Rozmowa z Aleksandrem Piątkiem – pszczelarzem z 40 letnim stażem, posiadaczem 9 uli, członkiem Łańcuckiego Koła Pszczelarzy.
Jakie były początki Pana zainteresowania pszczelarstwem?
Na początku nie zajmowałem się tym tak profesjonalnie, tylko amatorsko. Nie było to zapoczątkowane w domu, byłem po prostu zaciekawiony. Pierwsze pszczoły dostałem od męża ciotki. I tak zaczęła się moja przygoda z pszczelarstwem.
Jakiego rodzaju pszczoły Pan hoduje i jak je Pan pielęgnuje?
Aktualnie posiadam pszczoły miodne sprowadzone z Włoch, ale można je również sprowadzać z Bałkanów, Austrii. Mój wujek sprowadzał je w taki sposób, że wkładał do zaadresowanej koperty dolara i wysyłał go na uzyskany adres, do Włoch. W zamian za dolara przychodziła pszczoła matka. Dawniej nikt nie znał języków, dlatego tak robiono. Pszczoły na zimę karmi się syropem cukrowym albo czasami inwertami. Są one robione ze zboża. Lecz teraz nie stosuje się ich, gdyż pszczoły nie trawią wielocukrów w nich zawartych. Gdy przychodzą większe mrozy, wstawia się ule do garażu, lecz musi tam być odpowiednia temperatura.
Jakiego rodzaju miód podbiera Pan pszczołom i jaki jest najlepszy?
Podbieram miód wielokwiatowy, ale ma on przewagę rzepakowego, ponieważ nektar rzepaku jest bardzo łatwo dostępny. Miód wiosenny jest najczęściej z drzewek owocowych, czy z mniszka lekarskiego. W drugim terminie, podczas kwitnienia lip, można podebrać miód lipowy, a jesienią – z nawłoci. Nie jest to miód smakowo dobry, ponieważ kwaśny. Dobry jest miód np. z terenów leśnych. Najlepszy jest spadziowy, niestety nie występuje on często. Dobry jest również miód wrzosowy, lecz drogi, bo trudny do odwirowania ze względu na jego galaretowatą konsystencję.
Jak porozumiewają się pszczoły i jak zdobywają pokarm?
Pszczoły na plastrach wykonują taniec, robią kółka lub ósemki. Są od tego specjalne pszczoły, które informują inne o tym, gdzie znajduje się pokarm.
Słyszałam, że pszczoły mają swoje konkretne funkcje, jakie?
Pszczoły specjalizują się czymś innym w zależności od wieku. Najmłodsze robotnice karmią larwy, czyszczą ul i ramki, budują plastry, a starsze zbierają nektar. Poznają się po feromonie, jaki wytwarza matka. Najważniejszym osobnikiem w ulu jest oczywiście matka. Ma ona swoją świtę, która karmi ją i czyści.
Jak długo pszczoły żyją?
Matka dożywa nawet 5 lat, a przeciętna pszczoła żyje od 6 tygodni do 6 miesięcy. Trutnie zaś potrzebne są tylko do zapłodnienia pszczoły, a później są zabijane.
Co produkują pszczoły i jak te produkty są wykorzystywane?
Najważniejsze produkty to miód, pyłek, pierzga, czyli zakonserwowany przez pszczoły pyłek, później jest mleczko, wosk i jad pszczeli. Mleczko pszczele jest wytwarzane przez pszczoły karmicielki. Z wosku robi się świeczki, jad jest wykorzystywany do leków. Pyłek zaś ma wiele mikroelementów i polecany jest do zażywania przez człowieka. Spożywany w małych dawka przez alergików podobno odczula. Kit jest wykorzystywany do uszczelnienia i odkażania gniazda. Zaś wosk jest dodawany np. do kremów z filtrem UV.
A co z bakteriami w tych produktach?
Miód jest sam w sobie bakteriobójczy. Dawniej ludzie stasowali go na rany. Teraz można sobie spróbować wziąć łyżeczkę miodu i rozprowadzić go po zębach. Okazuje się, że osad bakteryjny częściowo zostanie zniwelowany. Pyłki poławiam, suszę i przemrażam.
Po czym można poznać, że miód jest prawdziwy?
Prawdziwy miód posiada aromat, jest lekko kwaśny, nie słodszy niż cukier. Największą kwasowość mają miody nawłociowy i gryczany, a najmniejszą – spadziowy. Po kilku, kilkunastu tygodniach prawdziwy miód powinien się skrystalizować. Najwcześniej krystalizuje się rzepakowy, nawłociowy, a najpóźniej akacjowy.
Dziękuję za rozmowę!
Wywiad autoryzowany.
Komentarze ( )