142422622kpopkoreańskistylmuzykipopularnejflagakoreipołudniowejkpopręcznierysowanenapisna (1).jpg
https://www.google.com/search?q=kpop+napis&tbm=isch&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwiTxPS25YKEAxXykv0HHaL-D78QrNwCKAB6BAgBEHw&biw=1349&bih=641#imgrc=UjfpA6c-rAqxAM

W tym artykule opiszemy, co to k-pop, znane k-popowe grupy, które lubimy i różne ciekawostki na ten temat. Ale k-pop ma też ciemną stronę, o której też napiszemy.

Co to K-pop:

K-pop to koreański pop, który sięga nawet początku lat 90. Teraz to jeden z najbardziej popularnych gatunków muzycznych słuchanych najczęściej przez młodzież. Ogólnymi fanami k-popu są k-popiary.

Znane grupy K-popowe

Najbardziej znaną grupą k-popową jest BTS . Inne znane grupy to np. Blackpink , Stray Kids, TXT, New Jeans i Exo

BTS to siedmioosobowy boys band z Korei Południowej. Zadebiutowali 12 czerwca 2013 roku. Jego członkami są: Kim Taehyung (V), Park Jimin, Jeon Jungkook (JK), Min Yoongi (Suga), Jung Hoseok (J-hope), Kim Seokjin (Jin) i Kim Namjoon (RM). Ich najpopularniejsze piosenki to: Dynamite, Butter, Permission To Dance, Fire, Boy with Luv. Ich fandom nazywa się ARMY.

zdjęcie z Pinteresta

BlackPink to najbardziej znany girlsband. W jego skład wchodzą: Jennie, Lisa, Rosé i Jisoo. Ich najpopularniejsze piosenki to np. Pink Venom, How You Like That i DDU-DU DDU-DU. Ich fani to Blink.

zdjęcie z Pinteresta

Straykids to kolejny dość znany boysband. W jego skład wchodzą: Bang Chan, Lee Minho, Seo Changbin, Hwang Hyunjin, Han Jisung, Lee Yongbok (Felix), Kim Seungmin, Yang Jeongin. Ich najpopularniejszym piosenkami są: LALALALA, S-Class, Maniac i Red Lights. Ich fandom to Stay.

zdjęcie z Pinteresta

Ciemna strona k-popu

K-popowi wokaliści, aby dojść do sławy, pokonują bardzo długą i trudną drogę.  Już od najmłodszych lat trenują, aby osiąg sukces. Często ich codziennością jest wiele wywiadów, spotkań oraz koncertów. Jeśli idole przekroczą dana masę ciała, to niektóre wytwórnie wysyłają ich na bardzo restrykcyjne diety. Jednak na szczęście zaczyna się to zmieniać i wytwórnia np. BigHit, w której są np. BTS, pozwala swoim idolom na więcej rzeczy i jest znana jako jedna z najlepszych wytwórni. Wśród fanów zespołów zdarzają się też psychofani, tak zwani sasaendzy, którzy są w stanie śledzić swoich idoli, włamywać się im do mieszkań, ogólnie prześladować. Niestety idole czasami popadają w depresję, a nawet popełniają samobójstwo, jak np. Moonbin z zespołu Astro, który odebrał sobie życie w kwietniu 2023 roku.

Jednak nawet pomimo tego według nas warto posłuchać nawet kilku k-popowych piosenek, bo niektóre z nich mogą spodobać się nawet ludziom, którzy nie są fanami tego gatunku.

Zosia Niestrój i Marysia Manys