Rapsodia Śląska
Sto lat po wybuchu I Powstania Śląskiego wielkie artystyczne przeżycie w sercu Śląska.
Sto lat po wybuchu I Powstania Śląskiego wielkie artystyczne przeżycie w sercu Śląska.
Stało się! Wreszcie po długim oczekiwaniu mogłem zobaczyć na dużym ekranie najnowszą produkcję Marvela „Avengers: Endgame”. Naprawdę nie mogłem się doczekać zakończenia historii. Reżyserami filmu są bracia Russo, tak jak w „Avengers: Wojna bez granic”. Scenariuszem zajęli się Christopher Markus i Stephen McFeely.
Luty wielu osobom kojarzy się z czymś innym. Dziewczynom z walentynkami, uczniom z feriami, dorosłym z e-platformą do płaceniem podatków. Jednak mnie, uczniowi Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu miesiąc ten kojarzy się… z datą 19.02.1473 r. Wtedy na świat przyszedł człowiek, którego można dumnie nazwać człowiekiem renesansu. Był nim Mikołaj Kopernik. Polski uczony urodził się w Toruniu w domu przy ulicy św. Anny. Wtedy nikt jeszcze nie wiedział, że mały urwis wkrótce wprowadzi niezły zamęt w świecie astronomii. Mikołaj Kopernik miał wiele zawodów. Był astronomem, prawnikiem, lekarzem, kanonikiem, pisarzem i sekretarzem. Istny „cyborg” XV w. W ciągu swojego życia bardzo dużo pracował i podróżował. Jednym z regionów, w którym żył i pracował była Warmia.
Niedawno na jednym z kanałów filmowych ponownie obejrzałem najnowszą – nie licząc przygód Antmana – produkcję Marvela: „Avengers: Infinity War”. Majowa premiera filmu wstrząsnęła mną. Nie potrafiłem wtedy napisać recenzji filmu. Minęło jednak pół roku. Emocje opadły i mogłem sobie w spokoju całą historię „ułożyć w głowie”.
Żabie doły to jeden z piękniejszych obszarów zielonych w okolicach Bytomia położonego na południu Polski. Region ten charakteryzował się górniczym krajobrazem. Dzięki takim terenom górniczy Śląsk staje się przyjaznym miejscem do spędzania wolnego czasu. Około rok obszar ten dostosowany jest dla wszystkich w każdym wieku z różnymi kręgami zainteresowań. Na pewno znajdzie się tam miejsce dla fotografa, sportowca, dzieci, rodzin, znajomych, przyjaciół. Poza tym zmienił się pod względem wyglądu: budki fotograficzne, punkty widokowe, ścieżki w sam raz do spacerowania i uprawiania sportów. Myślę, że dzięki mojej krótkiej relacji zdjęciowej więcej osób będzie mogło miło spędzić czas na łonie natury.
Przez najbliższe kilka tygodni w moich artykułach będę skupiać się na pięknie Polski jakim są m. in. parki narodowe. Jednym z najbliżej położonych parków narodowych obok mojego miejsca zamieszkania jest Babiogórski Park Narodowy i to od niego chciałabym zacząć kilkutygodniową wędrówkę.
Po co dorośli chodzą wybierać ?
6 października odbyły się Mistrzostwa Polski w „Rummikubie”. A co to tak właściwie Rummikub? Poznajcie fascynującą historię powstania tej gry. Cała historia kręci się wokół pana Hertzano. Pewnego dnia zrodził się w jego głowie pomysł zamienienia tradycyjnych kolorowych kart na plastikowe kamienie z kolorowymi cyframi.
Dziś czas na kolejny opis szlakiem Parków NARODOWYCH. Dziś jesteśmy w Białowieskim Parku Narodowym. Park ten znajduje się w województwie podlaskim, przy granicy z Białorusią.