Obecne czasy duży nacisk kładą na wygląd zewnętrzny. W społeczeństwie wykreował się pogląd, że człowiek piękny to człowiek szczęśliwy, ale czy to stwierdzenie w życiu codziennym znajduje swoje odzwierciedlenie? Czy rzeczywiście piękno pozwala nam w pełni się realizować i czuć szczęśliwymi?
Ludzie ze szklanego ekranu
Mass media w swoim przekazie ukazują nam sylwetki ludzi pięknych, z idealnym ciałem bez żadnych wad i defektów w urodzie. Wszystko w nich jest perfekcyjne: cera, włosy ubiór idealnie dobrany do ich typu urody. Okładki kolorowych magazynów przedstawiają jeden schemat człowieka. W telewizji nie brakuje programów, które propagują, że przez zmianę naszego wyglądu możemy odmienić nasze życie. Media przedstawiają nam współczesnego człowieka jako osobę, która kładzie nacisk przede wszystkim na swój wizerunek. Wmawiają nam, że dzięki lepszemu doborowi garderoby do naszych umysłów zawita błogi spokój, który zagwarantuje nam sukces życiowy. Przekaz jest jednoznaczny wspaniały wygląd w cudowny sposób wpłynie na nasz umysł i nasze życiem będzie pasmem zwycięstw.
Z pomocą szafiarki i blogów modowych
Wpajana przez media współczesna wizja człowieka w społeczeństwie niewątpliwie zebrała swoje żniwo. Widać to bardzo wyraźnie na przykładzie popularności osób, które zajmują się modą. Bardzo znane stały się tzw. szafiarki, które służą radą i perfekcyjną stylizacją na każdą okazję. Tego typu strony są odwiedzane przez ogromną liczbę osób. Każdy z nas chce w jakimś stopniu odnajdywać się w bieżących trendach, więc duża grupa ludzi takie strony odwiedza. Blogi modowe to obecnie najbardziej opłacalna forma blogosfery, a za ich sukcesem stoi ludzka próżność, która jest tak zawzięcie przez media promowana.
Kubeł zimnej wody
I tak, ludzie zaczęli o siebie dbać, prowadzić zdrowy tryb życia i uprawiać sport, na ulicach widać coraz więcej dobrze ubranych osób, ale w niewielkim stopniu przekłada się to na zadowolenie społeczne. Dbanie tylko i wyłącznie o zewnętrze aspekty życia nie przynosi dużych korzyści. Człowiek nastawiony na puste piękno wcale nie jest szczęśliwy, mało tego – w desperackiej pogoni za nim zapomina o tym, że posiada jeszcze wnętrze, które również należy kształtować. Taki brak harmonii i popadanie w skrajności prowadzą chociażby do depresji, zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia), na które zapada coraz większa liczba osób. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest pozbawienie współczesnego świata głębszych ideałów, które nie opierają się tylko na rzeczach wymiernych.
Komentarze ( )