IMG_20180831_205901.jpg

W piątek, 31 sierpnia, o godzinie 20:30 w ramach Kulturalnego Starego Rynku w Poznaniu mogliśmy obejrzeć “Alicję”, widowisko plenerowe dla małych i dużych. Świetny akcent na zakończenie wakacji.

Spektakl przygotował poznański Teatr Fuzja, którego założycielami są Anna i Tomasz Rozmianiec. Alicja to opowiedziana z ogromnym poczuciem humoru interpretacja dzieła Lewisa Carrolla. Główna bohaterka, inaczej niż w oryginale, pojawia się wśród widzów na rowerze i towarzyszy jej gromada szalonych zajęcy jeżdżących na bardzo różnych dwukołowcach. Widzowie – wraz z dziewczynką – przenoszą się w świat wyobraźni.

Dominujące środki teatralne to obraz, światło, ruch i muzyka. Książka Lewisa Carrolla to dzieło – inspiracja, ktokolwiek bierze się za sceniczną czy filmową realizację tego dzieła, buduje swoją wersję na motywach…

Spektakl Teatru Fuzji oparty jest na fragmentach, kilku postaciach, twórcy swobodnie żonglują motywami. Spotkamy tu Gąsienicę, królową Kier i jej świtę. Robią wrażenie wspaniałe kostiumy, niezwykłe konstrukcje, np. książka, latarnie na szczudłach, ogromne podświetlane kolorowe grzyby. Zające są przezabawne zwłaszcza w scenie, gdy próbują czytać.

Nie brakowało też momentów, które wymagały od aktorów precyzji, zwłaszcza w układach choreograficznych. Wśród publiczności były obecne również dzieci, ale – sądząc po brawach – przedstawienie podobało się nie tylko najmłodszym.

Reżyseria: Anna Rozmianiec, Tomasz Rozmianiec
Muzyka: SOSEN
Kostiumy: Alicja Zygadlewicz
Scenografia: Agnieszka Gierach, Ryszard Woźniak, zespół
Występują: Ewa Prądzyńska, Joanna Janicka, Agnieszka Mikulska, Alicja Zygadlewicz, Michał Kozłowski, Mateusz Kostecki, Rafał Orłowicz, Piotr Wojtyniak.