konkurs_frazeologiczny_2.jpg

20 marca w naszej szkole gościliśmy uczniów klas VII, którzy wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Frazeologicznym. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy wszystkie szkoły podstawowe z Gminy Dębno. Na zaproszenie odpowiedziały Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa w Cychrach i Zespół Szkół Stowarzyszenia Oświatowego w Dębnie. Naszą szkołę również dumnie reprezentowała drużyna siódmoklasistów.

Nad właściwym przebiegiem konkursu pieczę sprawowała komisja w składzie: pani Monika Piotrowska – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Dębnie, pani  Maria Paliwoda – nauczyciel- bibliotekarz w SP 2, pani Renata Kunisz- nauczyciel- bibliotekarz w SP 2.

Uczestnicy stawili czoła pięciu, niełatwym konkurencjom, w których musieli wykazać się znajomością związków frazeologicznych. Rozwiązywali krzyżówkę, bawili się w kalambury, z rozsypanek wyrazowych układali związki frazeologiczne. Dużą frajdę sprawiło im też rozwiązywanie rebusów, które, jak się okazało, odgadnięte zostały niebywale szybko i sprawnie.
Największą trudność uczniowie mieli z zadaniem, które polegało na wylosowaniu z “magicznego” pudła przedmiotu, mającego związek z frazeologią. Następnie należało podać związek i wyjaśnić jego znaczenie. Konkurencja okazała się naprawdę trudną.

Niebywałe emocje wywołała dogrywka między Szkołami Podstawowymi nr 1 i 3, która polegała na odnalezieniu w bibliotece szkolnej słownika frazeologicznego i wyszukaniu w nim wylosowanego wcześniej związku frazeologicznego. Drużyna, która zrobiła to najszybciej, wygrała.

W efekcie zmagań najlepsi okazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, na drugim miejscu uplasowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3, a trzecie miejsce zajęli przedstawiciele Zespołu Szkół Stowarzyszenia Oświatowego w Dębnie.
Wszystkim zwycięzcom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy.

Uczestnicy konkursu dostali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. Ci, którzy stanęli na podium, otrzymali nagrody rzeczowe w postaci książek, pamięci przenośnej pen drive, statywów do kamerki lub telefonu, gadżetów sportowych  oraz słodkości.

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, a przede wszystkim Urzędowi Miasta Dębno, firmie Mechanika – Service Wózki Widłowe z Dębna, oraz Radzie Rodziców SP 2.

Ponieważ zabawa była przednia, atmosfera udana, liczymy na wspólną zabawę w przyszłym roku.
Nauczyciele języka polskiego SP 2.