Każdy może podarować życie drugiemu człowiekowi. To nie jest slogan reklamowy, to prawda. Każdego dnia kilkanaście osób na świecie słyszy diagnozę: białaczka, która dla nich brzmi jak wyrok. Szczególnie, że dotyczy to najczęściej ludzi młodych, a bardzo często dzieci. Bohaterka mojego artykułu uratowała życie dwuletniego chłopca. Przeczytaj i zobacz, jak łatwo można zmienić bieg czyjegoś życia, a dziecku przywrócić uśmiech na twarzy.
Co to jest białaczka?
Białaczka jest to nowotworowy rozrost komórek układu krwiotwórczego przybierający postać ostrą, podostrą lub przewlekłą. Jeszcze kilka lat temu diagnoza: „białaczka” była wyrokiem śmierci. Na szczęście medycyna jest dziedziną nauki, która ciągle się rozwija. W XXI wieku przeszczep szpiku kostnego może być ratunkiem dla chorego albo chociaż przedłużeniem jego życia.
Podziel się cząstką siebie!
Bohaterka mojego artykułu miała cztery lata, gdy jej dwuletnia siostrzyczka zmarła na białaczkę. Nic nie dało się zrobić. Była bezsilna wobec nieuchronności losu. Gdy skończyła 18 lat, zapisała się do Krajowego Banku Dawców Szpiku, pragnąc pomóc tym, którzy znajdują się w podobnej sytuacji, jak kiedyś jej siostra. Jest pielęgniarką, dlatego cierpienie ludzi towarzyszy jej każdego dnia. W wieku 24 lat otrzymała telefon, aby zgłosić się do Katowic. Pojawiła się informacja, że jest biorca zgodny antygenowo. Znane są dwie metody pobierania szpiku. Pierwsza z talerza kości biodrowej, gdy biorcą ma być dziecko oraz z krwi obwodowej dla dorosłych. Dziewczyna oddała szpik dwuletniemu chłopcu z Hamburga. Po dwóch miesiącach otrzymała wiadomość, że szpik się przyjął i nie wystąpiły żadne powikłania po przeszczepie.
Wrażliwość do cecha bohaterów!
Współczesne społeczeństwo nastawione jest na dobro własne i wygodne, bezproblemowe życie. Białaczka jest dla nich czymś nierzeczywistym, dopóki sami się z nią nie zetkną. Bohaterka artykułu straciła siostrę, której nawet nie pamięta. Fakt, że zmarła ona na białaczkę, na pewno wpłynął na decyzję dziewczyny o wpisaniu się do banku dawców. Dzięki swojej wrażliwości, empatii oraz chęci pomocy innym, udało się jej uratować dwuletniego chłopca. Nie uważa się jednak za bohaterkę. Jak sama mówi: „Zrobiłam tylko to, co powinnam”.
Twoja chwila – czyjeś życie!
Krok I
Wejdź na stronę internetową Krajowego Banku Dawców i pobierz stamtąd formularz wraz z ankietą.
Krok II
Skrupulatnie odpowiedz na każde pytanie. Bądź szczery!
Krok III
Wykonaj wszystkie badania, aby upewnić się, że jesteś osobą całkowicie zdrową.
Krok IV
Czekaj.
Pewnego dnia możesz otrzymać telefon, który na zawsze zmieni twoje życie. Twój szpik, to szansa, aby podarować choremu drugie życie. Nigdy nie wiesz , czy ktoś nie potrzebuje pomocy właśnie od Ciebie, czy to nie ty jesteś jego genetycznym bliźniakiem.
Na koniec ważna informacja – wszystkie badania są bezpłatne. Potencjalny dawca otrzymuje zwrot kosztów podróży do kliniki, w której będzie oddawał szpik. Pobieranie szpiku jest bezbolesne i nie powoduje żadnych poważnych konsekwencji zdrowotnych dla dawcy.
Komentarze ( )