Bezpieczeństwo, także nasze, w ruchu drogowym
Ostatnio na zajęciach technicznych zajmowaliśmy się ruchem drogowym. Większość z klasy bardzo się ucieszyła, ja również, gdy pani ogłosiła, że będziemy robić makiety skrzyżowania. Zaplanowaliśmy działania, przynieśliśmy wszystkie potrzebne materiały i na kolejnej lekcji zabraliśmy się do pracy. Trzeba było się sprężyć, aby wykonać wszystko w zaplanowanym czasie. Najpierw zaczęliśmy rysować i kleić pojazdy, w tym: dwa samochody osobowe, rowerzystę oraz pojazdy uprzywilejowane. Drugi krok polegał na obklejaniu papierem pudełek po zapałkach i wbijaniu w nich wykałaczek, jeszcze trochę plasteliny i gotowe. Tak powstały sygnalizatory świetlne. Na samym końcu z kolorowego brystolu zaczęliśmy robić skrzyżowanie, na które składały się ulice, chodniki, trawniki. Gdy zakończyliśmy już ten krok, pozostało nam tylko odpowiednie rozmieszczenie wszystkich elementów na makiecie.
Po skończeniu oddawaliśmy nasze prace do oceny. Wyróżnione przez panią makiety zostały wyeksponowane na wystawie, którą mogli oglądać wszyscy uczniowie i nauczyciele.
Realizacja tego projektu bardzo mi się podobała. Zajęcia były ciekawe, a efekt końcowy wspaniały. Moja praca została wyróżniona, więc to też dodatkowo mnie ucieszyło.
W trakcie całego projektu uczyliśmy się także o zasadach bezpiecznego poruszania się po jezdni i skrzyżowaniu. Wszyscy jeździmy na rowerach, ale nie wszyscy robimy to bezpiecznie. Tymczasem wystarczy chwila nieuwagi lub zwykła chęć popisu czy niepotrzebna brawura, by stało się nieszczęście, którego skutki będziemy odczuwać całe życie. Naprawdę nie warto.
A czy wy umielibyście określić, kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu?