Międzynarodowy Festiwal Kryminału gościł w naszej szkole, a ”Kryminalne lekcje dla gimnazjalistów” okazały się bardzo przydatnym wykładem dla każdego miłośnika tego gatunku.

Jako pierwsze odbyło się w naszej szkolnej bibliotece spotkanie z Mariuszem Czubajem, który już na samym początku zdołał wprowadzić przyjemną i luźną atmosferę, jednocześnie załapując z młodymi ludźmi kontakt. Pan Czubaj powitał nas bardzo oczywistym pytaniem:

– Czy oglądacie filmy lub seriale kryminalne, czy czytacie książki?

Większość uczniów podniosła ręce. Wtedy pisarz przystąpił do omawiania cech kryminału. Przekazał nam bardzo przydatne informacje, takie jak:

– Każdy superbohater musi mieć superprzeciwnika.

– Luki są po to, żeby odbiorca sam mógł je sobie wypełniać.

– Trzeba mieć wyobraźnię.

– Autorzy kryminałów są często bardzo dobrymi stylistami.

Pan Mariusz przyznał, iż jego ulubioną powieścią kryminalną jest książka szwedzkiego pisarza Henninga Mankella ,,O krok”. Pytań z naszej strony nie zabrakło, np. byliśmy ciekawi, skąd Pan Czubaj czerpie inspirację do pisania. Pisarz odpowiedział, że inspiruje go zwykłe życie i codzienne sytuacje.

Kiedy Pan Mariusz opuścił salę, pierwsze skrzypce przejął Profesor Bogusław Bednarek, który powiedział: „Człowiek staje się niewolnikiem gadżetu technicznego” i po tych słowach sięgnął po mikrofon. Ku naszemu zaskoczeniu, Pan Profesor zaczął przedstawiać nam teksty, które są starsze od najwcześniejszych utworów kryminalnych. Najstarsza okazała się nowela Edgarda Allana Poego ,,Zabójstwo przy Rue Morgue”. Prof. Bednarek podał nam również wiele innych ciekawych przykładów, przykładowo „Króla Edypa” Sofoklesa

– Jego rozumowanie jest detektywistyczne. Podobnie jest z Hamletem Williama Szekspira.

Następnie Prof. Bednarek przystąpił do streszczenia przywołanego wcześniej „Zabójstwa przy Rue Morgue”. Przygody detektywa Augustego Dupina faktycznie nas zaintrygowały – niejeden z nas z pewnością sięgnie po tę pozycję…

*

Kolejnego dnia w bibliotece czekał na nas Marcin Świetlicki, pisarz powieści kryminalnych oraz wokalista zespołu rockowego ,,Świetliki”. Pan Marcin zaczął od przedstawienia własnych preferencji, wyborów i zainteresowań. Przyznał, że jest nałogowym czytelnikiem powieści kryminalnych. Podkreślił, że kryminały to walka dobra ze złem. Większą część czasu polecał nam wiele książek. Padło kilka pytań z naszej strony, np. jakie napisał Pan kryminały, od czego zależy napisanie dobrego kryminału itp? Pan Marcin odpowiedział, że wszystko uzależnione jest od… szczęścia.

Jako ostatni na lekcje kryminalne przybył Zygmunt Miłoszewski, który przygotował dla nas interesującą prezentację poświęconą ekranizacji jego książki, w której głównym bohaterem jest prokurator Teodor Szacki. W filmie w tę rolę wcieliła się Maja Ostaszewska.
Dwa dni z kryminałem dały szanse wszystkim uczniom z GM 13, interesującym się kryminałami, bezpośredniego spotkania z wybitnymi pisarzami. I to jest już wartością samą w sobie.