P1290930.jpg

Kolejny raz dzieci z klasy IIIb i IIIc mogły się przekonać, że poznański Ogród Botaniczny jest bardzo urokliwym miejscem.

Dnia 24 lutego udały się tam ze swoimi paniami wychowawczyniami: Agnieszką Szymyślik i Beatą Abramowicz oraz Brygidą Kovacs na warsztaty. Tematem tego spotkania były przyprawy z dalekich zakątków świata. Dzieci dowiedziały się, co łączy Krzysztofa Kolumba z piernikami.

Ten włoski podróżnik, żyjący na przełomie XV i XVI wieku, był kapitanem wyprawy morskiej do Indii, w poszukiwaniu bardzo cennych w tamtych czasach przypraw, używanych po dziś dzień, np. właśnie przy wypieku pierników. Droga morska była wtedy najszybszym sposobem pokonywania dużych odległości, lecz równocześnie były to wyprawy niebezpieczne i nie było wiadomo czy uda się dotrzeć do celu. Kolumb, podczas jednej ze swoich wypraw, niechcący dotarł do wybrzeży obecnej Ameryki, a przekonany o tym, że jest w Indiach, nazwał mieszkańców tego kontynentu Indianami.

Podczas warsztatów dzieci poproszone zostały przez panią przewodniczkę o zamknięcie oczu i rozpoznawanie po zapachu różnych przypraw. Znalazły się wśród nich: pieprz, ziele angielskie, goździki, cynamon. Aromat niektórych z nich był bardzo dobrze dzieciom znany i kojarzył im się przyjemnie z potrawami przygotowywanymi przez mamę. Wszyscy poradzili sobie więc z   tym zadaniem znakomicie. Następnie, używając przypraw oraz ziaren kawy, dzieci ozdobiły gliniane zawieszki – domki, ptaszki, serduszka, które po wyschnięciu zabrały do domu.

W drugiej części uczestnicy warsztatów udali się do szklarni, gdzie mogli podziwiać wspaniałe rośliny, w tym właśnie wcześniej omawiane przyprawy. Rosły tam między innymi: wanilia, imbir, drzewo laurowe, tymianek. Zobaczyły też drzewko kawowe i dowiedziały się, że z pomocą zwierzątka – łaskuna, powstaje najdroższa kawa na świecie (zwierzę to zjada najlepsze ziarna kawy, miąższ zostaje strawiony, a ziarna pozbywają się goryczy i są następnie wydalane).

Warsztaty w Ogrodzie Botanicznym były jak zawsze bardzo pouczające i ciekawe. Jest to miejsce warte odwiedzenia o każdej porze roku.

Brygida Kovacs