjalnego filtra na komin lub namawianie ich na częstsze wycieczki rowerowe, zamiast ciągłe jeżdżenie samochodem.

Wszystko jest w naszym rękach!

Kinga Zdun

źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/ochrony-%C5%9Brodowiska-przyrody-ekologia-326923/ [dostęp z dnia: 12.03.2019]