Wszyscy ją krytykują, niby nikt nie słucha, ale jak zacznie lecieć na imprezie to okazuję się, że większość doskonale zna słowa. Więc jak to jest? Skąd w naszych głowach te kiczowato-sentymentalne melodie? Czym jest słynne disco polo?
Zaciekawiona zdaniem innych na temat tej muzyki postanowiłam popytać.
Siedemnastoletnia Gabrysia z jednej z łańcuckich szkół średnich mówi: “Uważam, że muzyka tego typu nie ma żadnego przekazu, ale to nie znaczy, że jest tandetna i obciachowa. To właśnie przy niej niektórzy ludzie bardzo dobrze się bawią. Muzyka ta nie przedstawia mądrych, pouczających treści ani ukrytych sensów. Po prostu jest skoczna, bo służy tylko do tańca”. Pytana o piosenkę, która szczególnie przypadła jej do gustu, odpowiada: “Moją uwagę zwrócił utwór zespołu Akcent pt.: „Przez twe oczy zielone”.
Monika, uczennica liceum, mówi: “Nie słucham i nie lubię disco polo. Oklepane teksty piosenek, często jedna zwrotka śpiewana przez kilka minut nie są zbyt zachęcające. Dodatkowo coraz częściej teksty są w moim odczuciu obleśne. O ile starsze utwory disco polo nie budzą we nie takiego wstrętu, to współczesne doprowadzają mnie do szewskiej pasji”.
Aneta, studentka politechniki: “Jak dla mnie disco polo to kicz, prostota i prymitywne teksty, nienadające się do słuchania. Owszem, można do tego tańczyć w parze, np. na weselu, ale tylko po spożyciu alkoholu. Ogólnie nie przepadam za tego typu muzyką”.
Pani Mariola, 50-letnia mama, gospodyni i pani domu mówi zaś: “Za czasów mojej młodości disco polo to była bardzo modna muzyka rozrywkowa. Mam wiele pięknych wspomnień z tamtych lat, dlatego tak sentymentalnie patrzę na ten gatunek. Śmiało mogę powiedzieć, że zostałam wychowana na disco polo, które pozostało w moim sercu do dziś”.
Disco polo to polski gatunek muzyki popularnej będący nurtem muzyki tanecznej. Powstał w latach 80. XX wieku, a swoje apogeum osiągnął w połowie lat 90. Charakteryzuje się prostą, skoczną melodią, często o rubasznych tekstach. Duży wpływ na ten gatunek miało Italio Disco i Euro Disco, a także artyści ze wschodu. Pierwszym przedstawicielem tego gatunku w Polsce jest zespół Bayer Full, który powstały w 1984 roku, znany z utworów takich, jak „Blondyneczka”, czy „Wakacyjna dziewczyna”. Następnie powstawały zespoły Top One, Akcent, Atlantis, Boys i wiele wiele innych. Obecnie popularność disco polo spadła, jednak dalej mamy poświęcone mu programy telewizyjne i stacje radiowe. Należą do nich między innymi: Polo TV czy radio WAWA. Dużą popularnością cieszą się także młode zespoły, takie jak: Cliver, Mig i Power Play. Dla fanów tego gatunku organizowane są liczne festiwale na przykład Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej w Ostródzie i Disco Hit Festiwal – Kobylnica. Disco polo opanowało internet, a także stało się inspiracją do nakręcenia filmu w reżyserii Macieja Bochniaka pt.: „Disco polo”, w którym wykorzystano najsłynniejsze piosenki z lat 90.
Okazuje się, że zdania na temat muzyki disco polo nie są jednoznaczną krytyką. Według ankiety zamieszczonej na stronie “ankietka.pl”, w której udział wzięło 28 użytkowników, 13 z nich potwierdziło, że lubi disco polo, a tylko 9 zaprzeczyło. Wynika z tego, że Polacy jednak słuchają tego typu muzyki, do czego nie chcą się przyznać. Disco polo jest gatunkiem kiczowatym i bardzo wyśmiewanym, ale to dzięki niemu można się dobrze bawić.
Komentarze ( )