W dniach 18-24 listopada 2019 r. miał miejsce Tydzień Edukacji Globalnej (TEG), coroczne wydarzenie mające na celu zwrócenie uwagi społeczeństw Europy na funkcjonowanie współczesnego świata oraz konsekwencji, które niesie ze sobą globalizacja. Podczas TEGu młodzież z całej Polski uczestniczy w wielu akcjach, a także sama organizuje działania stając się częścią europejskiego ruchu na rzecz zmiany.

Hasło tegorocznego TEGu brzmiało: „Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!”. W jego ramach zespoły młodzieżowe realizowały kampanie informacyjne dotyczące zmiany klimatu jako wyzwania globalnego, na które można odpowiedzieć na poziomie lokalnym i codziennym.

Zespół Szkół Technicznych im. M. Skłodowskiej-Curie w Puławach informował o zmianie klimatu poprzez plakaty, które pojawiały się sukcesywnie w najczęściej odwiedzanym miejscu w szkole i zaangażowanie radiowęzła, za pomocą którego wydawano krótkie komunikaty. Młodzież założyła również strony, na których informuje o swoich działaniach, a także upowszechnia wiedzę o zmianie klimatu, jej przyczynach i skutkach: Facebook i Instagram.

Ponadto, 29 listopada razem ze swoimi koleżankami i kolegami z przedszkoli nr 10 i 18 oraz Szkoły Podstawowej nr 13 zorganizowali happening “Młodzież dla klimatu!”, podczas którego upowszechniali wiedzę o zmianie klimatu wśród lokalnej społeczności! Możecie zobaczyć ich działania na stronach: www.facebook.com/sniadeksiemce/posts/2849189805125672?__tn__=-R www.facebook.com/sniadeksiemce/videos/568889300575359/ www.facebook.com/sniadeksiemce/posts/2829019963809323?__tn__=-R

I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich przygotowało zajęcia na cały tydzień. Działania obejmowały zbieranie odpadów z miejsc publicznych, warsztaty na temat ekologii, a także Eko Rywalizację – grę upowszechniającą temat zmiany klimatu. W szkole odbyły się również warsztaty Zero Waste, podczas których uszyto m.in. materiałowe woreczki na zakupy. Natomiast w piątek 22 listopada odbył się konkurs Eko MasterChef, w ramach którego lokalni Magda Gessler, Michel Moron i Anna Starmach oceniali ekologiczne talenty kulinarskie młodzieży. Uczniowie i uczennicy odwiedzili również swoich młodszych kolegów i koleżanki ze szkół podstawowych, aby podzielić się swoją wiedzą na temat zmiany klimatu.

Wieści o ich działaniach pojawiły się również w lokalnych mediach:

www.siemianowice.pl/aktualnosci/historia-i-oswiata/sniadek-w-wirtualnym-festiwalu-teg.15315/

W Pęgowie jak zwykle wrzało. Sami zobaczcie na filmiku przygotowanym w czasie TEG-u. www.youtube.com/watch?v=iqa__ugbayo&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3t5XKmFW5Kxprh8SvJsK-Q_5iDaWydrOersrjw61ADX121C3mQgD77k74

W Szkole Podstawowej nr 32 w Bydgoszczy odbyły zajęcia w bibliotece szkolnej o tematyce związanej z Celami Zrównoważonego Rozwoju. Uczniowie i uczennice poznali bajkę “Dlaczego zwierzęta mieszkają w bloku Maćka?” W bajce została poruszona tematyka globalnego ocieplenia. Dzieci dowiedziały się, że Amazońska Puszcza oraz inne lasy tropikalne mają ogromny wpływ na klimat naszej ziemi. Człowiek niszcząc lasy tropikalne zmienia naturalny obieg wody na ziemi, co powoduje np. susze. Uczniowie klasy 5 d zapoznali się z bajką w formie teatrzyku Kamishibai „Żyrafa na rowerze” pana Rafała Witka. Akcja opowiada o wojnie, która dzieje się u naszych sąsiadów na Ukrainie. „Żyrafa na rowerze” to opowieść czasami wesoła i zabawna, a momentami zapiera dech i czeka się w napięciu na rozwój akcji. Uczniowie zrozumieli, jakim wielkim darem jest pokój na świecie i poszanowanie praw człowieka.

Celami Zrównoważonego Rozwoju zajmowali się też uczniowie i uczennice SP 35 w Gdańsku. mbuszmanmajsterkowoedukacyjne.home.blog/2019/11/23/tydzien-edukacji-globalnej/?fbclid=IwAR0MigOq2Cc96gvOpil_bn5afyBrR-tdGWRWP5zyvDC4pPFoJjWG99Tv_vc

Dużo działo się również w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim. Młodzież włączyła temat zmiany klimatu do Nocy Biologów, podczas której dzieliła się nabytą wiedzą z młodszymi kolegami i koleżankami. Przeprowadzono debatę, zorganizowano pokazy filmowe w Eko-Kinie, były gazetki, prelekcje w radiowęźle i gry edukacyjne – wszystko związane ze zmianą klimatu! W salach szkolnych pojawiły się zadania do wykonania związane m.in. z eko-kosmetykami, odbył się również teatrzyk kamishibai i odegrano różne scenki poświęcone tematyce klimatycznej. Uczniowie i uczennice upowszechniali wiedzę również poprzez działania rozrywkowe: odbył się The Voice of School, podczas którego śpiewano ekologiczne piosenki!

Co prawda TEG się skończył, ale Wy możecie działać dalej! Zmiana klimatu to temat, który warto poruszać w Waszych kręgach i lokalnej społeczności.

Aby ułatwić Wam działanie przygotowałyśmy dla Was mnóstwo niesamowitych materiałów, z których dowiecie się więcej na temat zmiany klimatu i tego, jak organizować się w zespoły, w ramach których zrealizujecie swój projekt. Na naszej stronie: https://ekologia.ceo.org.pl/klimat-to-temat/materialy znajdziecie między innymi:

– PREZENTACJE DOTYCZĄCE ZMIANY KLIMATU, które pomogą Wam poznać trzy tematy: Zmiana klimatu, Zmiana klimatu z perspektywy kobiet i Globalne współzależności.

– MALALA PRZEDSTAWIA CELE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU to krótki filmik, dzięki któremu poznacie globalne wyzwania i dowiecie się, dlaczego wspólne działanie jest na nie najlepsza odpowiedzią.

– PLANER to niezbędne narzędzie w momencie tworzenia przez Was projektów. Podpowie, gdzie szukać potrzebnych informacji i jak zaplanować pracę w grupie projektowej.

– PRZEWODNIK DLA MŁODZIEŻY PO KAMPANIACH, dzięki któremu dowiecie się, czemu warto zajmować się klimatem i poznacie różne rodzaje kampanii społecznych, które zainspirują Was do działania!

Powodzenia w Waszych projektach!

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.