TEG_2019page001.jpg
Plakat promujący tegoroczny Tydzień Edukacji Globalnej, do pobrania tutaj: http://teg.edu.pl/

W tym roku odbędzie się już 21. edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej. Tym razem będzie on obchodzony pod hasłem “Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!”. Zobacz, jak Twoja szkoła może włączyć się w działania na rzecz edukacji globalnej i Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Czym jest edukacja globalna i dlaczego wraz z czasem nabiera coraz większego znaczenia?

„Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza jego zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca. Jej celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości” – tak brzmi oficjalna definicja edukacji globalnej. W skrócie mówi ona o tym, aby nauczając, zwracać uwagę na globalne współzależności – sposoby w jakie nasze życie jest splecione z życiem innych ludzi na całym świecie. Poprzez „tropienie” takich właśnie współzależności możemy odkryć, że nasze codzienne decyzje mogą oddziaływać na to, co dzieje się na drugim końcu globu – pozytywnie lub negatywnie. Na podstawie tej wiedzy możemy świadomie dokonywać codziennych wyborów i dzięki nim powoli zmieniać świat na lepsze. Jak więc widać z powyższego opisu, edukacja globalna jest niezbędna do tego, aby stawić czoła globalnym problemom i wyzwaniom dotyczącym ludzkości.

Jednym z takich wyzwań jest  kryzys klimatyczny. Ma on swoje w podłoże w działalności człowieka, który wytwarzając energię, przemieszczając się i produkując żywność, czy dobra materialne uwalnia do atmosfery gazy cieplarniane. Gazy te, jak np. dwutlenek węgla czy metan, tworzą nad Ziemią coś w rodzaju nieprzepuszczalnej warstwy, która nie pozwala energii cieplnej docierającej  na Ziemię ze Słońca wydostać się z powrotem do atmosfery, tym samym podwyższając temperaturę na Ziemi.

Średnia temperatura na Ziemi od czasu rewolucji przemysłowej podniosła się już o ponad 1oC, czego skutki już są odczuwalne. Według IPCC (Międzyrządowego Panelu ds. Zmiany Klimatu) podnoszenie się globalnej temperatury doprowadzi do częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych tj. burze, powodzie, susze, wichury, fale upałów i mrozu, które będą powodowały zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz duże straty ekonomiczne. Na skutek podnoszenia się poziomu mórz i oceanów oraz zmian pogodowych niektóre tereny nie będą nadawały się już do życia, co spowoduje masowe migracje klimatyczne.

Jak twierdzi ONZ ,,mamy 12 lat, by zapobiec katastrofie”. Nie ma na co czekać, czas działać!

Jak możecie włączyć się w Tydzień Edukacji Globalnej?

Zorganizujcie pokaz filmu, grę miejską, spotkanie z gościem, wystawę, konkurs plastyczny, warsztaty… Możliwości jest wiele! Zachęcamy, by głównym motywem wydarzeń były działania na rzecz klimatu, a informacje o nich były oznaczone hasłem: „Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!”. Pochwalcie się na youngface.tv rezultatami waszych działań!

Informując o swojej akcji na Facebooku, Twitterze, Instagramie i w innych mediach społecznościowych używajcie hasztagu #TEG2019 #GEW2019 #OstatniDzwonek #DlaKlimatu.

Proponujemy też inne hasztagi wykorzystywane przez ruchy społeczne zaangażowane w przeciwdziałanie zmianom klimatu:

PL: #StrajkKlimatyczny #Klimat #KryzysKlimatyczny #AkcjaKlimatyczna
EN: #ClimateChange #ClimateEmergency #ClimateBreakdown

Skąd wziąć inspiracje?

Webinarium dla nauczycielek i nauczycieli

We wtorek, 5 listopada o godzinie 17 organizujemy bezpłatne webinarium, podczas którego opowiemy:

jak zainteresować uczniów i uczennice, innych nauczycieli i nauczycielki, i rodziców tematami ważnymi z perspektywy nie tylko lokalnej, ale i globalnej?
jak zaangażować swoją szkołę w obchody 21. edycji europejskiego wydarzenia Tydzień Edukacji Globalnej, które odbędzie się w dniach 18 – 24 listopada 2019 r. pod hasłem “Obudźmy się, to ostatni dzwonek dla klimatu!”?

Weź udział w webinarium Centrum Edukacji Obywatelskiej i zainspiruj się, wskazówkami i pomysłami jakie mają nauczycielki i nauczyciele, którzy kilkakrotnie włączyli się wraz z młodzieżą w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej w swojej szkole! Widzimy się online 5 listopada o godzinie 17! Zapraszamy również do przejrzenia artykułu na naszej stronie internetowej, gdzie znajdują się propozycje działań na tegoroczny TEG powiązanych z tematem zmiany klimatu.

 

Festiwal internetowy dla uczniów i uczennic

Wirtualny Festiwal jest interaktywną formą, w której zespoły uczniowskie z różnych miejscowości uczestniczą we wspólnym interaktywnym działaniu online. Festiwal z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej odbędzie się 21 listopada w godzinach 09:30-12:30. Będzie składał się z kilku krótkich zadań, mających na celu poszerzenie wiedzy na temat globalnych współzależności. Uczniowie i uczennice mogą wykonywać zadania i przesyłać odpowiedzi na przerwach między lekcjami.

KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ WIĘCEJ INFORMACJI

JEŚLI CHCECIE Z NAMI PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ ZAPRASZAMY NA FACEBOOK: @EDUKACJAGLOBALNACEO ORAZ DO ZAPISYWANIA SIĘ NA NEWSLETTER EDUKACJI GLOBALNEJ I EKOLOGICZNEJ.

Komentarze ()