Wpływ talewizij na nasze zdrowie

XI LIceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu., Radom

Wbrew powszechnym opiniom oglądanie telewizji nie jest dużym zagrożeniem, o ile zachowuje się odpowiedni odstęp od monitora. Mit o negatywnym oddziaływaniu telewizji na ostrość wzorku pochodzi z lat 60-tych ubiegłego wieku, kiedy dostępne na rynku odbiorniki emitowały negatywne dla zdrowia promieniowanie. Dzisiaj telewizory są dużo bardziej przyjazne dla środowiska.
By doprowadzić do pogorszenia wzroku, należałoby oglądać telewizję przez wiele miesięcy niemal bez ustanku. Tymczasem naturalna odpowiedź organizmu rzadko na to pozwala – ból głowy i oczu zmusza do opuszczenia miejsca przed telewizorem. Konieczne jest również czas odpoczynku, sen, podczas którego organizm jest w stanie się „zresetować” i zregenerować
Oglądanie telewizji bez odpowiedniego nadzoru sprzyja powstawaniu agresji u człowieka. Dzieci, które mają dostęp do nieodpowiednich dla nich treści, często naśladują zachowania, których nie rozumieją.
Konsekwencją nagminnego i niczym nieograniczonego oglądania telewizji są również gorsze wyniki w nauce. Dziecku dużo trudniej zrezygnować z przyjemności, do których się mocno przyzwyczaiło, niż pogodzić się z konsekwencjami wynikającymi z otrzymaniem słabej oceny w szkole

Jakie są metody panowania nad stresem?

XI LIceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu., Radom

Stres towarzyszy człowiekowi w każdej dziedzine życia. Mówimy o stresie w pracy, szkole, a nawet w rodzinie. Stres jest reakcją walki – odpowiedzią na zagrożenie. Coraz więcej ludzi na świecie cierpi z powodu przewlekłego stresu. Szybkie tempo życia, zbyt duże wymagania, natłok obowiązków sprawiają, że ludzie narażeni są na ciągły stres. Umiarkowany motywuje do działania, zaś chroniczny niesie wiele negatywnych następstw.