O temacie ekologii i świadomej konsumpcji mówi się coraz częściej i, na szczęście, coraz głośniej, ale nadal wielu z nas nie ma pojęcia, jakie działania mógłby wprowadzić w swoim życiu, by mieć realny wpływ na środowisko. Rozwiązaniem może być tu strategia Zero Waste.
Czym jest Zero Waste?
Najogólniej rzecz ujmując, Zero Waste = „nie marnować”. To styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować w swoim środowisku jak najmniejszą ilość odpadów. To pewnego rodzaju filozofia, zgodnie z którą każdy z nas powinien ograniczać ilość produkowanych przez siebie zasobów.
Jaka jest droga do Zero Waste?
Polskie Stowarzyszenie Zero Waste wskazuje, iż droga Zero Waste opiera się na kilku podstawowych filarach:
Odmawiaj (Refuse)
Ograniczaj (Reduce)
Używaj ponownie (Reuse)
Naprawiaj (Repair)
Segreguj i przetwarzaj (Recycle)
Kompostuj (Rot)
Pamiętaj (Remember).
Dzięki systematycznemu wprowadzaniu tych zasad w życie, możemy kreować świat bez odpadów lub znacznie je ograniczać w naszym środowisku.
Na co dzień możemy ograniczyć ilość produktów, które występują w plastikowych opakowaniach, zastąpić je chociażby papierowymi lub szklanymi zamiennikami. Zamiast używać plastikowych okładek na książki, możemy użyć szarego papieru lub starej, nikomu już niepotrzebnej, gazety. Jeżeli już zakupiliśmy okładkę z plastiku, warto pozostawić ją na książce, którą wypożyczyliśmy z biblioteki, by jej kolejny użytkownik, nie zakupił kolejnej sztuki, w celu jej owinięcia. Dbając o higienę, warto używać bambusowych produktów, takich jak chociażby szczoteczki do zębów; stosować mydła, szampony czy pasty do zębów w kostce. Dzięki temu zredukujemy ilość plastikowych opakowań, które dosłownie zalewają nas w domu. Na zakupy, po warzywa, warto wybrać się z własnymi ekologicznymi workami wielokrotnego użytku, zrobionymi ze starej firanki lub niepotrzebnej części garderoby. Oddajmy nadmiar rzeczy potrzebującym, zamiast kupić coś nowego, starajmy się naprawić to, co zepsute. Stosujmy szklane opakowania do zimnych napojów oraz termosy – na ciepłe przekąski i płyny.Pamiętajmy o odpowiedniej segregacji śmieci.
Pomysłów, w jaki sposób być Zero Waste, jak widać, jest więc sporo. Ważne, by w ogóle zacząć “przygodę z niemarnowaniem” zasobów. Oszczędzanie wody czy energii elektrycznej również jest tego doskonałym przykładem.
Źródło zdjęcia: pixabay.com/pl/photos/recyklingu-ponowne-u%C5%BCycie-recykling-57136/
Komentarze ( )