Do wspólnej zabawy edukacyjnej chcieliśmy zaangażować nie tylko uczniów gimnazjum. Akcja ta pozwoliła nam otworzyć się na środowisko lokalne i idealnie wpasować w tegoroczne hasło Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2015/2016 „Rok Otwartej Szkoły”.
„Młodsi sprawdzają, czy dorośli tabliczkę mnożenia znają”
25 września 2015 r. nasze gimnazjum po raz pierwszy wzięło udział w akcji edukacyjnej – V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Organizatorem Głównym było Wydawnictwo WKM Rachmistrzze Szczecinka, a pomysłodawcą – Andrzej Grabowski, założyciel Wydawnictwa WKM Rachmistrz – wielki pasjonat niecodziennego nauczania-uczenia się matematyki. Na całym świecie były szkoły, które tak jak my – w tym samym dniu zmagały się z tabliczką mnożenia. Cieszymy się, że oprócz nas wzięło udział aż 1438 szkół z całej Polski, uczestniczyły też szkoły z różnych stron świata – Kolumbii, Szwajcarii, Litwy, Łotwy, Białorusi, Kanady, Rosji, USA i Włoch. Przygotowania do tego dnia ruszyły pełną parą już 21 września. Razem z Julią, Izabelą i Mateuszem – uczniami klasy 1b – oraz z Kubą i Alanem z klasy 3g postanowiliśmy przygotować materiały zachęcające do czynnego udziału w tej edukacyjnej imprezie. Aby dobrze przygotować się do tego dnia zaproponowaliśmy wiele ciekawych zadań – łamigłówki matematyczne, sposoby sprytnego liczenia i przykłady, które miały na celu poćwiczyć tabliczkę mnożenia. Wszystkie materiały znajdowały się na holu I piętra. Tabliczkę mnożenia przypominali sobie wszyscy – uczniowie i pracownicy szkoły J.
Do wspólnej zabawy edukacyjnej chcieliśmy zaangażować nie tylko uczniów gimnazjum. Akcja ta pozwoliła nam otworzyć się na środowisko lokalne i idealnie wpasować w tegoroczne hasło Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2015/2016 „Rok Otwartej Szkoły”.
„Młodsi sprawdzają, czy dorośli tabliczkę mnożenia znają”
Pod takim hasłem rozpoczął się V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. To symboliczny jeden dzień, podczas którego sprawdzamy znajomość opanowania tej umiejętności. W piątek od samego rana czekały przygotowane stanowiska, przy których zasiedli uczniowie – egzaminatorzy. Każdy mógł do nich podejść i zdać egzamin ustny ze znajomości tabliczki mnożenia. Egzaminy ustne w naszej szkole odbywały się na każdej przerwie między lekcjami. Egzaminy te cieszyły się ogromnym powodzeniem, czego dowodem były tłumy uczniów na każdej z przerw. Zdany pozytywnie egzamin kończył się przybiciem piątki lub żółwika JNasi uczniowie po raz pierwszy mieli do czynienia z niecodzienną sytuacją, podczas której przepytywał ich z tabliczki mnożenia kolega/koleżanka z jego szkoły/klasy, a nie nauczyciel. Egzaminy przeprowadzane były nie tylko w gimnazjum, ale także poza szkołą. Po lekcjach udaliśmy się do Urzędu Miasta, Nadleśnictwa Dębno, Biblioteki Miejskiej i Warsztatu Terapii Zajęciowej, gdzie nas oczekiwano. Przechadzaliśmy się również po mieście, gdzie pytaliśmy tabliczki mnożenia spotkanych przechodniów – dzieci i dorosłych. Odważnych nie brakowało – zwłaszcza, że tego dnia dopisała nam piękna pogoda. Do wspólnej zabawy przyłączyły się 103 osoby, w tym 74 dzieci/młodzieży oraz 29 dorosłych. Dwanaście osób odmówiło, a najczęstszym powodem odmowy był brak czasu. Tytuł eksperta tabliczki mnożenia otrzymała ta osoba, która odpowiedziała bezbłędnie na 5 pytań. Po przeliczeniu wyników okazało się, że wśród wszystkich osób przepytanych takimi ekspertami zostały 74 osoby, czyli 72% pytanych, a nie zdało egzaminu 29 osób, czyli 28%.
Wyniki szczegółowe:
* Gimnazjum Publiczne im. Arkadego Fiedlera w Dębnie
Udział wzięło 60 uczniów. Uczestnik zabawy zdawał przed komisją egzaminacyjną tabliczkę mnożenia losując zadania w wersji 1-100, mógł również wybrać wersję trudniejszą 1-500. Było takich tylko pięć osób, z czego 1 zdała, a trzem nie udało się wykonać prawidłowo obliczeń. Najliczniejszą grupą biorącą udział w tym dniu stanowili uczniowie klas trzecich – 30 uczniów (3b, 3d, 3e, 3f i 3g), na drugiej pozycji pod względem liczby zdających uplasowali się uczniowie klas drugich – 18 uczniów (2b, 2c, 2d, 2e, 2f, 2g i 2h) i na trzeciej pierwszaki – 12 uczniów (1b, 1c, 1d, 1e).
Wyniki poszczególnych klas:
Klasy 1 – 67% zna tabliczkę mnożenia, a 33% uczniów popełniło błędy
Klasy 2 – 50% uczniów zdało, 50% uczniów nie zdało egzaminu z tabliczki mnożenia
Klasy 3– zdało 77% uczniów, a nie zdało 23%
Najlepiej tabliczkę mnożenia znają klasy trzecie i jednocześnie była to najliczniejsza grupa biorąca udział w tej akcji edukacyjnej. Podszkolić się natomiast muszą uczniowie klas drugich J W zabawie wzięła również udział – z czego bardzo się cieszymy – nauczycielka języka angielskiego, która oczywiście zdała i otrzymała tytuł eksperta tabliczki mnożenia. Po lekcjach udaliśmy się poza mury szkolne, pytać odważnych. Przyjmowano nas za każdym razem bardzo miło i wspólnie cieszyliśmy się z otrzymywanych tytułów eksperta tabliczki mnożenia. Tych, którym się nie powiodło – pocieszaliśmy, że to tylko zabawa, a błędy wynikały na pewno ze stresu przed niecodziennym egzaminatorem – uczniem :)
* Urząd Miasta w Dębnie
Udział wzięło 10 osób, 9 chętnych otrzymało tytuł eksperta tabliczki mnożenia, jedna przypadkowo spotkana osoba odmówiła, a jedna osoba (ze stresu) pomyliła obliczenia.
* Biblioteka Miejska w Dębnie
W bibliotece do zabawy przystąpiły 2 panie bibliotekarki. Każda z nich otrzymała tytuł eksperta tabliczki mnożenia, jedna pani odmówiła. W tym samym czasie w oddziale dla dzieci było siedmioro młodych uczestników, którzy doskonale znali tabliczkę mnożenia i w nagrodę otrzymali legitymację eksperta.
* Warsztat Terapii Zajęciowej
Udaliśmy się również do Warsztatu Terapii Zajęciowej, gdzie dwie panie nauczycielki znały znakomicie tabliczkę mnożenia i zostały jej ekspertami. Do wspólnej zabawy zgłosiło się również 7 podopiecznych, którzy z pomocą pań nauczycielek odpowiadali na pytania w wersji łatwiejszej 1-50. Wśród tych osób były dwie osoby, które znały bardzo dobrze tabliczkę mnożenia. Podopieczni nie mogli oderwać się od losów, bo tak bardzo spodobała się nasza zabawa. Na koniec zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcia.
Dzień z tabliczką mnożenia został bardzo miło przyjęty przez uczniów naszej szkoły oraz przez instytucje do których się udaliśmy. Warto co roku w tej akcji brać udział i wszystkich angażować do takiej formy nauki oraz zachęcać uczniów zdolnych do pomocy w jej przeprowadzeniu. Dziękuję tym, którzy przyczynili się do prawidłowego przebiegu V Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Podziękowania składam uczniom, którzy przygotowywali się i prowadzili egzaminy: Julia Chmiel, Izabella Cholewińska i Mateusz Kuczyński z klasy 1b, Jakub Gawlas, Konrad Mencel i Alan Niedźwiecki z klasy 3g oraz Jagoda Szymczyk i Magdalena Misiewicz z klasy 3a. Podziękowania kieruję również do pani dyrektor Barbary Kornaś, Anny Brzozowskiej, Iwony Kuki, Martyny Kalickiej oraz Karoliny Włodarczyk, a także do panów woźnych za pomoc w przygotowaniu stanowisk. Dziękuję również instytucjom, które z przyjemnością wzięły udział w tej wspólnej akcji edukacyjnej.
Do zobaczenia za rok! :)
Monika Kubica
nauczycielka matematyki i zajęć technicznych
Komentarze ( )