3 (1).jpg

W poniedziałek 21.03.2017r. udaliśmy się do Biblioteki Publicznej na wykład pani Krystyny Milewskiej „Mity-ponadczasowe opowieści…”. W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie, którzy reprezentowali swoją szkołę w konkursie „Po nitce do kłębka”.
Na samym początku prelegentka wytłumaczyła nam, że mity są to opowieści o bóstwach i istotach nadprzyrodzonych, przekazywane przez daną społeczność, zawierające wyjaśnienie sensu świata i ludzi. Następnym punktem wykładów był podział mitów na kosmogoniczne – o powstaniu świata i zjawisk przyrody, teogoniczne – o pojawieniu się bogów, antropogoniczne – o powstaniu człowieka oraz na genealogiczne – dotyczące rodowodu ludzi, bogów oraz bóstw.

Poznaliśmy też funkcje mitów, między innymi: poznawcze (wyjaśniały niezrozumiałe zjawiska przyrody, np. burze z piorunami, następstwa pór roku, trzęsienia ziemi i inne), światopoglądowe (stanowiły podstawę wierzeń), sakralne (ukazywały obrzędy i sposoby czczenia bogów). Pod koniec pani Krystyna streściła nam kilka mitów oraz opisała niektóre obrazy, między innymi Francisco Goya (1746-1828) „Saturn (gr. Kronos) pożerający swoje dzieci”, Giulio Romano ok. (1499-1546) „Bogowie Olimpu”, Sandro Battiecelli (1445-1510) „narodziny Wenus” ok.(1484). Na zakończenie zostały ukazane cechy ludzkie w mitach, np. waleczność i odwaga – Achilles, Hektor, gniew i upór – Achilles, pracowitość – Hefajstos, podejrzliwość – Tantal.

Na zakończenie wszyscy podziękowaliśmy pani Krystynie Milewskiej ogromnymi oklaskami. Następnie udaliśmy się do szkoły.
Mogę sądzić, iż wykłady przypadły do gustu, a na dowód przytoczę kilka wypowiedzi moich rówieśników:
„Według mnie wykłady były ciekawe. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, o których przedtem nie wiedziałam. Wiele rzeczy również mnie zdziwiło. Usłyszalam o mitach, o których nie miałam pojęcia”
„Uwaźam, że wykłady były ciekawe i uzupełniły moją wiedzę na temat mitologii. W dodatku można określić je mianem przyjemnej odskoczni od typowych lekcji”

Moim zadaniem zdaniem, wykłady były bardzo ciekawe. Nie nudziłam się na nich. Gdybym miała okazję uczestniczyć jeszcze raz w takiej lekcji, na pewno wzięłabym udział.
Zajęcia poza szkołą dają nam satysfakcję z robienia czegoś pożytecznego, rozwijają nasze umiejętności z różnych dziedzin i pomagają osiągnąć ważne cele. Często nie jesteśmy pewni, czy potrafimy dobrze i sprawnie wykorzystać naszą wiedzę i umiejętności. Dodatkowe- a przy tym nieobciążone ocenami- zajęcia mogą pomóc uwierzyć w siebie, uszeregować swoją wiedzę i pokazać innym i nam samym, że jednak potrafimy coś dobrze zrobić.

Kinga Bar