Wszyscy zebrani słuchali pana Sławomira Kopra z ogromnym zaciekawieniem. Pisarz wyjaśnił nam, jak wygląda jego praca oraz standardowy dzień. Nie obyło się również bez anegdot z życia historyka. Atmosfera panująca na spotkaniu była wspaniała. Przybyli goście co chwilę wybuchali śmiechem, gdyż pan pisarz okazał się być bardzo wesołym i przesympatycznym człowiekiem. Ucieszył nas również fakt, że jak mówi sam autor, jego dzieła pisane są językiem prostym.
W Bibliotece Publicznej im. Antoniego Dobrowolskiego w Dębnie odbyło się spotkanie z panem Sławomirem Koprem – pisarzem oraz autorem książek historycznych z dwudziestoletnim stażem. Tematem przewodnim była promocja książek pana Kopra. Grupa uczniów z klas 2a i 3b pod opieką pani Wioletty Rafałowicz godnie reprezentowała nasze gimnazjum.
Pisarz przez 9 lat studiował na wydziale historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Po zakończeniu edukacji zajął się pisarstwem. Wiadomo, początki były bardzo trudne. Nikogo nie interesowała jego twórczość. Dopiero po długim czasie Bellonę zaintrygował jeden z tekstów pana Sławomira. Wydawnictwo zgodziło się go opublikować, a następnie wysłało ów utwór na trwające trzy dni targi książek do Krakowa. Już po upływie kilku godzin trzeba było dosłać egzemplarze, ponieważ poprzednie rozeszły się w zaskakująco szybkim tempie. Ostatecznie sprzedano 3000 sztuk tego dzieła. Tak rozpoczęła się kariera pana Sławomira Kopra.
Pisząc książki oraz artykuły do czasopism, Sławomir Koper czerpnie informacje z kronik, dzienników oraz pamiętników. Według niego są to najbardziej wiarygodne źródła. W swoich dziełach stara się unikać dwóch rzeczy: polityki i dat. Twierdzi, iż historię tworzą ludzie, a nie cyfry. Cały czas czuje na plecach narastający oddech konkurencji. Niejednokrotnie odwiedzał bibliotekę Instytutu Pamięci Narodowej, aby wypożyczyć kroniki potrzebne do napisania książki, jednakże ktoś go uprzedził. Zdarza się również tak, że po opublikowaniu dzieła pana Sławomira, ktoś kopiuje je, wprowadza jedynie drobne poprawki i wydaje pod swoim nazwiskiem. Kiedyś takie sytuacje nie miały prawa się zdarzyć, lecz z biegiem czasu wszystko ulega zmianom.
Najsłynniejsze z utworów pana Stanisława Kopra to „Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej”, „Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej” oraz „Kobiety w życiu Mickiewicza”. W planach ma napisanie jeszcze wielu innych pozycji. Z niecierpliwością wyczekujemy następnych spotkań w bibliotece, spędzonych w równie przyjaznej atmosferze.
Zdjęcia wykonała Julia Gąsior.
Komentarze ( )