25 września, dzieci z klas IIIb i IIIc z wychowawczyniami, panią Agnieszką Szymyślik i Beatą Abramowicz oraz Brygidą Kovacs ze świetlicy i mamą jednej z uczennic, udały się na całodniową wycieczkę do pięknego miasta, jakim jest Toruń.
Miejsce to oddalone jest od Poznania o zaledwie około 3 godziny jazdy i w ciągu jednego dnia można spokojnie odbyć taką ciekawą wycieczkę. Warto się na nią wybrać, biorąc pod uwagę fakt, że jest to miasto niezwykłe i pełne urokliwych miejsc. Jeśli jeszcze trafia się okazja zwiedzania Torunia z przewodnikiem, jaką mieli nasi uczniowie, tylko zazdrościć.
Pani przewodniczka rozpoczęła oprowadzanie od krótkiego przedstawienia dzieciom historii powstania Torunia, miasta nad rzeką Wisłą, założonego przez Krzyżaków 800 lat temu. Ciekawostką jest to, że powstało wtedy Stare Miasto z Rynkiem Staromiejskim, a zaledwie 30 lat później – Nowe Miasto (stykające się ze Starym) z Rynkiem Nowomiejskim. Na Rynkach tych miast znajdowały się Ratusze. Oba te miasta istnieją w prawie niezmienionej formie do dziś, tworząc zabytkową część Torunia, z tym, że Ratusz na Rynku Nowomiejskim przekształcony został w kościół. W okresie XVI i 1 połowy XVII wieku miasto bardzo się bogaciło i rozrastało. Stało się wtedy jednym z największych i najbogatszych miast Rzeczypospolitej, z jednym z pierwszych uniwersytetów, mennicą królewską – wybijającą własne pieniądze oraz pięknymi i bogatymi kamienicami. Kiedy w 2 połowie XVII wieku Toruń atakowany był przez wojska szwedzkie, rozpoczęto budowę fortyfikacji i stał się on jedną z najpotężniejszych twierdz w Rzeczypospolitej. Na szczęście miasto to, o tak wielkim znaczeniu historycznym, zostało tylko w małym stopniu uszkodzone podczas II wojny światowej i zachowało klimat, jaki panował tu od początków jego powstania.
Dzieci udały się na dziedziniec Ratusza Starego Miasta i dowiedziały się, że jest on zbudowany na zasadzie kalendarza – posiada 365 okien (ilość dni w roku), 4 bramy
(4 pory roku), 12 dużych sal (12 miesięcy). Poznały także historię figurki kota, znajdującego się na dachu jednej z kamienic; żab – z jednej z fontann na Rynku, a także sprawdziły czy mają czyste serca, starając się zachować równowagę,stojąc plecami opartymi o krzywą wieżę przy murze otaczającym miasto. Dzieci odwiedziły także piękną, średniowieczną Katedrę, która zachowała się do naszych czasów
w niezmienionym stanie, a w której mieści się między innymi chrzcielnica, gdzie chrzczony był Mikołaj Kopernik. Na Rynku Staromiejskim znajduje się także kamienica, w której mieszkał za młodu nasz genialny astronom i szkoła, do której uczęszczał. Historię życia Mikołaja Kopernika i wybrane wiadomości o kosmosie, w przystępnej formie, dzieci poznały biorąc udział w 40 minutowym pokazie w Planetarium, podczas którego raz po raz słychać było z różnych stron sali „wow!”, wyrażające zachwyt obserwatorów. Jakby tego wszystkiego było mało, uczestnicy naszej wycieczki udali się w miejsce, gdzie wypiekane są znane na cały świat toruńskie pierniki. Dowiedzieli się, z czego się je robi, skosztowali upieczonych już słodkości, a następnie sami zrobili swoje pierniki, które potem zostały wypieczone. Każdy zabrał swój wyrób na pamiątkę do domu.
Od ilości atrakcji tego dnia aż kręciło się w głowie i wszyscy, pełni wrażeń, w znakomitych humorach, wracali do domu. Była to z pewnością bardzo udana wycieczka, którą jej uczestnicy będą bardzo miło wspominać.
Brygida Kovacs
Komentarze ( )