Sprzedaż papierosów młodzieży do lat 18 jest zabroniona.Jednak tylko niektórzy sprzedawcy trzymają się tego przepisu.

 

       W dzisiejszych czasach można sie spotkać z dużą ilością nieletnich, którzy palą papierosy .Palą bo to ich uspokaja lub żeby być lubianym przez kolegów, żeby nie być gorszym.Sprzedaż papierosów młodzieży do lat 18 jest zabroniona.Jednak tylko niektórzy sprzedawcy trzymają się tego przepisu. Powinni poprosić o dowód tożsamości.

    Mówi się, że to chłopcy pierwsi siegają po takie używki, lecz to już dawno jest mitem. Badania wykazały, że to jednak dziewczyny siegają po papierosy i wpadają szybciej w nałóg. Zdarza się, że młodzież pali, żeby się lepiej bawić lub zaiponować dziewczynom, lecz myślącym rozsądnie dziewczynom to nie imponuje.

     Wielu nieletnich jest uzależnionych od tytoniu, dlatego nie potrafi wytrzymać godziny bez zapalenia, więc palą w szkole, a na tym cierpią inni wokoło ich.

     Papierosy to samo zło-prowadzią do śmierci, wyniszczają nasz organizm psychiczny i fizyczny.Iza-kiedyś wzorowa uczennica,bardzo ładna,miła,pomocna-dziś wygląda okropnie, jest bardzo chuda, blada, ma podkrążone oczy, a na jej jasną cerę spadają pojedyncze zniszczone kosmyki. Od kilku miesięcy nie pali. Jest to dla niej straszny okres, lecz ze względu na rodzinę nie chce się poddac.

     Teraz dzieci w coraz młodszym wieku zaczynają palić, bo mają starsze rodzieństwo, które pali i daje zły przyklad. Tak nie powinno być- starsze rodzieństo wręcz przeciwnie, powinno tłumaczyć,  że jest to szkodliwe dla jego zdrowia.

         Konsekwencje palenia to m.in.:

choroby serca i naczyń krwionośnych(nadciśnienie tętnicze, zawał serca, udar mózgu),
choroby układu oddechowego(astma,gruzlica,przewlekłe zapalenie oskrzeli.)
choroby układu pokarmowego(wrzody żołądka i dwunastnicy, przepuklina jelitowa.)
choroby zębów (zapalenie dziąseł, próchnica)
choroby oczu (dym papierosowy jest częstą przyczyną podrażnień oczu).

        Im wcześniej młodzież zaczyna palić,  tym szybciej zaczyna niszczyć siebie samego. Zaczynając od narządów wewnętrznych, kończąc na psychice.

Więc nie niszczmy siebie nawzajem, przecież to zdrowie jest najważniejsze, więc dbajmy o nie najlepiej, jak możemy.

       Jak zobaczycie swojego znajomego, który pali, wyłumaczcie mu, jak ryzykuje. A jeśli nie posłucha, to próbujcie dalej, aby nie było już za późno.

Angelika Karaluś