23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto po raz pierwszy obchodzono w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii.
W Katalonii 23 kwietnia przypada święto narodowe – dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano czerwonymi różami, mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie dnia książki. Od 2007 roku także w Polsce obchodzimy ten dzień.
Tyle z historii. Współcześnie w związku z tym świętem organizowanych jest mnóstwo imprez i wydarzeń z książką w roli głównej. W naszej szkole odbyły się spotkania najmłodszych uczniów z autorem bajek i baśni oraz spotkania czytelnicze w szkolnej bibliotece. Spotkania poprowadziły moje koleżanki z klasy IVd i IVf dla dzieci z oddziałów 0.
Dziewczyny trochę się denerwowały, czy dobrze wypadną, czy o czymś nie zapomną, czy dzieciom będzie się podobało. Jednak po sympatycznym powitaniu stres szybko się ulotnił i moje koleżanki świetnie radziły sobie w trakcie całego spotkania z dziećmi!
Wyjaśniły im jakie święto obchodzimy 23 kwietnia, gdzie po raz pierwszy się ono odbyło, dlaczego jest ważne, co to są prawa autorskie. Wspólnie z dziećmi ustaliły, jak powstają książki, nim trafią do rąk czytelników. Najwięcej radości było przy rozwiązywaniu zagadek słownych dotyczących bajek i baśni.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkań czytelniczych własnoręcznie przygotowali zakładki do książek z przygotowanych materiałów plastycznych. Dzieci wykazały się dużą wyobraźnią. Zakładki wyszły bajeczne!
Komentarze ( )